Přináším vám ohlédnutí za výjimečným a velkolepým adventním koncertem finské metalové královny Tarji Turunen v Olomouci, který se konal v kostele Panny Marie Sněžné v rámci její „Ave Maria Christmas Tour“. Pro velký zájem posluchačů se koncert konal po tři dny 3., 4., a 5. 12. 2015. Všechny tři adventní koncerty byly i přes vysoké ceny vstupenek rychle beznadějně vyprodané! "Olomouc a zvláště kostel Panny Marie Sněžné vyzařuje hlubokou atmosféru, kterou ani neumím srovnat s jiným městem v Evropě". Z jejich slov můžeme vyčíst, že si Českou republiku a především město Olomouc velmi zamilovala a tak se opět po pár letech vrátila na stejné místo.

 

Dostalo se mi té možnosti být přítomna na tomto jedinečném koncertě Tarji v Olomouci, a tak hned v den konání jejího prvního vystoupení jsem byla několikrát velmi mile překvapena. Jedním takovým překvapením bylo, že jsem si koncert mohla plně vychutnat v přímé blízkosti Tarji a hudebníků, kteří ji doprovázeli během celého koncertu. Byl to nejen pro mě velký zážitek a překvapení. Nečekala jsem to… Nečekala jsem, že budu tak blízko takové velké hvězdě. A vůbec velkým překvapením bylo, že jsem se ocitla na tomhle koncertě! Musím říct, že Bůh nám někdy do cesty posílá zajímavé, krásné překvapení a posílá nám do našich cest také lidi, aby pro nás byli inspirací, vedli nás a neustále povzbuzovali na této někdy trnité cestě životem. Díky Bože za lidi, které nám posíláš do cesty, a ve kterých skrze jejich činy můžeme vidět a poznávat Tebe! Díky za lidi, kteří nás inspirují…

Koncert se nesl ve vánoční a adventní atmosféře. Z Tarji zaznívaly písně, ve kterých se zpívalo o Panně Marii, jejím životě aj. Tento koncert se pro mě stal jedinečným zážitkem. Hned od první chvíle, kdy se zahajoval koncert. Milým překvapením bylo také její přivítání v českém jazyce. Ti, kdo neznají Tarju, by jen stěží v den konání koncertu uvěřili, že tato finská královna je metalovou zpěvačkou. Její adventní tour přineslo skladby nesoucí se v duchu klasické hudby, a tak se na chvíli z metalové královny stala operní zpěvačka opěvující Pannu Marii. Bylo vidět, jak se Tarja skrze tyto duchovní písně modlí a prožívá je co nejvnitřněji. Když jsem slyšela z jejího podání všechny ty světoznámé slavné písně, byl to tak úžasný zážitek, že jsem si ty písně opravdu krásně prožila. Ne jednou mě málem dojaly… Koncert se odehrával v krásném historickém prostředí kostela s úžasnou atmosférou, kterou dotvářely různé světelné kreace. Z pohledů všech posluchačů bylo vidět, že si koncert naprosto užili, a že se jim opravdu líbil. Což dosvědčovaly i velkolepé potlesky ve stoje. Tento koncert se pro mě stal tím nejkrásnějším vánočním dárkem! A já z celého srdce děkuju, že jsem mohla být přítomna na tomto úžasném a velkolepém koncertě Tarji Turunen v Olomouci!!!   

Dále si můžete přečíst rozhovor s uvaděčem koncertu o. Pavlem Šupolem  

Poprosila jsem o. Pavla Šupola, jestli by se s námi podělil o svůj zážitek a sdělil nám své pocity z jedinečného koncertu Tarji Turunen v Olomouci. Jako uvaděč tohoto koncertu po všechny tři dny mohl vidět a prožít koncert z jiné pozice a úhlu, než běžný účastník. Myslím, že také všechny tři koncerty, i když obsahovaly stejné písně, se mu nesmazatelně vryly do srdce skrze to, co zrovna prožíval…  

Otče Pavle, na začátek taková rozehřívací otázka! Co se Vám vybaví, když se řekne Tarja Turunen?

Přiznám se, že jsem o ní věděl, že existuje, že se stala světoznámou díky kapele Nightwish. Občas jsem ji zaslechl v rádiích nebo se o ní bavil se známými. Pokud jsem někdy vzpomínal Nightwish na svých přednáškách, tak to bylo ve spojitosti taky s finskou kapelou HB, kteří jsou někdy označovaní za křesťanské Nightwish.    

Pomyslel jste si někdy, že byste ve svém životě uváděl tak velkolepý koncert? Máte za svůj život již nějakou zkušenost s uváděním koncertu většího rázu?

Rozhodně ne, já si připadám, že k tomu přijdu vždy jako slepý k houslím. Pořadatel koncertu mě oslovil, zda bych mohl přemýšlet o uvádění pátečního a sobotního koncertu, protože místní kněz nemůže. Nakonec mi asi ve středu volal, že pro nemoc tohoto kněze mám uvádět všechny koncerty. Asi největší publikum, které jsem před sebou měl, bylo na setkání mládeže v Táboře. Tam jsme připravili a taky uváděli videoklipovou hitparádu tzv. Haitiparádu. Tou jsme se taky chystali na koncert Rebeccy St. James benefičně právě pro Haiti. Tak zde jsem nějakou tisícovku lidí měl před sebou. Tehdy došlo na Rebeccu kolem 6. tisíc posluchačů.    

Jaké byly vaše první pocity, když k Vám přišla zpráva, zda byste nechtěl uvádět koncert Tarji Turunen v Olomouci?

Já už začínám takové mimořádné události komentovat s úsměvem: „Pak že je to farářování nuda…“ Samozřejmě jsem měl trému a otazník, co říct. Mělo to být krátké a přitom adventně naladit, vždyť jsme byli v prvním týdnu adventu. V hlavě mi postupně naskakovalo, co bych mohl říct a já to tam nosil a přemýšlel, jak to říct.    

V den kdy jste měl svoji premiéru, co jste si říkal, když jste viděl proudit stovky lidí do kostela P. Marie Sněžné v Olomouci?

Že přijdou stovky, jsem věděl, vždyť všechny 3 koncerty byly vyprodané. Co mě však překvapilo, bylo věkové složení lidí. Čekal jsem spíš většinu mladých, metalově laděných i oděných lidí. K mému překvapení zde bylo mnoho starších i seniorů. Tak jsem stál vedle svatostánku v kostele a v duchu se za všechny modlil o požehnání: pro posluchače, pro účinkující v čele s Tarjou a samozřejmě jsem nezapomněl vzývat Ducha svatého, ať mi pomůže s tím, co tam večer má zaznít z mých úst. Mezitím jsem občas sáhl do kapsy, abych si osvěžil, co jsem si již poznačil na papírky s poznámkami.    

I když už máte velké zkušenosti s vystupováním před lidmi, přece jenom se Vás zeptám, měl jste strach nebo obavu z toho, že budete vystupovat před takovým davem lidí?

Mám to tak, že tréma je, ale zbavím se jí, když už před tím davem stojím s mikrofonem v ruce a začnu mluvit. Tady to bylo ještě trošku jinak a já jsem byl více klidný. Před prvním koncertem bylo totiž na náměstí v Olomouci připomenutí 300 let Mariánského sloupu. Bylo to malé zastavení uprostřed prodejních stánků vánočních trhů s arcibiskupem, primátorem a některými zastupiteli města spojené s modlitbou za město a vlast. Tak jsem si řekl, že jestliže na koncertě Tarji zazní největší skladby světové hudební tvorby k poctě Panny Marie, tak proč ji zde na náměstí taky nepoprosit v modlitbě i za tento koncert. Na chvíli vedle mne postál i jeden z hlavních pořadatelů, tak jsem se usmál, jak se modlitebně připravujeme na večer s Tarjou u Panny Marie Sněžné.    

Před začátkem koncertu při usedání lidí na místa bylo vidět, že koncertu se zúčastnili také lidé, kteří byli už od pohledu obzvlášť metalového rázu! Myslíte si, že je to nějakým způsobem mohlo oslovit, posunout dál nebo od tohoto adventního koncertu očekávali něco jiného?

Myslím, že věděli, co uslyší. Protože skladby Ave Maria v podání Tarji jsou na CD již k dostání. Navíc si je mohli poslechnout na internetu. Takže kdo tam byl, určitě přišel s vědomím, co ten večer zazní.  Asi tam nebyl nikdo, kdo by neznal atmosféru klasiky v podání Tarji z jejich koncertů, vždyť Youtube je toho plné. Své turné pojmenovala Ave Maria Christmas Tour. Ve svých písních zpívala o Panně Marii, jejím životě aj. Pro mě osobně to byly velmi krásné a duchovně nabité a prožité písně… Při jejím zpěvu bylo vidět, jak z Tarji vyzařuje naprostý pokoj a odevzdanost … Můžete mi popsat, co jste prožíval, když zaznívaly tak duchovně významné skladby? Prožíval jsem krásné chvíle modlitby. Ostatně jsem při uvádění předal přání Tarji, aby se nefotilo v průběhu koncertu a tím se nerušila atmosféra, kterou ona sama v Olomouci vnímá. Sama před koncertem v rozhovoru řekla: „Olomouc vyzařuje hlubokou atmosféru, kterou ani neumím srovnat s jiným městem v Evropě."    

Je známo, že jste fanoušek rocku a (white) metalu ! Jak na Vás zapůsobila tahle finská metalová královna? Byl jste překvapen, když jste ji slyšel zpívat?

Vnímal jsem ji jako neskutečně obdarovanou zpěvačku. Metal jí jistě pomohl ke světovému věhlasu, ale jak sama říká, stejnou lásku chová ke klasice. No a tohle přesně zde bylo možné vnímat.    

Zažil jste během některého z těchto tří koncertu něco, co Vás natolik oslovilo, že jste pocítil Boží blízkost/působení?

Byly takové okamžiky, které mě vedly do zvláštní osobní modlitby. Ale to bylo asi tím, že jsem zde přišel samozřejmě se zvědavostí na vystoupení Tarji, ale zároveň jsem vnímal obsah těchto duchovních skladeb. Pro mě to byly písně modliteb psaných a zpívaných po staletí.    

Během těchto tří dní, kdy jste uváděl koncerty Tarji, vím, že jste zažil radostné i smutné chvíle… Co pro Vás osobně znamenalo uvádět tento koncert ve chvílích, kdy jste prožíval radost z toho, že jste již podeváté strýčkem a následně smutek z odchodu Vaší maminky?

V pátek jsem děkoval za zdravý porod mé švagrové a usmíval se, jestli se jednou bude malé Terezce líbit Tarja, tak mi asi nebude věřit, koho jsem měl na dosah v den jejího narození a jak jsem mohl slavit její narození. V sobotu jsem se dozvěděl, že nám náhle zemřela máma. Protože jsem byl v situaci, kdy jsem nemohl doma nic fyzicky pomoct, tak jsem se rozhodl tento večerní koncert vzít opět jako modlitbu, ale tentokrát již za ni. Vím, že tyhle písně, kdybych jí je pak pustil, by ohodnotila svým příznačným: „To je Boží…“ V průběhu koncertu jsem byl na telefonu a řešil ještě nějaké věci spojené s jejím odchodem. I přes slzy, které přicházely, jsem vnímal vnitřní pokoj. Protože moje máma, ač zemřela náhle, odcházela z tohoto světa připravená na setkání s Bohem, nebála se o tom s námi hovořit. Už zde jsem se modlil, ať mám dost síly ustát její pohřeb, protože jako kněz mám možnost sám pohřbívat. A tuto sílu jsem dostal a mnoho lidí mi řeklo nebo napsalo, že to pro ně byla nádherná slavnost. Mnohé oslovilo i mé kázání a já věděl, že jsem dostal milost od Boha nejenom pohřbívat vlastní mámu, ale i pronést kázání. Vím, že tahle milost přišla skrze modlitby nejenom mé, ale všech, kdo nás provázeli.  A troufnu si tvrdit i skrze modlitby tohoto večerního koncertu, skrze skladby Ave Maria…  

A poslední otázka, setkal jste se s Tarjou osobně? Měl jste možnost se dostat do její blízkosti?

Bylo to právě po sobotním koncertě, kdy jsem mohl být s ní v zákristii kostela, kde měli zázemí. Překvapila mě její normálnost a zájem věnovat alespoň chvilku tomu, kdo měl zájem se s ní setkat. Koneckonců to bylo vidět i v závěru každého koncertu, kdy k ní přicházeli fanoušci třeba s krásnou kyticí a prohodili třeba pár slov. Jednu mladou holku jsem takto viděl s velkou kyticí dva večery po sobě.      

P.SupolTarja

Děkuji za rozhovor. Přeji vše dobré, hodně sil a Boží požehnání do všech Vašich činností. Díky také za vše co děláte pro tyto webové stránky a pro nás pro všechny! DÍKY!!!  

Markéta Maňáková    

   

          

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz