O tom, že u nás existují věkem hodně mladé kapely, jsme se mohli přesvědčit hned na několika akcích. Za všechny vzpomenu Activ8, na kterém vystoupila i kapela Run(A)way. Byť je asi málokdo znal, dokázali svým alternative-melody-emo rockem pořádně rozpohybovat své posluchače natolik, že jsme mnozí zapomněli, že již přes 2 hodiny doslova ‚leje jako z konve‘. Poznejte je blíže v následujícím rozhovoru nebo již tento pátek 12.9. na koncertě v České Třebové.

 

 

Ahoj Janette! Tento rozhovor jsme spolu začaly připravovat hned potom, co jste se vrátili ze společné dovolené s rodiči. Dnes mnohé dospívající děti nejsou zrovna dvakrát nadšené trávit dovolenou se svými rodiči :) Jak je tomu u vás?

Na dovolenou jsme se já i bráchové těšili, ale je fakt, že lákavější by ji třeba bylo trávit s vrstevníky:-)...to není moc potěšující pro rodiče, ale myslím, že to pochopí;-).

 

 

Nedávno jste se objevili jako hosté v pořadu TV7 - Pohovka s Ginou. Pro ty, kdo o vás ještě nikdy neslyšeli, představ prosím kapelu a její jednotlivé členy. Odkud jste?

Kapela je vlastně takový "produkt" našeho společnýho přátelství, obdarování shůry:-), trpělivosti nás, rodičů i lidí okolo a píle. Hrajeme přibližně tři roky, přičemž se letos na jaře obměnilo obsazení dvou kytaristů. Nováčci:-) jsou: Dan Hrma (basová kytara, Sedlčany) a Štěpán Janda (kytara, Praha). Bicí - Daniel Oubrecht, kytara - Jonáš Oubrecht a zpěv - Janette Oubrechtová, tvoří rodinný klan kapely:-), všichni jsme z Milovic u Prahy. Markéta Jandová (zpěv, Praha) a Noemi Follerová (příčná flétna, Nymburk).

 

 

Kdy vznikl nápad založit kapelu a proč právě Run(A)way? 

Nápad na založení kapely přišel úplně pozvolna, zprvu neplánovaně. V létě, roku 2004, zajela do Milovic jedna americká misionářka a povzbudila nás, jakožto -náctileté špunty:-), abysme zahráli pár chval. Rodiče nás k hudbě vedli odmala a církev Slovo Života Praha nám dala možnost jednou za čas vést chvály v neděli. Pomalu jsme se budovali a po čase přišla i vlastní tvorba...To byl začátek působení kapely;-). Prvotní název zněl Runway, líbil se nám, že vyjadřuje určitou jistotu a pevný bod, ať ve vzletu nebo při příletu;-), vyjadřuje, že chceme výš, a to ve všech směrech, že směřuje přímo k Bohu. Jenže jsme zjistili, že název Runway už pár kapel nese, tak jsme přidali písmenko A - RunAway, což podstatně mění situaci:-)), protože působí trochu dvousmyslně. Pořád se jedná o runway, ale zároveň chceme říct, že podle Bible je před hříchem někdy lepší utéct.

 

 

Převážná část vašich textů je v angličtině. Proč? Je dost dobrých kapel, ale jejich texty jsou víceméně negativní až depresivní. Přesto se zvláště mladým lidem jejich muzika líbí. Texty berou jen jako jakýsi doplněk k muzice, mnohdy jim ani pořádně nerozumí... Nebylo by proto lepší psát pro české posluchače výhradně české texty? Co si o tom myslíš?

Tak v angličtině píšu hlavně proto, že je pro mě jednodušší. Je zpěvnější, líp se mi skládá. Protože nejsem rodilý mluvčí a učím se, stejně jako mí vrstevníci, jen ve škole, jsou to texty dost jednoduchý na překlad, žádná velká slovní zásoba není třeba;-). Krom toho, v dnešní době mluví mladí lidé anglicky skoro všichni a úplný základy zvládá každý. Je to tak půl na půl. Snažíme se tu češtinu vyvažovat, ale už jsme třeba hráli pro pár lidí ze zahraničí a těm samozřejmě naše anglina "bodla";-). Bůh nemá hranice!:-) Jinak si myslím, že texty jsou víc než důležitý! Podvědomě do sebe pouštíme atmosféru a náladu toho, co chtěl skladatel říct a ať chceme nebo ne, dost nás to ovlivňuje...proto si dávám pozor na to, co poslouchám a myslím, že ostatní runawayáci se mnou souhlasí.

 

 

Škatulkování je někdy sice trochu zavádějící, ale jak byste vy sami sebe žánrově zařadili? A jakou muziku posloucháte, kdo je vaším vzorem a oblíbeným interpretem?

Škatulkování je fajn kvůli tomu, že si může člověk vybrat žánr, jaký mu vyhovuje. My se ještě nevíme úplně přesně zařadit, možná by nám někdo zkušený poradil... Myslím, že bych nás zařadila někam do vod alternative-melody-emo rocku:-). Valná většina z nás se shodne na tvrdším odvětví hudby - alternative rock, hardcore, post-hardcore, screamo. Ale nejsme úplně vyhrazení. Myslím, že je fajn být otevřený tak nějak celkově a poslouchat i podle nálady;-). Vzory máme..:-)..a je jich hodně. Tak nějak nejvíc u nás poslouchaný kapely jsou Underoath, Flyleaf, Chasing Victory, Demon Hunter, Disciple, Falling up...ale Hillsongy máme též moc rádi:-)!

 

 

Nestává se někdy, že se jako představitelka něžného pohlaví dostáváš do konfliktu s chlapeckým osazením kapely? Dochází mezi vámi často ke střetům a jak je řešíte? Co bráchové? Jak "poslouchají" svou starší sestru, která je zároveň i leadrem kapely?

Nejvíc konfliktů vzniká, respektive vznikalo, právě mezi mnou a bráchama. Tím, že jsme sourozenci, známe se a trávíme spolu spoustu času, není někdy jednoduchý se v klidu domluvit. Ale teď už vidím, že to nejtěžší období máme díky Bohu za sebou a snažíme se jeden druhýho zbytečně neprovokovat. I věk hraje důležitou roli. Dospíváme;-)... Občas jsem měla dost špatnej pocit z toho, že napomínám nebo opravuju kluky! Bylo mi to nepříjemný, ale věděla jsem, že někdo se toho chopit musí a Bůh mě do toho nějak přirozeně "hodil":-) a ostatní to myslím berou dobře. Hodně se učím. Vyslechnout druhé, být v klidu a tak...

 

 

V písni Runway do nebe zpíváte: "Náš život Ježíš v rukou má..." Zmiňovala jsi, že vás nejen hudebně ovlivnila misionářka z Amerika, která u vás v Milovicích pobývala. Myslíš, že tato služba má v dnešní době pořád ještě smysl? Dovedete si představit, že byste se sebrali a jeli na misie do úplně neznámé země?

No určitě! Služba má smysl vždycky! Bůh nás povolal hrát proto, abychom byli svědectvím lidem a mohli jich oslovit co nejvíc! Je to veliká zodpovědnost. Lidi vás pozorují, dívají se na to, jak reagujete, co děláte a říkáte, jestli se to shoduje s tím, co tvrdíte. Uf. Proto se musíme nechat Bohem hodně proměňovat! Netvrdíme, že máme recept na to, jak být "správným křesťanským teenagerem", my sami procházíme úplně stejnými věcmi, jako naši vrstevníci. Ale hledáme ten Boží pohled na věc, chceme růst v pravdě a na svých chybách se učit, pokud možno je neopakovat. Misie? Proč ne! Když to bude Boží plán pro nás, tak půjdem.

 

 

Co ve vašem životě znamená víra v Boha? Co byste poradili svým vrstevníkům, kteří mají problémy ve škole, s rodiči, s vírou, prostě někdy bojují s celým světem:-)?

Bůh je především někdo, kdo nás zná líp, než my sami sebe! To je pro nás taky jedna z důležitých věcí. Někdy sami nevíme, co si o sobě máme myslet... Bůh ví, co potřebujem, kde jsme zranění, zná naše obdarování. Je stejný včera, dnes i navěky! Je nejlepším tátou a zároveň mocným Bohem. Problémy se světem:-) máme někdy všichni a je to boj každého osobně. Pokud necháš Ježíše, aby ti radil a opravdu hledáš tu nejlepší cestu ven, tu Jeho cestu, neztratíš se ani ve vztahu k rodičům, spolužákům, kamarádům...

 

 

Co dalšího ještě vedle muziky děláte? Jakou školu studujete? Vidíte svou budoucnost jednou jako profesionální hudebníci a nebo byste chtěli dělat muziku jako koníčka a mít nějaké solidní, civilní povolání? 

Táta vždycky říká, že člověk by se měl naučit pracovat i rukama, prostě umět se o sebe postarat i jinak, než hudbou...to je ale asi o osobním přesvědčení. Já třeba nemám představu toho, že bych šla ještě na konzervatoř, a nikdy jsem ji ani neměla. Dělám muziku z radosti a bylo by mi bez ní fakt těžko, tuším ale, že v kapele jsou tací, kteří by se klidně na konzervě viděli a to je moc fajn!

 

 

Jaký je váš názor na módu, styl oblečení, ale i třeba styl účesu? Někteří křesťané zastávají názor, že bychom měli být v tomto směru střídmí, nenechat se ovlivnit dobou a jejími módními výstřelky. Nesetkáváte se s názorem, že vaše image je nevhodná? Všimla jsem si zvláště u Jonáše velmi zajímavého střihu účesu:-))

Ježíš nám říká, abychom se učili jazyk tohohle světa, kulturu tohohle světa, ALE drželi si svou osobní duchovní dispiplínu a nebyli vláčeni světem. Proto pro nás platí verš, že žijeme v tomhle světě, ale nejsme z tohohle světa. Pokud Bůh něco vyloženě zakázal, chceme ho poslouchat, pokud ale někomu vadí můj účes nebo barva oblečení, to už není můj problém. Nechci být v žádném případě nikomu kamenem úrazu!, ale Bůh nás vede ke svobodě, to znamená, že chce, abych byla svobodná v tom, vzít si na sebe cokoliv, když to bude třeba a nebudu mít problém. Nemluvím samozřejmě o vyzývavém ultra extra mini oblečení;-). Pokud vím, že nedoháním své komplexy imagem a piercingy a jsem svobodná v tom, co dělám, pak je to na mém svědomí a Božím pohledu na věc.

 

 

Přemýšlíte někdy o tom, že jednou mohou přijít komplikace s fungováním kapely v době, kdy se u někoho z vás objeví partner, se kterým budete chtít založit rodinu? Co na to zvláště vy, holky? 

Už o tom přemýšlíme. Nejde jen o partnery, ale i o studium, bydliště... Rádi bychom šli na Biblickou školu, ale každý jsme na tom věkově jinak a čekat až na posledního Benjamína;-) je celkem štreka!...nelámu si tím hlavu. Vím, že jako kapela máme povolání a proto chci vědět, že to kam každý z nás půjdem je ok v Božím plánu a pak nemám strach, protože Pán to má v rukou.

 

 

Jedna otázka na manažera vaší skupiny, kterým je váš otec Marcel: Vy sám jste muzikant. Vedl jste vaše děti od dětství k muzice a nebo jste to nechal tak nějak volně plynout, jak se samy jednou rozhodnou?

S dětmi jsme už od mala hráli a zpívali dost často, nejdřív jen tak doma, chvály. Později jsme i s ostatními z církve natrénovali evangelizační dětský muzikál, hodně jsme cestovali po různých sborech. Vlastně průběžně během jejich dětství jsme se učili různé chvály, dělali vystoupení a já jsem věděl, že to má smysl. Vždycky jsem toužil po tom, aby oslavovaly Boha a dostali jsme proroctví, že tomu tak bude, takže mám obrovskou radost, že se pomalu naplňuje a pořád jej strážím v srdci.

 

Máte za sebou nějaké letní koncertování?

8.8. jsme hráli na Slovensku na CampFestu, taky jsme hráli na Velehradě, katolickém sjezdu mládeže a na X-rayi, více-žánrovém křesťanském festivale, 15.8. na english campu v Úvalech u Prahy a 30.8. jen tak osobně, na jedné mladé svatbě:-).

 

 

A ještě nám prozraďte, jaké jsou vaše plány máte do budoucna? Co nového připravujete? Chystáte vydání debutového alba? 

Rádi bychom během podzimu dotáhli jednu, dvě písničky na natočení klipu, dá-li Bůh a pracovali na cd. Pán nám otevírá dveře, tak chceme být připravení!:-)

 

 

S Janette Oubrechtovou si povídala Iva Rejlová

 

 

 

Oficiální stránky kapely jsou ve výstavbě, tak se zatím více info o kapele Run(A)way, připravovaných akcích a koncertech dozvíte na myspace.

 

 

Odkazy:

http://www.myspace.com/rrunawayy 

http://www.tv7.cz/?vid=308 – hodinové povídání a koncert na Tv7

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz