V lednu 2009 uvede Radio Proglas čtyřdílný seriál o duchovní hudbě amerického Jihu v první polovině 20. století Sbohem, Babylone. Jednotlivé díly můžete slyšet 5., 12., 19. a 26. ledna (vždy v pondělí) od 19.15 do 20 hodin. Celý pořad připravuje pro Radio Proglas přední český odborník na blues a tradiční akustickou hudbu Spojených států Jan Sobotka.

Půjde o stručný přehled duchovní hudby amerického Jihu v první polovině minulého století.

 

Témata jednotlivých dílů:

 

1. Na starém tábořišti

Dvacátá léta: horalové a bluesmani, kazatelé, svaté harfy, citery, demižony, varhany i harmoniky. První nahrávky z roku 1902 a dále ohromující výsledky komerčního nahrávání bělošské i černošské lidové hudby ve druhé polovině dvacátých let.

 

2. Ježíš je můj aeroplán

Třicátá léta: lesk a bída v rytmu doby, blues naruby obrácené, trestanci a trinidadský šraml. Nástup gospelu, profesionalizace hudební scény, vliv jazzu, pokles kvality i ekonomické problémy.

 

3. Podivné věci se dějí každý den

Čtyřicátá léta: tučná sousta hubených let, bluegrass, elektrické kytary a hvězdy okresních rádií. Překvapivá řešení zdánlivě bezvýchodné situace v obtížných válečných a poválečných poměrech.

 

4. Země, kde nikdy nezestárneme

Padesátá léta: nevinný showbusiness, zapomenutí vysloužilci, vkus folkloristů a ozvěny dávných dob. Revival ve stínu rock´n´rollu, tedy nejen vpřed, ale i zpátky v čase se rozšiřující spektrum hudební scény.  

Milan Tesař, Radio Proglas (hudební redakce)

 

Odkazy:

http://hudba.proglas.cz

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz