Folkové uskupení Bezefšeho slaví tento rok 10 let své existence. Proto přinášíme rozhovor s kapelníkem Michalem Miklánkem. Kromě toho můžete u oslavy těchto narozenin být spolu s nimi a to v  sobotu 11. října od 19 hodin v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

 

 

Zajímavé představení kapely napsal na stránkách AWR  Martin Žalud:

 

„Bezefšeho je seskupení sedmi lidí, záliba v mnohohlasých písních, s dravým i hravým nábojem upravené spirituály černého lidu, svěží písně v rytmu swingu jazzu i latiny. To vše je stále ještě mladé multifolkové Bezefšeho.Vedle šestimocné vokální složky souboru je zvuk kapely dotvářen kontrabasem a rytmikou, kytarou doprovodnou i sólovou, akordeonem i klarinetem, což se v konečném důsledku mísí v charakteristický zvuk tělesa, kterému lze těžko najít na české hudební scéně obdobu.

Od roku ´98 kapela zdomácněla na mnoha festivalech a svými pravidelnými koncerty těší i baví stálé i náhodné posluchače. V roce 2004 přišlo na svět její debutové CD s lehce podbízivým názvem Libo-li... (RosaMusic), které bylo vstřícně přijato posluchači i odbornou kritikou. V roce 2006 natočila kapela desku s rytmickým názvem Rim pim pim, který jasně naznačuje sympatie k východoněmeckým vozům, které na dvojku skutečně táhly.“

 

 

Ale teď již slíbený rozhovor!

 

Trocha historie na začátek neuškodí. Jakých bylo těch deset uplynulých let,  které zanedlouho oslavíte?

Uplynulých deset let.. No řekl bych dost dlouhých deset let. Skoro tak, že má člověk problém dohlédnout na začátek. Kapela, potažmo lidé v kapele, prošli za tu dobu samozřejmě obrovským vývojem. Před deseti lety nám bylo všem okolo dvaceti. Dneska je nám okolo třiceti. Ze studentů se stali pracující, ze svobodných ženáči, z nepijáků se stali milovníci vína...  Klidně bych se nebál označit to období za druhou fázi puberty :o) To všechno pochopitelně ovlivňovalo fungování a vývoj kapely.

 

Kdo vás hudebně v počátcích existence kapely nejvíce ovlivnil?

Sedm lidí v kapele znamená sedm pohledů na hudbu. Budu v tomto směru tedy mluvit za sebe. Asi nebude překvapením, že v mých hudebních počátcích byl zřejmě největší vzor Spirituál kvintet. S Kvintetem jsme se později několikrát potkali na společném pódiu, což byl pro nás v té době velký zážitek a i přesto, že dnes jdeme už více svou hudební cestou, řekl bych, že v některých písních je ovlivnění Spirituálem stále patrné.

 

Udály se za tu dobu deseti let nějaké významné změny v osazení kapely?

Z původní sestavy jsme v kapele už jen tři. Radka Geigerová, Zdenál Mňuk a já. Tedy celkem významné změny se odehrály.

 

V jakém seskupení v současné době hrajete?

Radka Geigerová - zpěv, flétny

Hanka Jansová - zpěv, flétny, držky (čili akoredeon)

George Žák - saxofony, příčná flétna, už i zpěv

Honza Noha - bicí a zpěv

Petr Beleš - zpěv, kytara

Zdenál Mňuk - kontrabas, zpěv(hrdelní), tanec

Michal Miklánek - zpěv, kytara a kapelník

 

11. října v Žižkovském divadle proběhne oslava 10. výročí založení kapely? Jaké tam budete mít zajímavé hosty?

Na oslavě kapelních narozenin přislíbili účast všichni bývalí členové kapely, což je hostů celkem požehnaně: John Sedláček, Zbyněk Lála, Martina Geigerová-Koudelková, Lída Nesnídalová-Černá a Timil Marušák.

Každý z nich bude mít poměrně dost prostoru na oprášení nějaké staré pecky, kterou jsme s nimi hráli. Sami se na to moc těšíme. Na zkoušce k této události se naše uši popásaly na souzvucích, které jsme už léta neslyšeli :)

 

Můžete zmínit vaše úspěchy a ocenění, tedy alespoň ty které pro vás byly nejdůležitější?

Klánovický orel – pro nás zcela zásadní cena, protože byla první. Po ní v průběhu let přicházely další... Krtek, Porta, Jizerská nota. Největším oceněním pro nás ale stejně zůstávají posluchači, kteří za námi po koncertě přijdou a rozdělí se s námi o radost, kterou z naší hudby mají.

 

Máte na svém kontě dvě alba, debutové Libo-li, které vyšlo v roce 2004 a Rim pim pim z roku 2006. Na kterém z těch dvou se vám lépe pracovalo? Jak byste je dnes s odstupem času porovnal?

Myslím, že práce je na obou zhruba stejně. Tedy hodně :o) Lépe řečeno maximum, co v té době člověk dokáže na desku dát. Já osobně mám radši to novější, ale úplně nejradši bych začal pracovat na třetím. Od poslední desky jsme už zas notný kus dál. Alespoň doufám.

 

Připravujete natáčení klipu? Kde by se mělo uskutečnit a zhruba kdy uvažujete o jeho uvedení?

O natáčení videoklipu jsme uvažovali, ale zatím se nic podobného nezrealizovalo, každopádně koncert 11. října v ŽDJC bude natáčen na kamery a zvuk bude snímán do 24stop. Doufáme, že se podaří získat z akce profesionální audio-video záznam.

 

Nedávno Miro Žbirka umožnil všem svým fanouškům si zdarma stáhnout jeho novou píseň z internetu. Co si myslíte o tom takto zpřístupnit fanouškům hudbu svých oblíbených interpretů?

Já osobně si myslím, že k tomu postupně spějeme všichni. Klasický cédéčka budou podle mě brzy na úrovni gramofonových desek – tedy něco pro „fajnšmekry“. I my máme na stránkách spoustu hudby v mp3 ke stažení. CD mají v našem případě význam hlavně na koncertě. Lidé si často chtějí z koncertu nebo festivalu „odnést“ hudbu domů. A je pro ně třeba i příjemnější koupit si desku od našich milých zpěvaček, než se trápit se stahováním mp3 z anonymního a neosobního prostředí internetu. Dvě stovky snad není moc. A mají to i s obalem a třeba i podpisem. Ne digitálním podpisem. Ručně psaným.

 

Čeho si na svých spoluhráčích jako kapelník ceníte?

Cením si toho, že i po deseti letech vidím, že je hudba na podiu baví. A baví je tak, že dokážou stále spoustu věcí v životě podřídit tomu, aby kapela fungovala.

 

A co myslíte, čeho si oni cení nejvíce na vás?

Na to se musíte zeptat jich :o)

 

Jak se vám daří skloubit muziku s civilním zaměstnáním?

Daří se to. Více či méně. Naštěstí mají zaměstnavatelé pro náš „koníček“ pochopení. Bez toho by to vlastně taky nešlo. Někdy je potřeba odejít dřív, někdy je potřeba vyměnit službu. Zatím to jde. Samozřejmě pak o to radostněji pro své zaměstnavatele pracujeme :o)

 

Jak často zkoušíte?

1-2x týdně

 

Na který koncert nejraději vzpomínáte?

To je těžká otázka. Z těch 350koncertů, které jsme za 10let odehráli, vybrat jeden... Pro mě to byl možná křest první desky, kterou nám křtily naše maminky. Ale kdybych vzpomínal dýl, možná bych si vzpomněl na nějaký, na který bych vzpomínal ještě raději. :o)

 

Je ještě nějaká akce, na které byste si rádi zahráli?

Je spousta festivalů, kde jsme ještě nehráli. Tak na těch všech.

 

Jaké máte plány a co zajímavého chystáte na příští rok?

Rádi bychom se pustili do nové desky. Snad se to podaří.

 

 

Rozhovor s kapelníkem Michalem Miklánkem připravila Iva Rejlová

 

 

 

Více informací o kapele a připravovaných akcích najdete na webu:  http://www.bezefseho.cz/

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz