„Joel & Luke“,nepřipomíná vám to něco? Když jsem to poprvé slyšela, okamžitě se mi vybavily dvojice podivných postaviček, jejichž dobrodružství mě už od dětství přitahuje k televizní obrazovce. Je jich opravdu mnoho…Tom & Jerry, Lauer a Hardy, Pat a Mat, Bolek a Lolek aj. Často je každý jiný, malý – velký, světlovlasý – tmavovlasý, silnější – tenčí, ale většinou mají něco společného. Stejně tak Joel & Luke, které vám chci dnes představit.

Aby hned na začátku nedošlo k omylu, musím zklamat fanoušky animovaných postaviček. Bratři Joel a Luke Smallboneovi jsou tak živí jako vy nebo já. Tvoří pěvecké duo, které již mnozí znají také pod názvem „Austoville“.

Nejen jejich hudba, kterou rádi nazývají „Internacional-Pop-Rock music“, a která je spojuje, ale i jejich životní příběhy vypovídají o jejich mezinárodním charakteru.

 

Narodili se a vyrůstali, jak se říká, „u protinožců“, v Sydney v Austrálii, a již od raného dětství je jejich život s hudbou neodmyslitelně spjat. Vděčí za to tátovi, který pracoval v hudební branži a uvedl je do tohoto zajímavého světa hudby a živých koncertů. V 90. letech jejich život změnilo to, že táta dostal práci v Nashvillu, v Tenesse. Vzpomínají na to, jak celá rodina, oni, jejich 4 sourozenci i těhotná maminka, sbalili 16 tašek a přestěhovali se do USA. Od té doby začali cestovat po světě. Věnovali se (sami i společně) zpěvu, hudebním a divadelním vystoupením. Získali tak spoustu zkušeností a rozhodli se z nich čerpat a pracovat společně. A tak poslední léta strávili psaním a rozvíjením již zmiňované „Internacional-Pop-Rock music“. Zatím vyšlo jejich EP “A Tale of Two Towns“ a loni spatřilo světlo světa několik písní na EP s opravdu výstižným názvem “The Free Downloads“.

 

 

 

Možná některé z vás, kteří si poradí alespoň se základní angličtinou, zaujme i pětiminutový film, který nahráli na festivalu se jménem "The 48 Hour Film Festival". Úkolem bylo napsat, natočit a upravit ve 48 hodinách film. O tom, jak se to povedlo, se můžete přesvědčit zde: http://vids.myspace.com

V hlavní roli uvidíte Joela a na konci zazní i část jejich songu „Taken“, který byl hlavní inspirací tohoto filmu, jenž získal 8 ocenění.

 

Možná jste ve srovnání s Tomem a Jerrym zklamaní a Joel&Luke vám připadají jako tuctoví umělci, kteří jsou zajímaví snad jen tím, že mají slavnou sestru, Rebeccu St. James, ale věřte mi, není tomu tak. Nemusí o sobě psát. Poslechněte si jejich hudbu, ta mluví za ně. Uvědomili si, že hudba promlouvá k lidským srdcím, a proto by měla přinášet dobré zprávy. Zpívají proto o reálném životě. O tom, jaký opravdu je, plný okamžiků, „kdy jste dole a kdy nahoře“. Ve své kvalitní popové hudbě mluví o svých zkušenostech, o tom, co prožívají mladí lidé v jejich věku, o vztazích, ale také o poctivých bojích a nezodpovězených otázkách.

 

Jsou mi sympatičtí také tím, že na rozdíl od Toma a Jerryho myslí i na nás, diváky a posluchače, jsou skuteční a lidští. Věří, že nás jejich hudba inspiruje, dá nám poznat, že tam kde jsme, nejsme sami, že i oni sami prožívají totéž.

 

-elektronka-

 

Odkazy:

http://joelandluke.com/

http://www.myspace.com/joelandluke

http://austoville.com/site/ - oficiální stránky

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz