V roce 2009 vydal první CD “Le Ciel et l´enfer“ (Nebe a peklo) – vůbec první rapové album na české hudební scéně, které je celé ve francouzštině. K tomuhle jazyku má blízko, protože strávil nějakou dobu ve Francii a v Belgii. Jinak ale mluví česky a žije v Brně. V poslední době jsme ho měli možnost vidět třeba na Worship Festival UNITED ve Vsetíně. Domluvit si termín rozhovoru nebylo snadné, je teď hodně pracovně vytížený – mj. proto, že točí další CD. Jaké bude? A co všechno chystá kromě toho? Jak se změnil jeho přístup k hudbě? Nejen o tom je tento rozhovor.Nedá mi to, abych se nezeptala na jméno... proč K-4? Má to nějaký skrytý význam?
K-4: Na jméno se mě ptalo už strašně moc lidí a je to jedna z mála otázek, na kterou ti neodpovím, nikomu to neříkám, jenom můžu říct, že je za tím docela dobrá story. :) K tý diskrétnosti mám svůj důvod, rozmazleností to není. :)  

Kdy tě víc chytl rap?
K-4: Rep sem poslouchal v podstatě odmala, ale dřív sem k tomu jel i jiný věci - rock, punkrock i popík, prostě sem sledoval, co bylo novýho a o hudbě měl docela přehled. Rep mě chytl až tak před sedmi nebo osmi rokama, kdy jsem ho začal poslouchat víc než všechno ostatní. A pak trvalo ještě nějaký 2 roky, než sem zkusil ze srandy svůj první rep. A pak už to pokračovalo dál…

…takže jsi začal psát vlastní texty a nakonec vydal i první album. Jaká k němu byla cesta?
K-4: Cesta byla dlouhá, trvalo to asi 11 měsíců, než se mi ho povedlo dodělat. Musel jsem řešit hosty, nahrávat a pomalu do toho kolotoče nastupovat. Chtěl jsem to udělat pořádně, abych se za něj nemusel ani budoucnu stydět, a to se myslím povedlo, i když je jasný, že teď už jsem zase dál :)

Jak moc se podílíš na výsledné podobě skladby? A kolik lidí přibližně jednu takovou skladbu tvoří?
K-4: Tak to samozřejmě záleží... Jednak je producent, který udělá hudbu, většinou mi pak dá vybrat, který beaty mě baví a chtěl bych je použít na album nebo na nějakej projekt. Pak jsem samozřejmě já, co si napíšu text a nahraju to ve studiu, pak záleží, jestli je na tý nahrávce ještě nějakej jinej host, buďto rapper nebo třeba DJ, kterej tam může skrečovat. A pak se samozřejmě celá nahrávka posílá na mastering a na mix, vlastně na úpravu zvuku, kde zaříděj to, aby ta skladba zněla přesně tak, jak ji pak lidi poslouchaj. Ale kolem alba je toho potřeba mnohem víc - propagace, psaní článků a plno dalších hovadin.

Zmínil jsi produkci. Kdo ti ji dělá?
K-4: Na prvním albu to bylo asi 7 nebo 8 producentů, hudebně to album bylo hodně rozmanitý. Teď druhý album dělám už jenom s jedním, a to s ElMurdem, kterej je jeden z nejlepších hiphopovejch producentů v Česku. Děláme to jako společnou desku a produkce je neskutečná, sám se na to fakt těšim.

Ještě než se dostaneme k CD, které právě natáčíš... můžeš vysvětlit název prvního alba „Nebe a peklo“? Proč jsi ho pojmenoval zrovna takhle?
K-4: Jednak věřím v Boha a dost se to do mých textů promítá, a jednak jsem chtěl vyjádřit rozpor a boj, kterej neustále probíhá jak normálně ve světě, tak i ve mně. Repuju francouzsky a pro některý lidi je to úžasný a originální, pro některý divný a nechápou to. Je tam rozpor, kterej by tam ale vždycky byl, ať bych to dělal jakkoliv… :)

Zmínil jsi, že jsi věřící. Setkáváš se občas s tím, že tě lidi „škatulkují“ jako křesťanského interpreta?
K-4: Nene, nikdo mě neškatulkuje, nemám moc rád tohle škatulkování "křesťanský interpret" atd. Ve Francii jsou třeba většina těch nejlepších a nejznámějších rapperů muslimové, ale nikdo jim neříká "muslimští interpreti" :)  Jsou to prostě rappeři a muslimové. Stejně tak já repuju a jsem křesťan.

 

Jak se díváš na označení "křesťanská hudební scéna"?
K-4: Tyjo, ani moc nevím, znám se se spoustou lidí, co jsou věřící a hrajou v nějaký kapele, ale... rep je pořád takovej spíš okrajovej žánr na týhle scéně, pokud se tomu scéna dá říkat, kromě mě a kapely Regiment ze Slovenska a možná eště pár dalších tady v postatě nic moc není.

A teď konečně k chystanému albu. Co o něm prozradíš? Kdy se na něho můžeme těšit? A co (koho) na něm uslyšíme?
K-4: Album chystám už moc moc dlouho, ale nešlo to dřív dát, různý věci stály v cestě, ale teď už je to fine a makám na tom. Zrovna dneska jsem byl ve studiu nahrávat. Prozradit můžu zatím to, že je natočenej jeden klip, kterej točili Američani, hlavní produkci dělal Mexičan a celej ten tým bydlí ve Španělsku. Je to neskutečnej klip, je to úplně jiný, než co se tady točí, fakt se hrozně těším, až to půjde ven, snad bude premiéra na Óčku, kdy to ještě nevím, možná za 2, 3 měsíce. Je to natočený na track, kterej mám společně se zpěvačkou Janette z kapely Runaway My Son. Jinak na albu bude hodně tanečních věcí, bude to hodně hodně moderní album se super zvukem, hodně zpěvu a silnejch melodií. Řešíme teď hosty a všechno ostatní, nebudu nic vyhlašovat předem, ale měli by tam být hodně známí lidi.

Jak se změnila tvoje hudba a tvůj postoj k ní od začátku doteď?
K-4: No, mám takovej zajímavej příběh. Když jsem začal repovat, tak jsem měl normálně velký koncerty a tak a docela mě to prostředí měnilo. A ne vždycky úplně tím správným směrem. Jsem křesťan, ale ze začátku jsem svoji hudbu s Bohem nějak moc nepropojoval. A pak najednou přišlo roční období, kdy jsem vůbec nemohl psát texty, prostě to nešlo. Nedokážu to vysvětlit, ale nenapsal jsem za tu dobu skoro nic. Teď už jsem si jistej tím, proč se tohle dělo, bylo to proto, abych trochu změnil ke svý hudbě přístup. Teď je pro mě Bůh to nejdůležitější i v hudbě, dřív jsem to byl já, a pak až možná Bůh. Takže to byl asi ten největší posun, co jsem zažil.

V čem ti víra pomáhá, pokud jde o osobní i „hudební“ život? A co reakce okolí na to, že píšeš texty o Bohu?
K-4: Ve všem, Bůh je prostě číslo jedna v mým životě, je pro mě smysl života. Nikdy bych svůj život nedokázal naplnit tak, abych byl fakt šťastnej, ale On to umí.
Reakce okolí sou v pohodě, nestydím se za to, jsem na to hrdej a lidi to cení anebo nejmíň respektujou.

Máš nějaké motto nebo heslo?
K-4: „Vybrat si snazší cestu znamená přijít o boj." Tohle mě docela provází. :)

Kdyby ses měl charakterizovat 3 nebo 4 slovama, co by to bylo?
K-4: Tak třema nebo čtyřma slovama?

Třeba třema, ať je to těžší :)
K-4: Takže: já, já, já :))

Jsi hodně časově vytížený kvůli nahrávání nového CD. Chystáš se v nejbližší době na nějaké akce nebo si budeme muset počkat, než tě zase uvidíme live?
K-4: Jo, vytíženej jsem, ale nejenom kvůli nahrávání, mám toho celkově opravdu hodně. S koncertama tě asi zklamu, ale teď všechno odříkám, koncerty budou, až bude nový CD, ale snad to nebude trvat tak dlouho, chtěl bych, aby bylo hotový už na jaře 2012. A chystá se toho spousta, před albem by měly bejt 2 klipy a alespoň 3 singly, takže ještě jedno natáčení klipu a spousta nahrávání. A doufám, že se to pak celý rozjede. Plánuju průběžně natáčet i nějaký další videa a making of, tak uvidíme jakým směrem to všechno půjde...

Díky za rozhovor a ať se vede ve všem, co tě čeká!
K-4: Taky moc díky, mrkněte na stránky a na fb, ať víte o všem novým, co se u mě děje. Zdravím hudba.signály.cz!

 

(Pozn.: Rozhovor vznikal na začátku října 2011, připravila Petra Čížová)

Odkazy:
www.k-4.cz
www.facebook.com/keyfor

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz