Pozvánek na zajímavé festivaly a akce je spousta. Pokud se najde nějaký větší fanda, jistě nebude váhat vážit cestu třeba několik hodin, aby byl účasten vystoupení svého oblíbence. Pár takových tipů na výlet se pokusím shrnout a i naše festivaly dokáží sáhnout mnohde po méně známých kapelách, které ale bezesporu umí strhnout.

 

Vezměme to pěkně popořádku. Hned příští týden v sobotu 21. 5. se uskuteční ve Frýdku Sv. Jan sesssion s neuvěřitelným číslem 43. v pořadí za sebou. Na svém pódiu přivítá mimo jiné taky Beatu Bocek, která v ten den bude taky slušnou rekordmankou. V 12:00 vystoupí v Pelhřimově, v 17:00 ve Frýdku, ve 21:00 na Vsetíně.

Kdo by si neváhal odskočit do zahraničí, nemusí zklamat 3.- 4. června festival Lumen v Trnavě, o kterém jsme psali. 

Po osobní zkušenosti mohu potvrdit, že o velkou hudební a modlitební akci se každoročně postarají pořadatelé EZ AZ A NAP v Budapešti. Zde máte na dosah 4. června Martina Smitha a Jesus Culture spolu s maďarskými kapelami a taky maďarským worshipem. Komu by bylo líto, že se tam nedostane, může nasát atmosféru alespoň zprostředkvaně skrze nějaký koncert na youtube.

 

A pak už poběží spousta festivalů jeden za druhým a na mnohých českých pódiích se můžete potkat s Pavlem Helanem. Přiznám se, že jsem byl na několika jeho koncertech a nikdy jsem se nenudil, jsou v mnohém nové a Pavel je neustále skladatelsky tvůrčí. Pro mě jeho dalším hitem hned po IBůh je píseň Rapper, která měla svoji premiéru loni v rámci celostátního setkání mládeže v Popradě. Uslyšet ji můžete třeba na Kefasfestu v Dolních Kounicích.

A to se již budeme blížit prázdninám a s nimi na spoustu zajímavých festivalů. A pozor, vedle hvězd světového showbyznysu, které vystoupí na jednom z největších festivalů v ČR Rock for Peaple v Hradci Králové, zazáří i skvělí rockeři Skillet. I skrze jejich tvorbu bude zde zaznívat oslava Stovřitele. Jak jsem se díval na jejich evropské tour, tak se snad domů ani nedostanou, kde všude mají plánovanou zastávku. Škoda jen, že v době festivalu UNITED nebyli poblíž. Můžu prozradit, že v hledáčku pořadatelů byli.

Slezská lilie v Ostravě si dle minulých ročníků zaslouží zařazení mezi festivaly, které umí dosáhnout na zajímavou kapelu či dokonce legendu. Loni jí bezesporu byl Glen Kaiser, se kterým jsme dělali rozhovor. Letos to budou např. polští TGD, gospel v jejich podání rozhodně stojí za to. Pořadatelé ani letos nezklamali v tom, že by se nepokusili sáhnout po nějakém světovém fenoménu. Takže pokud máte rádi keltskou hudbu anebo třeba z tohoto žánru zatím nic neznáte, určitě bude stát za poslech irská IONA. A že skutečně patří mezi legendu v tomto žánru, o tom se můžete přesvědčit v časopise Tón z roku 2000 na str. 12. 

Pokud se chcete mrknout, zda není někde ve vašem okolí nějaký zajímavý koncert, dobře mohou posloužit stránky Aliance festivalů, kde najdete jak přehledný kalendář, tak taky mapu. 

Největší festivaly lákají taky na skutečné hudební lahůdky. Takže všichni, kdo se vydají začátkem srpna 4. – 7. 8. na festival Campfest, troufnu si tvrdit, nebudou zklamáni z chval v rytmu reagge v podání legendy tohoto žánru z USA Christafari.

A nakonec každý večer festivalu UNITED 18. – 20. 8. nabídne zajímavé zahraniční hosty, mezi nimi bezesporu vynikají Kutless, se kterými si poprvé letos budou moct účastníci vychutnat atmosféru koncertu pod širým nebem. Zatímco předchozí ročníky se odehrávaly v Domě kultury, letos poprvé bude hlavní scéna na náměstí. Kdo se nedostane do Budapešti na EZ AZ A NAP, snad pro něj bude alespon malou náplastí maďarští ALTERIVE.

Přejeme mnoho hudebních a duchovních zážitků.

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz