Kombinace drtivých kytarových riffů a agresivních vokálů (tzv.growling) v kontrastu s lahodným zvukem houslí, cella a melodickým vokálem zpěváka Jana, to je polská skupina Illuminandi, která je jednou z ukázek toho, že i metalovou hudbou lze šířit poselství o Ježíši Kristu a chválit Pána.

 

 

 

Hudební ukázky nebo bližší informace o skupině naleznete na stránkách:

www.illuminandi.kdm.pl/ - oficiální stránky, zde jsou ke stažení i Dema I a II.
www.myspace.com/illuminandi
www.paganini.com.pl/ - internetový obchod

 

Pro ty, kdo si potrpí na žánrové vymezení kapely, by se dali Illuminandi zařadit do gotického/death metalu s prvky klasiky, která je zvýrazněna cellem a houslemi, ale jak říkají členové skupiny, je jejich stylu možno říkat rock, metal, gothic, death metal nebo třeba hardcore, všechny tyto žánry jsou v jejich hudbě obsaženy.
Texty písní jsou většinou inspirovány Biblí, v některých případech (Marnotratný syn, Zacheus, pasáže z Izaiáše…) jsou přímo citacemi z Písma.Stručná biografie:
Illuminandi pochází z malého městečka Debica Vznikli na podzim roku 1998 z iniciativy Alesandera Koziola (el.kytara) a Jana Trebacze (zpěv, kytara). Později se ke kapele přidala Antonina Kraszkiewiczová (cello), Patrycja Pyzinská (housle), Alexander Kraszkiewicz(baskytara) a Szymon Grych (bicí). Poté, co se kapela začala posouvat více do metalových hlas, přijali do své rodiny také druhého zpěváka, tzv.growlera Rajmunda.

 

Současné složení skupiny:
Alexander Koziol ( el.kytara )
Jan Trebacz (zpěv, kytara)
Alexander Kraszkiewicz (baskytara)
Janusz Domka (bicí)
Antonina Kraszkiewiczová (cello)
Krzysztof Kawa (housle)
Radoslaw Solek (growls/screams
)

 

Illuminandi nahráli celkově čtyři CD.
V letech 2000-2002 vydali Demo I. a II., po třech letech první full-lenght CD s názvem „The Beginning“, které vyšlo u kanadského křesťanského vydavatelství Bombworks records a rok na to miniCD s latinským názvem „Illumina Tenebras Meas“ (Prosvětli Mou Temnotu).

Skupina hrála za dobu svého působení na celé řadě akcí a festivalů po celém Polsku i ČR. V česku byli dokonce pětkrát. Já jsem měl možnost zúčastnit se tří koncertů a pokaždé se mi zdáli lepší. Například koncert v Rožnově pod Radhoštěm, kde vystoupili Illuminandi spolu s českými skupinami Silent Stream of Godless Elegy a Ador Dorath, byl pro mne úžasným duchovním zážitkem. Illuminandi hráli jako první a při jejich představení panovala nádherná „chválící“ atmosféra. Zahráli většinu svých starých písní, ale i některé nové, které na žádném CD nejsou.

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz