Kdo z vás pozorně čte, jistě mu neuniklo, že 10. 10. bude v Brně velký svátek chval. Worship.cz zde pořádá Hudební slavnost napříč církvemi. O tom, co vše se děje v zákulisí, jsme si povídali se zpěvačkou Ginou.

 

1. Akce Worship.cz začíná už za 14 dní, jak nabírají přípravy na obrátkách?

Koncem září máme společný víkendový výjezd všech účinkujících, na kterém chceme doladit program, procvičit nazkoušené písně a také nás čeká generálka ve Vsetíně. Tím, že jsme začali s přípravami už minulý rok, není to tak strašné, přesto jsou stále maličkosti, které nám za chodu docházejí. Největší starost mám, zda o akci všichni věřící vědí:-). Mrzelo by mě, kdyby pak někdo za mnou přišel a řekl mi: „Jej, to je škoda, že jsem to nevěděl.“

 

 

2. Na co se můžeme na akci těšit? Můžeš nám prosím přiblížit program slavnosti?

Těšit se můžete skutečně na všechno. První část programu otevře hudební skladatel Anton Mészáros, který speciálně složil klavírní skladbu October pro ten konkrétní den. Bude ho doprovázet taneční tým, který se bude na pódiu objevovat průběžně po celou dobu. Pak následuje skupina Deep Inside s pěveckým sborem pod vedením Marie Tesárkové a nebudou chybět sólisté, kteří se budou střídat ve vedení jednotlivých písní. Zajímavým hostem bude Markéta Lišková, která na podzim připravuje své první sólové album. Zazpívá jednu z písní. Slyšela jsem ji a moc se mi líbí.

Po přestávce budeme mít možnost zaposlouchat se do kytarových tónů Oty Piknera, čtení Hany Piknerové. Jejich dcera Adélka si připravila tanec. Bude jednou z nejmladších účastnic. Po nich se opět objeví na scéně pěvecký sbor, ale tentokrát se skupinou R.E.J. Mimochodem alespoň uslyšíte, jak si obě kapely poradily s písněmi, které dostaly na zpracování:-)

 

 

3. Co Ti při přípravách slavnosti udělalo největší radost?

Především lidé – účinkující. Znovu jsem si uvědomila, jak krásné Boží děti to jsou a kolik talentu v nich je. Spolupracovat s nimi je pro mě výsada. Nechybí jim nadšení, radost, píle a hlavně vášeň pro Krista. V červnu jsme měli první víkendové setkání a přiznám se, že jsem se trošku obávala, jaké to bude, jaká bude atmosféra, jak zvládneme tři dny spolu v jedné chatě. Nádhera!!! Volné chvíle jsme využívali ke chválení, modlitbám a vzájemnému naslouchání. Také jsme se spolu hodně nasmáli při vyprávění nejrůznějších historek. Proto se moc těším na ten zářijový:-)

Velkou radostí jsou mi však i lidé, kteří se podílejí jakoby vskrytu. Modlí se za akci, zavolají mi, že na nás myslí a někteří se ptají, jestli něco nepotřebujeme. V dnešní uspěchané době to považuju za zázrak. V neposlední řadě jsem vděčná za přípravný výbor, který v tom stojí s námi a povzbuzuje nás.

 

 

4.  A naopak, co byla největší překážka, kterou jste museli překonat?

Přemýšlím, zda jsme nějakou takovou překážku měli. Myslím, že jsou to maličkosti. Nepochopení některých lidí, kteří třeba dají najevo, že naše úsilí je zbytečné... Ale to jsou věci, které nám hlavu nedělají. Možná teprve budeme čelit okolnostem. Máme rozpočet a pokud nenaplníme sál, nebudeme moci natočit DVD, což by nám bylo velmi líto. Je to velká finanční položka a pokud bychom z rozpočtu měli z něčeho ubrat, pak asi toto.

 

 

5. Co bylo inspirací pro vznik akce Worship.cz? Setkala jsi se podobným projektem v zahraničí?

Měla jsem v životě tři stejné sny v různém období. Stále se v nich opakovala výzva k úsilí o jednotu, výzva k tvorbě nových českých písní. Když Bůh mluví třikrát, víte, že po čtvrté už by chtít nemusel. Proto jsem sepsala všechno na papír, poslala mým přátelům a jen se divila, že tu stejnou touhu má mnoho lidí v ČR. Shodli jsme se, že chceme více proniknout do Božího srdce, a nejrůznějšími formami uctívání Mu vyjádřit obdiv a lásku. V tomto se prolíná i touha potěšit Boží lid. A svolat jej ke každoroční slavnosti nám přišlo jako ten nejlepší nápad. Jsme v začátcích něčeho velkého a ze srdce se na to těším. Jestli existuje podobný projekt i v zahraničí? Asi ano, ale musela bych zapátrat:-)

 

 

6. Na akci mají být představeny nové české chvály. Bude možné po akci získat texty a notové zápisy těchto chval?

Nové písně? Musím se usmívat. Znáte to. Když se objeví na nějakém shromáždění líbivá píseň, už si ji ostatní nahrávají a vezou do svých církví. Asi je to dobře. Ne všechny připravované písně jsou tedy zcela nové, neboť se je nepodařilo uchovat v tajnosti. Takže možná přijedete a řeknete si… Jé, tohle znám a tohle taky... Alespoň je lidé budou moci zpívat s námi. Do programu jsme záměrně zařadili i písně, které jsou starší a s pěveckým sborem vyzní skvěle. Notový zápis asi k mání nebude. Zatím se nepřihlásil nikdo, kdo by nám chtěl s takovou mravenčí prací pomoci. Texty chceme umístit na web a určitě pak budou i na live CD, které chceme vydat.

 

 

7. Z celé akce má být pořízen záznam. Mnoho posluchačů křesťanské hudby by mohlo zajímat, jakou formu budou nahrávky šířeny? Klasicky po CD a DVD nebo chcete vsadit i na Internet (např. severy YouTube, MySpace a další)?

CD chceme vydat pod KMS a budeme doufat, že už na Vánoce budete mít dárky vašim blízkým. A DVD – o tom jsem už psala. Na Internet možná umístníme ukázky, nebo části, ale zatím jsem o tom nepřemýšlela. Třeba i možnost našeho rozhovoru některé čtenáře povzbudí, aby do Brna přijeli.

 

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme, aby se akce s pomocí Boží vydařila!

S Ginou si povídal Lukáš Pokorný

 

 

 

Odkazy:

http://www.worship.cz/

http://www.jirinamarkovova.cz

http://www.facebook.com/profile.php?id=1135041243&ref=nf

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz