Letošní ročník festivalu UNITED se 22.-24. srpna ponese v duchu tématu JEDEN ŽIVOT. Toto téma se v nás pokusí upevnit nejenom zajímaví řečníci ať již na pódiu nebo skrze semináře a workshopy, dotknout se vás může třeba skrze divadla, sporty. Ale asi mi dáte za pravdu, že každý festival je především o hudbě, takže bezesporu nás pro tento JEDEN ŽIVOT budou inspirovat zajímaví hudební tuzemští i zahraniční hosté.

 

 

 

Co by mělo pro nás po festivale znamenat, když se řekne JEDEN ŽIVOT? Toto téma chápeme jako jednu tvář, dar a příležitost. Jeden život jako tvář – mít jednu tvář v duchovním i v občanském životě. Život jako dar – dar Ježíše Krista, skrze kterého získáváme nový život. Máme jen jeden život jako příležitost, abychom skrze své povolání a obdarování sloužili Pánu Bohu a lidem. Na toto téma promluví hlavní řečníci Ján Buc, Michal Klus, David Novák a David Říman.

Jaká byla atmosféra loňského festivalu a co nás nejspíš nemine ani letos?

 

Chtěli byste si někdy na takovém festivalu zahrát? Váš sen je každoročně na dosah díky soutěži nových kapel.

Ale teď již k tomu, na čem si bude moci smlsnout vaše ucho a troufnu si říct pookřát i srdce. Přiznám se, že hned s prvním ročníkem v roce 2011 jsem nebyl sám, kdo bojoval za pozvání finské formace HB. Tehdy nám plány překazil plány festivalu Fryyfest, kde vystoupili, a bylo náročné, aby se po 14 dnech vraceli zase zpět. Co mě však překvapilo, bylo, za jakých okolností se tehdy na Fryyfest dostali. Když pořadatelé zjistili, že nesehnali dost sponzorů, aby jim zaplatili letenky, tak si sponzory sehnali HB sami, protože u nás chtěli vystoupit. Já osobně jsem si nenechal ujít jejich vystoupení na loňském Lumenu, kde opět potvrdili, že jim jde o to setkat se se svými fanoušky nejenom skrze hudbu, ale i osobně. Po koncertě přišli k nám, rozdali plakáty a začali obcházet s podpisy, byli připraveni k rozhovorům, k pozdravům. Co si většinou zpěvačka Johanna nenechala ujít, bylo její svědectví. Díky Youtube máme možnost vidět její svědectví jak z Fryyfestu,

tak taky z festivalu Lumen (od 37 minuty).

Fanoušci asi vědí, že na United nás bude čekat srovnávání, protože zpěvačku Johannu vyměnila Miia, což ale kapele na chuti chválit Boha skrze jejich energický Worship metal neubralo. Tak pro nostalgii malé zavzpomínání na Johannu.

 

Další, kdo nám nemusí být neznámým (rozjížděli 1. ročníku United a naprosto nás strhli), naopak se na jejich energické vystoupení můžeme těšit, jsou folk rockoví Reilly z Philadelphie (USA). Na rozdíl od jejich prvního vystoupení nás může lákat, které pecky z nového loňského alba Add Your Voice zde zazní. Pokud byste se chtěli vrátit ke vzpomínkám nebo naopak je objevit, poslechněte si pořad Počůvaj srdcom rádia Lumen, ve kterém se 22. 4. 2013 jeho autor Laco Javorský právě Reilly kochal.

http://www.lumen.sk/

O tom, že chvály patří k životu mladých křesťanů napříč kontinenty, nás přijedou přesvědčit InSalvation z Holandska. InSalvation odehráli koncerty v několika evropských zemích, v Africe a spolupracují s organizaci Compassion, která podporuje děti z chudých zemí.

Poslední ze zahraničních hostů, kteří samotní mají zájem zahrát si u nás, podobně jako již zmiňovaní HB, jsou nizozemsko-švýcarští The Circle Ends. Když si pustíte jejich oficial videoklip a přečtete si jejeich představení na webu festivalu, řeknete si: „Trefa do černého“ a nezbývá, než se na ně těšit:

THE CIRCLE ENDS (NL+CH) je nizozemsko-švýcarská kapela hrající – a teď se dopustíme hrubého zjednodušení – metal. Ale jak nazvete něco mezi Korn a Johnny Cashem? Kytarista TimQ nabízí vlastní hudební škatulku „příliš hlasité na to, aby to byl rock“. Ať to je, jak to je, The Circle Ends hrají skvělou chytlavou muziku s refrény, které si budete muset zpívat s nimi. Hudba, kterou nám budou tihle maníci servírovat, srší energií a texty, hovořícími o naději pro ztracené.

Z českých a slovenských skupin zahrají kapely Deep Inside, Donebevolající, eSPé a Home For Real. Dále rapper Kalwich s kapelou, písničkářka Simona Martausová, formace R.E.J., MeloDive, The Neons, Tretí deň. Zajímavostí letošního United bude venkovní scéna, na které akusticky vystoupí Láďa Křížek, který občas rozčeří hladiny svých vystoupení svým svědectvím o víře.

Závěrem snad již řeknu jen za sebe, že tento rok mě mimo hudbu duchovně oslovil a na mnoha přednáškách pomohl oslovit Nick Vujicic, takže jsem neváhal připravit si spolu s jeho inspirativním životem pro vás povídání. Těším se na setkání v kině Vatra.

 

 

 

 

Odkazy:

http://festivalunited.cz

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz