Následující rozhovor s kapelou Šatlava ve mně vyvolal vzpomínky, kde všude jsem se objevil. Bylo to právě v roce 2007, kdy jsem se se svou prezentací křesťanské hudby dostal i do Přibyslavi. A právě zde jsem se poprvé setkal některými členy kapely a již tehdy se o nich mluvilo a počítalo na regionální úrovni. Dnes již mají vlastní CD, zkušenost s koncertováním na různých festivalech a zkusili si již taky dělat předskokana, konkrétně skupině Divoký Bill. Ale více již v rozhovoru.

 

 

 

Odkazy: 

http://www.satlava.eu/

http://bandzone.cz/satlava

 

 

 

Kapela Šatlava v létě oslavila 5 let své existence. Kdo z vás přišel s nápadem založit kapelu? Slyšela jsem, že se znáte ze Skautu, to proto ty vaše přezdívky? 

Medvěd: Nápad vznikl na poutní cestě ke sv. Anně - nedalekého kostelíka. Zrodil se v hlavě bubeníka Pitrise a kytaristy Ondřeje právě během této pouti. V té době jsme už všichni hráli ve farní rytmické skupině Cum Laude (kde hrajem doteď) a tito dva cítili potřebu přitvrdit. Impulsem k tomuto přemýšlení bylo hlavně to, že si Pitris koupil svoje první bicí. Všichni jsme prošli skautským oddílem Aldebaran, ve kterém ještě stále dva aktivně působíme, proto ty přezdívky.  

 

 

A ještě důležitá informace pro ty co vás neznají. Jak vznikl název kapely?

Medvěd: Bývalá městská věznice vedle Městského úřadu, která je nyní v soukromém vlastnictví nám poskytla před 5 lety azyl. Na její počest jsme se pojmenovali takto zajímavě - Šatlava. Od začátku doteď je to naše společné místo múzy, fantazie, dramatu a zkoušení, veselení se, smutků z rozchodů a přátelské výměny názorů!:-)  

 

 

V jakém složení v současné době hrajete a jak se dohromady snášíte:-)?

Medvěd: Sestava je v základu pětičlená + jeden náš oblíbený téměř stálý host hrající na bonga. Tedy bicí - Pitris, el.kytara - Ondřej, basa – Zátka, housle – Kása a já Medvěd na ak.kytaru. A náš host na bonga – Záďa. Snášíme se dobře. Občasné výkyvy nahoru nebo dolů vyřeší tvrdá diskuze, společná dovolená, nebo čas plný společných vysmátostí !:-)

Kása: Občas proběhne nějaká slovní přestřelka (většinou v ní figuruje Medvěd:-), ale jinak jsme všichni dobří kámoši. Scházíme se i jinde než ve zkušebně nebo na akcích, třeba na grilovačkách, při sportech, zajdem spolu na pivko.... 

 

 

Kdo je v kapele vůdčí osobností, kterou všichni respektují a nebo se respektujete tak nějak v klidu navzájem:-)? 

Medvěd: Respektujeme se v klidu všichni navzájem a aspoň doufám s větším respektem vůči starším členům. Ustanovili jsme nedávno oficiálním frontmanem kapely Ondřeje, našeho hlavního zpěváka. Já se považuji za tajemníka, mluvčího, morálního pedanta členů:-) a usiluji, aby se nadále udržela bohatá ladnost zpěvů a dále se vyvíjela. Není to v tom hlasitějším doprovodu sice tak jednoduché jako třeba ve sboru, ale jde to.

Kása: V kapele musí být respekt, jinak by to bylo špatný, proto se snažíme dělat věci tak, aby nešly nikomu proti srsti. Samozřejmě, když dáváme dohromady novou písničku, má většinou hlavní slovo její autor. 

 

 

Nedávno jsem s vámi chtěla narychlo domluvit jeden záskok. Pitris mi na to řekl, že se zkusí domluvit s ostatními, protože jeden z vás má v práci nepravidelné služby. Je pro vás často těžké skloubit hraní s civilním zaměstnáním?

Medvěd: Někdy je to opravdu oříšek, zvlášť když se třeba hodnotí exkluzívnost výstupu versus přehození si služby našeho policisty nebo výběr dovolené. Bolí nás ale každé vystoupení, které musíme odřeknout. Ale pokud hudbu nemáme jako profesi, tak nám nic jiného nezbývá. Životní vývoj každého z nás někdy přivodí nějakou tu překážku. Zatím musím říci, že to byly překážky, které se nám podařilo přeskočit. Poslední z nich byla, že jsme oženili našeho bubeníka (navzdory fanynkám:-) a ten navíc ještě staví barák. 

Kása: To ukáže čas... 

 

 

Na jaře jste odehráli několik společných koncertů s Divokým Billem? Jak k této spolupráci došlo?

Medvěd: Celkem nevinně a nenuceně. Hráli jsme v  jednom klubu spolu s kapelou Medvěd 009, se kterou stále ještě jako s mateřskou kapelou hraje frontman Billů Vašek Bláha. Naše vystoupení se mu líbilo a pozval nás tenkrát  hrát na jejich Billovský 10. narozeniny k nim do Úval. No a tam jsme načli spolupráci na jejich jarním turné .....atd.

Kása: Za všechno může Venda Bláha, zpěvák a kytarista Divokýho Billa, který nás slyšel na jedné společné akci, kde hrál se svojí druhou kapelou Medvěd 009. Po celou dobu našeho hraní seděl naproti nám a poslouchal. Po koncertě za náma přišel a nabídl nám hraní v Úvalech u příležitosti 10-ti let Divokýho Billa a tam se potom "před domluvilo" jarní mini tour. 

 

 

A jak se vám s nimi hrálo?

Kása: Bylo to prostě nářez, splněný dětský sen, hrálo se až na jednu akci před nacpaným sálem a reakce lidí na naši muziku mě v dobrém slova smyslu překvapily, i když hrajeme s Billem podobnou muziku. Navíc kluci nás vzali do party mezi sebe a nikomu z nás nedávali na jeho, že jsou hvězdy.

Medvěd: Užívali jsme si naplno každý koncert. Bylo to pro nás nové v tom, že jsme zakusili profi zázemí a profi techniku. Nažhavený plný sály nás nenechaly chladnými a pokusili jsme se je ještě víc rozehřát. Seznámili jsme se s novými lidmi, kteří nás dokázali i něco nového naučit. Myslím, že jsme Billům ostudu jako předkapela neudělali, což ukázal i následný prodej CD vždy po vystoupení, nebo i po internetu. Kluci z DB byli taky spokojeni a byla s nima mnohdy i dost sranda:-)

Zátka: Byl to zážitek a obrovská zkušenost pro nás všechny a hrálo se parádně. Profesionální zvuk, plný sál lidí, který tancovali jak o život.

Pitris: Vzpomínám si dobře na naše první společné hraní s Billem v jižních Čechách a po koncertu jsem z toho měl dojem, že se asi ani nehodíme pro předskakování. Bylo to takový nemastný - neslaný a můj celkovej dojem byl velmi rozpačitý. Ale po druhém a dalším jsem si to začal užívat a tam jsem vlastně pochopil, že to bude paráda a pro celou kapelu velká šance se dostat do povědomí. 

 

 

Zvětšil se nějak výrazně nárust vaší popularity po odehraných koncertech s Billem? 

Medvěd: Když nic jiného, tak narostlo určitě mrtě dalších fanoušků a lidí, kteří už ví, kdo  je to Šatlava, a třeba si najdou cestu na další náš koncertík. A to je nejvíc. No a nejen náš playboy Kása se teď může "upodepisovat".

Kása: Určitě, prodalo se dost CD na koncertech nebo i potom přes shop na stránkách. Zvýšila se jejich návštěvnost a přišly nabídky na další akce. 

 

 

Kapela a management Divokýho Billa řešila u jednoho člena problém s drogami a vydali tenkrát oficiální prohlášení, ve kterém se ostatní členové od tohoto problému distancovali. Řešíte také vy občasně nějaké závažnější interní problémy a nebo je to u vás všechno pohoda?

Medvěd: Pohoda. U nás je největší problém čas, který je v nás.

Kása: Rádi si dáme pivko nebo něco na hlas, ale s drogami v kapele nikdo problém nemá.

Zátka: Zatím sme žádnej velkej interní problém neřešili. Sme všichni slušně vychovaný.

 

 

Máte pocit, že je to taky díky křesťanskému pohledu na svět, který sdílíte? 

Kása: Možná, nebo i díky tomu, že žijeme na malém městě, máme dobrý kámoše, kapelu a málo volného času na kraviny. V Boha věříme všichni!

Medvěd: Ano, díky našemu křesťanskému pohledu na svět. Není to v dnešním světě jednoduchý. Udržet si svůj pohled a nenechat se nasměrovat jinam. Naštěstí máme silný křesťanský zázemí u nás ve farnosti a v rodinách. Ale co vám budu povídat. Každý křesťan to zakouší dnes a denně. Proto je  důležité se pořád formovat a nenechat si rozsekat duši. Teď nám v tom určitě pomohla návštěva Papeže. Já osobně jezdím na Světové dny mládeže s Papežem, kde se tato formace snoubí se sílou a velikostí tisíců mladých lidí, které tam spojuje víra. Každý mladý by to měl minimálně jednou zažít. Já se těším na moje čtvrté setkání ve Španělích. Teď mě napadá, že bychom tam mohli někde hrát:-)

 

 

Jak vás jako křesťanskou kapelu vnímají druzí, posluchači nebo ostatní kapely, když vystupujete v sekulárním prostředí na festivalech, městských slavnostech, v klubech atd. Nebo to vůbec neřešíte a berete víru v Boha jako svou čistě soukromou věc, kterou není nutné na veřejnosti nijak zvlášť prezentovat?

Medvěd: Osobitá věc, kterou jak ji cítíme prezentujeme v našich písních.

Kása:  Křesťanské hodnoty je možno vyčíst z některé s našich písní, je pravda, že jinak víru nikomu nevnucujeme. 

 

 

Kdo u vás v kapele skládá a píše texty?

Medvěd: Ti, co mají múzu, depresi, radost, nebo prožívají něco zvláštního. V těchto stavech se skládá dobře. A to se zadařilo Pitrisovi, Ondřejovi i Kásovi. Náš minulý houslista dal také do vínku texty na dvě písně. Mně se nedaří dodělat (jak říkáme desátou prémiovou) píseň. Na našem prvním CD je píseň Sníh, na kterou nám napsala text naše kamarádka. Vlastně přišla s textem, nám se líbil a udělala se k tomu hudba. Konečný stav plodů - aranžmá a zpěvy dáváme dokupy společně.

Kása: Na albu Čas je v nás Ondra, Pitris a ex-houslista Johny, na nově připravovaná desce dávám do kupy materiál převážně já s Ondrou. 

 

 

Jakou muziku rádi posloucháte?

Kása: Pop, rock, folk, punk, country, melodický metal, dechovka, rap.

Medvěd: Já jsem odkojenej folkař, kterej rád plave po různých stylech. Podmínka je smysl textů a dobrá nápaditá melodie doprovázená ladným, byť tvrdým tónem. Nesnáším Hip-hop a zhýralý Metalový hnisy. Začínal jsem v dětství s kytarou u ohňů na Kamelotech a Nedvědech. Bonjovi, Nightwish, U2, Queen apod. mě nikdy nemůžou zklamat. Kábat si rád zahraju, zapařím i poslechnu. Chinasky, Kryštof, DB, No name,Team, UDG, Argema to samý a mnoho dalších, nemluvě o starých šlágrech typu Slavíci z Madridu. Buty mají pěkný melodie, ale měli by skládat texty, když jsou střízlivý. Mistra Káju, stejně jako hity K. Svobody  mám v autě a zpívám to s nima:-) Nejvíc mě nadchne, když si pustím v autě nebo jinde po delším čase naše CD. 

Zátka: Rád si poslechnu jakoukoliv hudbu kromě teď hodně rozšířenýho hip-hopu a diska. Nejradši ale mám rock, punk-rock.

Pitris: Nedávno jsem si stáhl z internetu Prague ska conspiracy. To je muzika, která mě velmi oslovila, stylem je to ska, ale nepohrdnu melodickým (zdůrazňuji MELODICKÝM a ne vyřvavacím) metalem, např. Nightwish, Anastasia apod. Ale hlavně jsem převážně vyrostl na rocku a toho se víceméně držím. 

 

 

Zažili jste na vašich hudebních akcích něco zábavného na co dodnes rádi vzpomínáte?

Medvěd: No jejej, třeba tenkrát, jak .....

Kása: Každá akce má něco do sebe, je v něčem jiná, ale asi nejradši vzpomínám na koncerty s DB v Kralupech a Nymburku, to byl víkend snů. 

 

 

Fungujete jako parta i mimo společné hudební aktivity a nebo máte naopak silnou potřebu si někdy od sebe odpočinout?

Medvěd: Oboje. Dva jsme spolu ve skautu, tři ve sboru, dva ministranti, téměř všichni v přibyslavským divadle, na dovolených, při pouštění draků:-), na vejletech, nebo farních akcích. Už jsme chtěli jít i na houby, nakonec jsme nedokázali ráno vstát po předchozím večerním grilování:-) Odpočinek od sebe automaticky dělá pracovní týden, kdy se vidíme zřídka, pak když se zase vidíme, tak bychom se láskou sežrali.

Kása: Společně fungujeme v ochotnickém divadelním souboru Muzikál, většina i v kostelních sborech a scholách. 

 

 

Jsou nějaké akce nebo festivaly, kde byste si rádi zahráli?

Medvěd: Trutnov Open air, Rock for People na hlavním podiu a na všech, kde jsou lidi, a nejvíc na každém dalším Springfestu, kterej bude:-)

Kása: Rock for people se mi splnil, takže asi festival Okoř. 

 

 

Máte na svém kontě jedno CD "Čas je v nás". Kdy máte v plánu natočit druhé?

Medvěd: Děláme na tom už skoro rok. Snad k Ježíšku něco bude. Těšte se a sledujte to.

Kása: Už se točí docela dlouho, kolem Vánoc by mohlo spatřit světlo světa.  

 

 

Na závěr poprosím o vzkaz pro naše čtenáře.

Medvěd: Mějte se rádi a poslouchejte dobrou muziku kámové a kámky.  Na vopravu chlíva ...:-)  

Kása: Přijďte někdy na koncert a mějte se rádi:-) 

 

 

 

Rozhovor s Liborem "Medvědem" Jarošem a Martinem „Kásou“ Kasalem a občasně i s dalšími členy skupiny Šatlava připravila Iva Rejlová

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz