Vydavatelství Rosu asi znáte z našich vyprávění z videoprezentací. Zabývají se distribucí hudby u nás a nejenom to, najdete tam široký sortiment knih v poslední době ještě rozšířený o nabídku filmů. Veškerou nabídku najdete v jejich internetovém obchodě gimel.cz. V novinkách se objevilo minulý pátek u nás oficiálně uvedené CD "Biješ v srdci" lanškrounské kapely Michael. Kdo z vás přijal pozvánku k poslechu Pohovky Rádia7 se zpěvákem Michalem Holasem, tak mi dá za pravdu, že zvukově je to v poslední době nejvydařenější počin tvrdší hudby u nás.

Můžu taky prozradit, že vaší oblíbenosti videoklipů Marka Schultze vděčíme za to, že se u nás objevili i jeho CD. Při jedné návštěvě Petra Chlouby jsem se o Markovi, jeho oblibě a zájmu o jeho hudbu zmínil a Petr jej objednal z Ameriky. Pokud máte nějaké další oblíbené kapely, které jste nikde nenašli, zkuste jim napsat.
Rozhodl jsem se vám rozhovorem trošku víc přiblížit jejich práci ***

Odkazy:
http://www.gimel.cz

 


1. Jak a kdy vzniklo hudební vydavatelství Rosa?

Vydavatelství vzniklo krátce po „sametové revoluci“, hned počátkem roku 1990. Nejprve jako živnost, od roku 1993 již jako s.r.o. – tedy společnost s ručením omezeným. Hlavním iniciátorem a zakladatelem byl Vladimír Mocek, který se ještě v době hluboké totality věnoval „rozmnožování“ a šíření křesťanských písní, ať už české provenience, nebo i zahraniční. Krátce po založení se přidal Mgr. Libor Mathauser, který se jako profesionální hudebník křesťanské hudbě také po mnoho let věnoval (jako hudební režisér, sbormistr, dirigent).


2. Co bylo jejím cílem tehdy a co je dnes?

Cíl byl a je v podstatě stále stejný – nahrávání a šíření kvalitní křesťanské hudby všech žánrů, tedy hlavně písní s křesťanskou tématikou, určených buď přímo pro bohoslužby, nebo pro poslech a potěšení, což byla (a stále je) převážná většina produkce. Co do počtu titulů samozřejmě vysoce převažuje dovoz angloamerické produkce, ale podařilo se nám realizovat i řadu zajímavých a hodnotných domácích titulů. Chtěli jsme být nápomocni postupnému zkvalitňování především domácí křesťanské scény, která na rozdíl od „západu“ byla většinou na ryze amatérské úrovni, což bylo dáno také naší „totalitní“ minulostí. Hlavní protagonisté současné – zejména americké – křesťanské scény se co do kvality zcela vyrovnají špičkám sekulární populární hudby. To se u nás zatím nepovedlo…


3. Vydali jste cd několika našim kapelám, daří se to i dnes?

Musím říct, že v současné době je úroda menší. Kapely si často samy pořizují „domácí“ nahrávky pro své příznivce, ale většinou nejsou na takové úrovni, kterou bychom rádi vydávali.


4. Máš ty osobně nějaký objev na naší scéně?

Pokud myslíš „křesťanské“, tak se obávám, že ne (Veselá zubatá už není objev) – i když snad přece můžu zmínit projekt ION AT AN Jonatana Kalety..


5. Jste spolupořadateli festivalu VOX. Jak tato spolupráce nebo vůbec myšlenka na festival vznikla?

V devadesátých letech jsme pořádali festival VOX CLAMANTIS, který měl, tuším, 10 ročníků. Pak začal být ztrátový a neměli jsme už síly na pořádání dalších akcí. Po několika letech přišel Petr Melichar ze sdružení Pyramida při ADCM Praha s nápadem zorganizovat festival „křesťanské“ hudby. Potřeboval poradit s výběrem účinkujících a my jsme měli nějaké zkušenosti.. Tak začala spolupráce na Voxech – my máme na starosti převážně stránku dramaturgickou a poradní, Pyramida pak stránku organizační (včetně shánění peněz).


6. Chystáte letos něco nového ve vydavatelství?

Chystáme (už delší dobu, takže nechci slibovat termín) – zřejmě až začátkem příštího roku - zpěvník autorizovaných překladů „chval“. Vybrali jsme asi 70 písní, které mají použitelné překlady. Také je na spadnutí album skupiny Michael.


7. Převyšují pozitivní ohlasy nad všemi těmi starostmi, že si přece jen můžete říci: „Stálo to za to?“

Určitě převyšují! Stálo to za to! A dokud to jen trochu bude možné, budeme v nastoupené cestě pokračovat, i když nad distribucí hudby – vzhledem k obrovskému technologickému pokroku a rozvoji internetu – visí vážné otazníky.


8. Jak vypadá tvá práce, nechceš ji přiblížit?
Momentálně dělám všechno možné :o).. z časových důvodů nemůžu svou práci dostatečně analyzovat, takže alespoň stručně – mám na starosti aktualizaci našeho internetového obchodu gimel.cz (anotace, obrázky, ukázky, hitparáda..), produkci nových titulů (aktuálně např. výše zmíněný zpěvník), výběr a dovoz zahraničních titulů, reklamu a spoustu další úředničiny, kterou moc nestíhám.


9. Ty sám jsi členem kapely Jablkoň, můžeš nám ji představit?

Jablkoň je takové zpestření života u počítače. Hudba těžko zařaditelná, která pod rouškou humoru občas nabízí i zamyšlení. Něco najdete tady: www.myspace.com/jablkon


10. Chceš nám ještě něco vzkázat?

Snad jen 2 věci:
1) Každý, kdo má hudební talent a chce se věnovat hudbě na poli „církevním“, by se měl patřičně vzdělávat – vystudovat např. konzervatoř, pilně cvičit, zkrátka získat kvalitní profesionální „výbavu“. Kéž by z našich kostelů a modliteben postupně vymizel hudební diletantismus, amatérizmus toho nejhrubšího zrna.
2) Naléhavá prosba: nekopírujte si CD a DVD! Za totality neexistovaly žádné nahrávky křesťanských kapel, křesťanských písní, protože to „bolševik“ zakázal. Můžeme se ale velice brzy dožít toho, že tyto nahrávky postupně zmizí z trhu, ale už to nebude vina „bolševika“, ale „hodných“ křesťanů. Pořídit kvalitní nahrávku stojí desítky tisíc, a vynaložené prostředky se mohou vrátit pouze z prodeje většího množství nosičů. Rád uvádím následující přirovnání: CD nosič – nenahraný – stojí pár korun, je to jako plastová láhev, do které se nalije více či méně drahý nápoj. Každý, kdo si vypálí CD, zaplatí výrobci „plastové láhve“, ale za „nápoj“, který je víc jak stonásobně dražší, už nezaplatí...
Libor Mathauser

Díky za podporu formou osvěty a díky těm, kteří si občas něco koupí – jiné finanční zdroje pro zachování naší existence totiž nemáme..
Petr Chlouba

Na otázky 1., 2., 7. a 10. (část) odpovídal Libor Mathauser, ostatní Petr Chlouba

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz