Martin Smith je autor písní, které se zpívají po celém světě. Je především spjat s mezinárodně uznávanou kapelou Delirious? Na jeho letošní vystoupení v Česku se můžeme těšit 5.6.2015 v pražské Lucerně.

Osobní život

Martin Smith se narodil 6. července v roce 1970. Během prvních dnů málem zemřel na zápal plic, a tak byl na začátku svého života napojen na dýchací přístroje. V knize Navždy o lásce Tvé chci zpívat píše o tom, že rodiče nabídli jeho život v modlitbě Bohu s prosbou o jeho uzdravení.

Sám sebe vydal Kristu ve svých osmi letech a ve dvanácti se nechal pokřtít. Jelikož v jejich sboru nebyl nikdo, kdo by na setkáních mládeže vedl společný zpěv, otec mu jednoho dne pořídil kytaru. Martin si hned muziku zamiloval.

Před tím než nastoupil na dráhu hudebníka, pracoval jako zvukový inženýr. Jeho zodpovědností bylo mimo jiné nahrávání hudby na křesťanských konferencích. Další důležité setkání s Bohem prožil v devatenácti letech právě na jedné takové konferenci. Od tohoto okamžiku začal psát duchovní písně.

 

 

Cutting Edge

Po svatbě začali s manželkou navštěvovat společenství v Littlehamptonu. 4. října 1992 spolu s Timem Juppem a Stewartem Smithem, dalšími budoucími členy skupiny Delirious?, poprvé vedli chvály na akci pro mládež s názvem Cutting Edge. Na toto setkání sice přišla sotva stovka návštěvníků, ale časem se služba rozrostla natolik, že letní akce pod širým nebem navštěvovalo až 10 000 lidí. V této době složili písně jako “Navždy o lásce tvé chci zpívat“, „Did You Hear the Mountains Tremble“ nebo “Obsession”. Martin vzpomíná: “Cutting Edge bylo v našich životech jedinečným obdobím. Písně, které tehdy vznikly, byly soundtrackem pro hnutí, které toužilo nově poznat Boha. Hnutí, které zpívalo na ulicích a vidělo hory se třást (doslova “saw the mountains tremble”).


 

30. srpen

30. srpna 1995 nastal zlom. Na zpáteční cestě z jedné konference, kde Martin sloužil, utrpěl dopravní nehodu. Martinovi spolucestujíci byli v pořádku, ale on sám byl vážně zraněn a následující 2 týdny strávil v nemocnici. Během rekonvalescence dospěl k závěru, že Bůh jejich kapelu volá, aby se věnovala službě hudbou na plný úvazek. Po uplynutí následujícího půlroku všichni členové kapely opustili svá zaměstnání. S tímto krokem souvisela i změna názvu z Cutting Edge, jak se do té doby prezentovali, na Delirious?. V jednom rozhovoru Jon, hráč na basovou kytaru, vysvětluje netypický název: “Otevřeli jsme slovník a přečetli význam slova delirious, což znamená velmi exstatický nebo blouznící. Opouštět jistoty byl v té době docela hazard. Ale my jsme se rozhodli, že chceme naše životy investovat do kapely. A přesně to jsme udělali.”

 

Delirious?

Během své hudební dráhy Delirious? vydali řadu alb a jezdili po celém světě. Mnoho jejich písní zdomácnělo v křesťanských shromážděních v různých národech. Skladba History Maker se stala hymnou tehdejší generace. Jejich nahrávky také bodovaly i v sekulárních hitparádách. Za album King of Fools byli nominováni na hudební ceny Grammy. Dvakrát také zahráli v České republice - poprvé v roce 2006 na festivalu Colors of Ostrava a v roce 2008 v pražském klubu Roxy.

Účastníkům festivalu Colours of Ostrava byli představeni následovně: “Britská 5-ti členná pop-rocková kapela prodala v Americe více alb než Robbie Williams. Jejich klipy se pravidelně střídají na britských televizních hudebních kanálech, jejich singly hrají v celonárodním britském rádiovém vysílání, v universitních i nezávislých rádiích. Rádiem BBC byli vyhlášeni „nejlépe ukrytým popovým tajemstvím“, jelikož ve známost zatím vešli spíše pouze mezi křesťansky orientovaným publikem. Kapela sama o sobě prohlašuje, že jejich hudba je stejně důležitá jako jejich poselství. Jeli turné s Bon Jovi, byli zvláštními hosty Bryana Adamse v rámci „Route of Kings“. Podepsali 5-ti letou smlouvu s EMI. Britský tisk jako The Guardian, The Independent a The Observer se o nich zmiňuje jako o kapele, která prodává miliony hudebních nosičů.

 

 

Ukončení činnosti Delirious?

 

Náznak ukončení činnosti kapely Delirious? se objevil už v roce 2008, kdy bubeník Stew Smith ohlásil, že z kapely odchází. Změnu na bubenickém postu skupina ještě ustála, ale v roce 2009 přišel definitivní konec. Po 17 letech skupina přerušila svou činnost. Jedním z důvodů, který tehdy byl přetřásán, byla i informace, že se Martin chce více věnovat charitativnímu projektu CompassionArt, který se svou ženou založil a v rámci něhož vyšlo CD, na kterém se podílely přední osobnosti křesťanské hudby (Michael W. Smith, Chris Tomlin, Israel Houghton, Paul Baloche, TobyMac a další).

 

 

Záznam ze závěrečného vystoupení Delirious?, jenž proběhlo 29. listopadu 2009 v Londýně, byl vydán pod příznačným názvem Farewall Show (Show na rozloučenou). Poslední koncert uzavřeli (nepočítáme-li přídavek) jak jinak než písní History Maker.

 

 

Sólová dráha

Po rušném období cestování a vystupování si Martin dopřál čas pro sebe, svoji rodinu a Boha. Během té doby měl prostor nabrat nové síly a novou inspiraci. V jednom rozhovoru se s manželkou přiznali, že po dlouhém čase, kdy díky Martinově náročné službě do určité míry žili odděleně, se museli znovu učit žít spolu. Po chvíli se Martin vrátil ke skládání písní. Čerstvé impulzy tak přetavil v projekt s názvem God’s Great Dance Floor. Jeho nové písně si získávají oblibu po celém světě. V současnosti s manželkou Annou jejich šesti dětmi bydlí v Brightonu.

 

 

Autor: Tomáš Medek

 

Odkazy:

http://martinsmith.tv/

 

Zdroje:

Farewell Show – Delirious.org.uk is a fan site run by Dave Wood. [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

The Band – Delirious.org.uk is a fan site run by Dave Wood. [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

An Interview With Martin. Martin Smith. [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

Delirious? – Wikipedia: the free encyclopedia. [online]. 2001- [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

King of Fools (album). Wikipedia: the free encyclopedia. [online]. 2001- [cit. 2015-06-01].

Delirious looks back at the Cutting Edge Years. Christian Today. [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

DELIRIOUS?. Music festival – Colours of Ostrava. [online]. 1.6.2015 [cit. 2015-06-01].

Navždy o lásce Tvé chci zpívat. Nakladatelství SAMUEL, Starodejvická 8, Praha 6: SAMUEL, 2008. ISBN 978-80-86849-48-5.

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz