Zlínský Festival pod věží se prezentuje jako „festival moderní křesťanské hudby“.  Letos se uskuteční o víkendu 19.-21.9. Přitažlivým se stal pro mnohé i tím, že kromě nabídky kvalitních kapel nabízí návštěvníkům vstup zdarma. Pro mě je přitažlivý i tím, že jej dělají dobrovolníci bez nároku na honorář. Dokonce jsem byl letos osloven, jestli bych mohl festival zahájit videoprezentací. Takže se na setkání s vámi těší Pavel. O celém festivalu nám poslal Radek Výsmek následující info.

 

 

 

 

Co sledují pořadatelé tím, že tento festival nazývají „festival moderní křesťanské hudby“?

Tento podtitul by měl charakterizovat zaměření celé akce, ovšem oba přívlastky, jak „moderní“, tak „křesťanská“, jsou relativními pojmy, proto je potřeba charakteristiku podpořit dalším popisem.

 

Pod pojmem moderní vidí organizátoři hudbu, která je typická pro současnost. Tzn., že vypouští historií ověřenou chrámovou, palácovou, či koncertní muziku a dávají prostor folku, popu, rocku, jazzu, blues a mnoha jejich alternativám. Křesťanská je v očích organizátorů hudba, která nese poselství Ježíše Krista nebo hodnoty křesťanství, jak prvoplánově, tak v podtextu. Nezanedbatelná podmínka pro účast interpreta na této akci je, že interpreti jsou aktivní ve svých farnostech (katolických i protestantských) a v nich se podílejí na doprovodu liturgií nebo jakýchkoliv bohoslužeb, a tím i tvoří historii pro další vývoj moderní liturgické hudby.

 

Za 5 let se Festival pod věží transformoval z amatérsky pořádané akce na akci typu profi, ale bez toho, že by z ní kdokoliv těžil zisky. 99% všech prací dělají lidé dobrovolně bez nároku na odměnu. A jelikož jedna z vizí festivalu je volně a přístupnou formou šířit Evangelium, není vybíráno vstupné od jeho návštěvníků.

 

Kromě výše uvedené vize, festival od prvního ročníku udržuje při životě myšlenku společenství muzikantů. Jak to funguje? Festival trvá pro návštěvníky obrazně jeden den, ale pro interprety dny tři. Je to čas, při němž dochází k navázání kontaktů, spoluprací ale hlavně vztahů, a že to tak funguje, máme důkazy. Samozřejmě, že nikdo z interpretů do toho není nucen, ale jeden příklad za všechny. Od prvního ročníku tuto myšlenku společenství prosazujeme a podle předběžných informací od letošních účinkujících využijí všechny zúčastněné kapely nabízenou možnost setrvat minimálně jednu noc a tedy zúčastnit se nejen jejich koncertního programu.

 

V roce 2006 zahájil činnost sesterský festival Maják v Dubnici nad Váhom, který zcela zachovává myšlenky Festivalu pod věží. V loňském roce navázali organizátoři zlínského festivalu spolupráci s TV Noe, která přenášela celý ročník 2007 přímým přenosem, a to bude pokračovat i v dalších letech. Od letošního roku se oba festivaly zúčastňují projektu mapování vývoje historie rytmické liturgické hudby po roce 1968 (2. Vatikánský koncil), ze kterého by měly vzejít hodnotné materiály zachycující tuto mladou historii.

 

 

Několik otázek a odpovědí závěrem:

 

Letos proběhne Festival pod věží již popáté. To je důvod na malé ohlédnutí. S jakými ambicemi festival začínal, o co jste na začátku usilovali? Případně kam se festival časem posunul?

Festival pod věží vznikl trošku spontánně, jak už je to u podobných akcí asi obvyklé. Pustili jsme se tehdy do příprav prvního ročníku, aniž bychom si stanovovali jakékoliv zásadní cíle, kromě toho, že jsme chtěli křesťanskou hudbu vytáhnout zpoza zdí kostela – na sídliště. Za pět let trvání festivalu se samozřejmě myšlenka a cíle festivalu vyprecizovaly. Chceme nadále ukazovat moderní křesťanskou hudbu – českou a slovenskou, zároveň ale dáváme přednost těm, kteří svou vlastní originální hudební tvorbu berou vážně a chtějí ji aktivně rozšiřovat mezi další lidi. Z čeho mám taky radost je, že se nám daří bořit, alespoň v hudbě, hranice mezi křesťanskými církvemi, protože mezi účinkujícími jsou skupiny, jejich členové se hlásí k nekatolickým vyznáním.

 

Na koho se letos můžeme těšit? Co by si případní návštěvníci neměli nechat ujít?

Je těžké z programu něco vytáhnout, neboť se snažíme naplnit časový prostor tím nejzajímavějším, co je k dispozici. Ale, kdybych měl přece jen něco zmínit, tak by si určitě návštěvníci festivalu neměli nechat ujít páteční videoprezentaci Pavla Šupola, která bude mapovat současnou světovou křesťanskou hudbu a sobotní koncert hosta festivalu. Hostem festivalu jsou skupina Oboroh a písničkářka Eva Henychová, které se nám podařilo přimět k tomu aby vystoupili ve společném koncertu. V hlavním přehlídkovém programu budou účinkovat: Mrrk (ČR), Oremus (SR), Marnatosnaha (ČR), Gesto (SR), Angles (ČR), Christallinus (SR), Michael (ČR) a Timothy (SR). Podrobný program je dostupný na www.festivalpodvezi.cz.

 

Na vašich webových stránkách se můžeme dočíst, že v rámci festivalu nabízíte i prezentaci současné světové křesťanské hudby. Jakým způsobem se to děje?

Ano, jde o zmiňovanou videoprezentaci Pavla Šupola. Pavel je odborníkem na svém místě. O křesťanskou hudbu se zajímá několik let, je aktivní v její propagaci a na téma současné křesťanské hudby a vlivu hudby na společnost napsal oceněnou diplomovou práci. V jeho pořadu bude mluvit o tom, co vlastně je moderní křesťanská hudba, jak se kde hraje a jestli má šanci se prosadit v dnešní době. To vše bude proloženo videoklipy a překlady. Já osobně se moc těším.

 

Festival probíhá od pátku do neděle. Mohou ho navštívit také rodiny s dětmi? (pozn. je tam nějaké zázemí?) Kde mohou případní zájemci získat lístky?

Festival pod věží se koná od 19. do 21. 9. 2008 ve Zlíně a protože očekáváme příjezd návštěvníků i z větší dálky, nabízíme i ubytování. Je potřeba se přihlásit na www.festivalpodvezi.cz. Pro děti připravujeme drobné aktivitky během programu, tak abychom ulevili jejich rodičům. Co se týká vstupného, tak Festival pod věží je zcela zdarma, ale za každý příspěvek do pokladničky na dobrovolné vstupné budeme vděčni.

 

 

Související články:

Rozhovor o Festivalu pod věží

Ohlédnutí za loňským festivalem

 

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz