Na začátku našeho rozhovoru mě Peggy hned upozornil, že se nebude vracet do minulosti k tomu, co bylo, k historii kapely Ram Adonai. Řekl, že brzy budou hotové nové stránky a tam se případní zájemci o skupině, jejím vzniku a historii, dozví více. Rozhovor se tím pádem ubíral spíš směrem na aktivity budoucí a na to, co se děje kolem kapely právě teď.

 

 

Doufám, že stejně tak jako já i vy při čtení rozhovoru strávíte příjemný čas s tímto "renesančním" člověkem, umělcem, zpěvákem a kytaristou Pavlem "Peggy" Bečvářem.

 

 

Peggy, jak došlo k tomuto "znovuseskupení" po tolika letech? Bylo to spontánní rozhodnutí? Údajně velkou zásluhu na vašem návratu má Tomáš Polívka (pozn. mj. zpěvák kapely Flow Worship a vedoucí hudebního nakladatelství ROSA).

Spontánní... No, dalo by se to taky tak říct, ale bylo v tom víc racionálnějších věcí než jen nějaké emotivní rozhodnutí. Když jsme vloni hráli s Manahem (www.manahem.cz) na Freakfestu, oslovil nás Tomáš Polívka, že bychom mohli udělat koncert R.A. (zkr. Ram Adonai). Že by si to lidi určitě užili. Zpočátku jsme zpochybnili jeho euforii právě proto, že nám chyběl hráč na basu. Věděli jsme totiž, že končíme, protože od nás odcházel Štěpán Kadlec (basa). Tomáš se ale nenechal odbýt, všechny nás obešel a taky nám oznámil, že už mluvil s Jonatanem Kaletou, který byl ochotný s námi spolupracovat. V té době se nás také Michal Homolka ptal, jestli bychom chtěli znovu hrát. Založil profil Ram Adonai na Bandzone a zaznamenal i po letech velký zájem fanoušků. Nicméně absence někoho, kdo by zastal post baskytaristy, byla základním kamenem toho, abychom mohli něco takového uskutečnit. Původní baskytarista R.A. Jirka Vinš pro zaneprázdněnost totiž odmítl. To všechno byly okolnosti, které zapadly do soukolí a umožnily znovu připravit několik koncertů R.A.

 

 

A jak funguje spolupráce právě s novým členem kapely Jonatanem Kaletou? (pozn.: Mnozí čtenáři ho znají z jeho posledního projektu Ionatan - viz rozhovor z prosince 2008 - http://hudba.signaly.cz/clanky-rozhovory/5-rozhovory/319-ion-at-an-emo-hardcore-v-eskem-kabat) Jak se díky tak velké vzdálenosti scházíte na zkoušky?

S Jonatanem nezkoušíme pořád. Dojíždí na zkoušky za námi do Plzně až z Kladna. Je to vynikající muzikant, multi-instrumentalista. Lehce se naučil playlist, protože hodně věcí už uměl z minulosti. Scházíme se podle možností každý týden a Jonatan za námi dojíždí tak jednou nebo dvakrát do měsíce. Bubeník Dan Vilášek zase pravidelně dojíždí z Klatov.

 

 

A co zmiňovaní Manahem? Bude kapela existovat dál?

Kapela Manahem je momentálně u ledu a spí :). O vánocích jsme zorganizovali Manahem Memory Jam, připomínkovou zkoušku se Štěpánem. Byla to fajn akce, takže budoucnost Manahem je stále ještě otevřená a čeká na své pokračování!

 

 

Jaké byly ohlasy na váš první společný koncert v Teplicích? Co říkají vaši fanoušci na váš comeback?

Bylo to opravdu velice příjemný, nejen že to bylo v čase adventu a jakéhosi předvánočního očekávání, ale taky proto, že to bylo první společné veřejné hraní po tolika letech. Byl to takový dárek nejen pro lidi, ale i pro nás. A přestože tam byly nějaké technické problémy, časový skluz, myslím, že jsme si to všichni užili. Lidi koncert skvěle přijali a byli super! Jako předskokan hrála kapela Projevy radosti.

 

 

A co bude dál?

No, na začátku jsme se na některých koncertech předem domluvili a zarezervovali si termíny, např. v klubu 007 na Strahově. Někdy se nám ozvali pořadatelé sami. Vše je zatím na zkoušku, protože jsme se dali dohromady víceméně kvůli lidem okolo nás a fanouškům, kteří to chtěli a kteří nám říkali, ať to znovu zkusíme. Já osobně jsem měl zpočátku pochybnosti, jestli to má vůbec cenu. Nejsem si úplně jist, zda je dobrý R.A. znovu křísit a jestli je možný vstoupit znova do stejný řeky, hrát stejný věci ve stejný sestavě jako před sedmi, deseti lety. Přeci jen se lidé mění, stárnou, mají jiné představy, potřeby, starosti. Díváme se a přistupujeme k věcem jinak než tenkrát. Rozhodli jsme se taky, že některý věci už prostě hrát nebudem. Některé písně už nemůžeme autenticky zahrát znova, protože už je ve čtyřiceti necítíme tak, jako když nám bylo dvacet. 

 

 

Takže jste si sami "vyselektovali" písničky na hraní?

Ano, přesně tak. Možná, že to zarmoutí některé fanoušky, kteří nás znali z dřívějška. Ale člověk se mění a nemůže se stále vracet do minulosti. Řekli jsme si, že začneme hrát a po půl roce uvidíme. Pokud budeme schopni společně fungovat, tak budeme pokračovat dál. Takže se všechno uvidí časem.

 

 

Jaké koncerty vás v nejbližší době čekají?

Máme naplánované koncerty, kde s námi hraje ještě kapela !ON a Goro, protože ve dvou se to vždycky lépe táhne :-). 29. ledna jsme hráli v Plzni s kapelou !ON, 30. ledna v Praze na Strahově s kapelou Goro a pak v únoru budeme hrát v Ostravě v klubu Templ, v Karviné, v Brně a ve Vsetíně. Pořadatelé se nám také hlásí sami, ale ne vždycky můžeme vyhovět. Zvlášť když nám někdo zavolá, že by chtěl, abychom někde příští týden hráli:-). Jinak všechny aktuální koncerty lze nalézt na našem profilu na Bandzone.

 

 

Co je pravdy na tom, že chystáte vydání nového, v pořadí čtvrtého alba? (Viz článek na musicmixu: Nové album Ram Adonai uniklo na internet). Je to novinářská kachna?:-)

Všechny tyto spekulace musím opravdu dementovat. Je to zřejmě mystifikace, fáma, recese. Žádné album natočený nemáme. Nemáme na to dost písní, ani čas, ani prostředky. Před vánoci byla vydána ve vydavatelství Rosa reedice dvou našich alb. Chtěli jsme zachovat původní formu, nechtěli jsme z toho dělat něco víc, když je to jenom reedice. Věděli jsme taky, že ne všichni lidi po těch letech znají naši tvorbu a ti, kteří by chtěli CD koupit, ho nemají kde sehnat, protože všechny kopie byly už takřka prodány. Došlo k reedici pro ty, kteří o naší tvorbu mají stále zájem. Proto jsme udělali jen jednoduchý obal, aby to bylo k dispozici.

 

 

Nenapadlo vás třeba vydat Best of?

Proč ne, ale asi by to mělo mít delší vývoj, aby bylo proč a lidi to taky musí chtít. Můžeme vymýšlet všelijaké věci, ale doba není příznivá, lidi mají hluboko do kapsy. To byl taky jeden z otazníků, v jakým obalu a nákladu ta původní alba znovu vydávat. Nakonec jsme vydali jen první dvě alba, to třetí jsme do toho nezahrnuli. Vyšla jen první dvě: Ram Adonai a Getsemane. Jinak se dá CD objednávat jak na www.gimel.cz, tak na našich domovských stránkách.

 

 

Kdo se ti líbí na současné české a zahraniční křesťanské hudební scéně? Koho rád posloucháš?

Kapela Jiný Rytmus ke konci loňského roku nahrála nový CD. Co se týče zvuku a hudby je to dost vyzrálé album. Myslím, že se jim povedlo. Je to příjemný, ten jejich brit-rockovej éterickej styl. Ze zahraničí se mi líbí kapela Dust, mám k nim vřelej vztah. Dřív tady i často vystupovala pod původním názvem. Pak se přejmenovali na Vera Cruz. Je to vynikající hudba. Poslední dobou inklinují k bluesrocku a mají na svém kontě hodně alb. Bylo by toho víc, mám rockový srdce a líbí se mi spousta věcí :-)

 

 

Když jsme se viděli vloni v Kraslícíh na Try&Play, kde jste ještě vystupovali s kapelou Manahem, říkal jsi, že máte rodiny a že je kolikrát problém skloubit hraní a rodinný život dohromady. Co na váš comeback říkají vaše rodiny? Musí to být zápřah na čas - zkoušky, hraní, cestování atd.

No, my jsme si to celkem vybojovali, vždycky jsme muzicírovali a pak je to dlouhodobý proces přetváření manželky k obrazu svému :-). Prostě u muzikanta žena musí počítat s tím, že její manžel žije ještě zároveň s hudebním nástrojem…

 

 

A zbývá ti ještě na něco jinýho čas - mimo rodimu, práci a hraní? Prý maluješ?

No, já to vystudoval. Vystudoval jsem dějiny umění na Brněnské fakultě výtvarných umění. Jak se říká, renesanční člověk :-) Teď moc nemaluju, spíš kreslím a hlavně se zabývám grafickým designem, tvorbou log, webových stránek, tiskovin atd. Teď připravujeme webový stránky R. A., plakáty. Dělám i pro další subjekty - nadace, firmy, je toho hodně.

 

 

Připadá ti dobrý škatulkování kapel? Třeba na křesťanské a ty další "ne-křesťanské":) ?

To je věčná otázka. Naše země je tím hodně specifická právě proto, že drtivá většina lidí u nás nechce jakoby věřit v něco a víru a duchovno pokládá za handicap. Já to zas až tolik neřeším. Buď ta hudba svým duchovním nábojem druhé osloví a má zároveň nějakou výpověď, obsah, duchovní a uměleckou hodnotu a nebo ne. Buď muzikanti mají náboj, který otevře publiku oči a uši a potěší a nebo ne. A to už ti posluchači musí poznat sami. 

 

 

Je něco na závěr na co jsem se nezeptala a nebo by jsi chtěl ty čtenářům něco vzkázat, někam je pozvat, event. říct nějaké moudro? :-)

No, žádný moudro ne, na to se necítím, ale určitě bych chtěl čtenářům popřát do nového roku hodně energie, vytrvalosti, trpělivosti, všeho, co je třeba k dobrému životu a samozřejmě nashledanou v roce 2010 na některém z našich koncertů! Ahoj Peggy

 

Rozhovor připravila Iva Rejlová

 

V současné době v kapele hrají:

Zpěv: Peggy

Kytáry: Michal Homolka, Honza Tišer

Basa: Jonatan Kaleta

Bicí: Dan "Pirát" Vilášek

 

V letech 1995-2004 hráli:

kytary: Michal Homolka, Honza Tišer, Vojta Komárek

bicman: Dan Vilášek

basa: Jirka Vinš

zpěváci: Pavel Peggy B., Tomáš Trubač, Honza Šimon

ságo, flétna: Pavel Križovenský

 

 

Odkazy:

www.bandzone.cz/ramadonai

www.ramadonai.cz

 

Ram Adonai v časopisu Tón:

http://hudba.signaly.cz/ton/1-96/08.jpg - rozhovor z roku 1995

http://hudba.signaly.cz/ton/3-97/04.jpg - rozhovor z roku 1997

http://hudba.signaly.cz/ton/3-97/05.jpg

http://hudba.signaly.cz/ton/3-97/06.jpg

http://hudba.signaly.cz/ton/4-97/12.jpg - recenze alba Ram Adonai

http://hudba.signaly.cz/ton/5-98/06.jpg - rozhovor k desce Getsemane

http://hudba.signaly.cz/ton/5-98/07.jpg

http://hudba.signaly.cz/ton/5-98/09.jpg

http://hudba.signaly.cz/ton/6-98/11.jpg - recenze alba Getsemane

http://hudba.signaly.cz/ton/2-2000/21.jpg - rozhovor z roku 2000

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz