Chtěla bych vám představit kapelu nazývající se DG HOŘÍ. Měla jsem tu čest s nimi udělat krátký rozhovor, skrze který jsem mohla zjistit spoustu zajímavostí. Například, že v této době adventní vypustili do světa jejich krásný nový videoklip Krok do Vánoc.

 

Kapela DG HOŘÍ

Tato kapela začínala jako chrámová schola mladých v Bořeticích a fungovala snad odjakživa. Její hlavní "náplní práce" bývávalo doprovázení nedělních mší svatých a jiných událostí v kostele svaté Anny ve farnosti.

Název Deo Gratias (v překladu Díky Bohu) přinesl do sboru novou historii, a to cca od roku 2002/2003, kdy schola začala nacvičovat vlastní autorské písně, které později i vydala na dvou CD.

Obsazení sboru se neustále mění a spolu s ním i hudební styl. Podle toho, jaké nástroje či hlasy se k nám přidávají a odcházejí.

V posledních letech jste nás mohli slyšet například na Diecézním setkání mládeže v Brně, Děkanátním setkání mládeže v Hustopečích, Festivalu Pod věží ve Zlíně, na Mezinárodních adventních zpěvech v Praze, na našich vlastních koncertech, apod.
V současnosti fungujeme společně s deblínskou kapelou Hoří.

 

Jejich tvorba:

Teď vypráví můj Pán (2003)

Pár nápadů (2006)

Zpěvník Nauč mě žít (2014)

 

 

 

Rozhovor s představiteli kapely DG HOŘÍ

(Jménem DG odpovídala Veronika Nováková a za Hoří odpovídal Jaromír Klusák)

 

 

Můžete našim čtenářům krátce představit vaši kapelu DG HOŘÍ?

Veronika: DG HOŘÍ je vlastně spojení dvou kapel - Deo Gratias z Bořetic a Hoří z Deblína. Setkali jsme se kdysi na jednom společném koncertě a padli jsme si do oka. Vzájemně jsme se pak různě potkávali a zvali na různé akce. DG je spíš schola a Hoří má spoustu šikovných muzikantů, tak nám to spolu nějak sedlo.

Jaromír: Ano, je to přesně tak, jak tady říká Veronika, máme spoustu šikovných muzikantů:-), no...., ani ne tak muzikantů, jak šikovných....:-)).

 

Kolik má vaše kapela v současnosti členů?

Veronika: V plném počtu je nás necelých třicet.

Jaromír: Nás je celkem šest. Tři holky a tři kluci. Bicí, elektrická kytara, akustická kytara, housle, klávesy, a čelo.

 

Máte nějaké oblíbené křesťanské kapely nebo interprety z kterých si berete příklad a jsou pro vás inspirací?

Veronika: Za Deo Gratias musíme určitě zmínit kapelu Srdce a jejich dvě skály - manžele Brúčkovi. Jsou nám velmi blízcí a jsou to úžasní muzikanti tělem i duší. A protože i oni mají v repertoáru naše písničky, tak je pro nás vždycky velmi obohacující, když slyšíme jejich podání. A jinak Quo Vadis z Plzně nebo Sch:o)k ze Šitbořic - to jsou spřízněné duše.

Jaromír: Tak Srdce znám z jejich počátků a jsou opravdu dobří, pak samozřejmě velice zpříznění Sch:o)k ze Šitbořic. Těch co se nám líbí, je opravdu spousta a nerad bych zde na někoho zapomněl. Ale mohu namátkou jmenovat Učedníky, kteří mne přivedli k tomu, začít hrát na kytaru a hrát tento repertoár, dále SBM-ku z Brna, Credenc nebo Adorare opravdu profíci. Viděli jsme na Kefasfestu Profesionály ze Žďáru a jsou to opravdu šoumeni, dále Pavel Helan. Nesmím taky zapomenout, že  Martě se líbí Bét-El. Těch zahraničních je taky spousta, třeba Delirious? No a nesmím zapomenout ani na deblínskou scholu "ToPude":-) .

 

Připravujete nové CD.
Jak dlouho trvá taková příprava a samotné natáčení?

Veronika: Jéje, my se na toto CD připravujeme už několik let...:-) Poslední album jsme natočili před skoro deseti lety a bohužel nikdy nebyly vhodné podmínky k natočení dalšího. Myslím si, že pro takový počin je důležité mít nejen co říct, ale i to podání musí mít nějakou úroveň. Deo Gratias se dlouhodobě potýkali s nedostatkem muzikantů, takže by byla hloupost natočit CD jen s jednou kytarou. Až ve spolupráci s Hoří se nám zdá, že je co natáčet. Neustále mě překvapuje, co dokáží se svými nástroji za zázraky; ty písničky v jejich podání mají úplně nový rozměr. Na CD teprve budeme pořádně pracovat. Ono to rozhodnutí, že do toho půjdeme spolu, je poměrně čerstvá záležitost. Krok do Vánoc byla taková zkouška, jestli se navzájem sehrajeme a sladíme. Kdo by řekl, že jsme nahrávali rovnou na naší první společné zkoušce...:-) A šlo to...:-)

Jaromír: Je to teprve čerstvá záležitost, měli jsme možnost si poslechnout výběr písní a musím říci, že jsou opravdu pěkné a líbí se nám. A určitě budou mít posluchačům co nabídnout. Teď je musíme s Hoří naposlouchat a udělat aranže. Myslím, že to bude zajímavá a nádherná práce..... už se na to těšíme.

 


Můžete mi prozradit, kdy by mělo vaše nové CD spatřit světlo světa?

Veronika: Snad na jaře.Doufáme, že nejpozději do Velikonoc. Uvidíme.

Jaromír: Snad to klapne, dá-li Bůh.

 

Před pár dny jste zveřejnili malou ochutnávku z vašeho připravovaného nového CD.
Touto ochutnávkou je krásný videoklip s názvem Krok do Vánoc. Můžu říct, že je tento videoklip velmi povedený a dovede člověka v této adventní době krásně naladit.
Jak se zrodil tento videoklip? Co nám chcete skrze něj sdělit?

 

Veronika: Krok do Vánoc je písnička stará už skoro deset let. Každý rok ji hrajeme na našich adventních koncertech a pokaždé se lidé ozývali, jak se jim líbí a kde by si ji mohli koupit. Je to taky první společná věc, kterou jsme s Hoří hráli a zpívali kdysi u nás v Bořeticích, takže pro nás to vlastně není vůbec nic nového. Jenom jsme to konečně pustili do světa...Smile A její poselství je, myslím, dost jasné. Nelíbí se mi, jak jsou Vánoce zkomercionalizované a jak se v adventu klade důraz na naprosto špatný druh příprav. Adventní doba je celkově hodně podceňovaná a přitom já osobně j i mám moc ráda - je na co se těšit. A já se ráda těším. Je to taková nadějeplná doba.

Jaromír: Tuto písničku mám osobně moc rád, myslím, že její obsah to krásně říká už sám o sobě a já se sní plně ztotožňuji, je plná radosti,hravosti, očekávání i naděje, ale i zamyšlení a zastavení se.... Videoklip vznikal společně s nahráváním Kroku do Vánoc v koslele sv. Anny v Bořeticích. Šlo to rár na ráz a až to bylo, díky Tondovi Damborskému.

 

 

Blíží se Vánoce. Čas ticha, klidu, pokoje, rozjímání, setkávání... Pro většinu lidí jsou ale Vánoce mnohdy časem shonu, nakupování, starostí, úklidu...
Co pro Vás osobně znamenají Vánoce? Těšíte se?

Veronika: Každý rok se na ně těším. Tomu všeobecnému shonu se už několik let úspěšně bráním rozhodně se jím nenechávám strhnout. Ale miluju všechny vánoční tradice a ty přípravy na ně si vyloženě užívám. A letos o to víc, že je chystám s roční dcerkou. S dětmi ty Vánoce prostě  dostanou úplně jiný rozměr...

Jaromír: Tak na Vánoce se samozřejmě těším také. Mám je rád už od malička. Je to pro mne čas radosti z narození našeho Pána Ježíše Krista. Je to čas zastavení, klidu a další nové naděje a snažím se prožívat každou jejich chvilku. Především s rodinou a našimi přáteli....

 


Můžeme se v nejbližší době těšit i na nějaký koncert vaší kapely?

Veronika: DG chystá adventní koncert 20.12. v Bořeticích. Bude to taková komorní záležitost, žádné velké koncertování. Jsme docela unavení z příprav CD a chceme se jen sejít a zazpívat si. Pozvali jsme si i bořetické děti, které nám tam zahrají, bude to takové... vánoční...:-)

Jaromír: Co se týká Hoří, tak žádné koncerty, ani vystoupení zatím neplánujeme, protože v současné době kromě našeho společného projektu s DG ještě natáčíme naše první vlasní CD. Ale po natočení CD se už moc těšíme na nové koncerty.

 


Co byste popřáli našim čtenářům k přicházejícím Vánocům?

Veronika: Mír. Aby ta naše vánoční naděje přemohla všechno zlé, co se ve světě děje.

Jaromír: ...zpívejte písně, vždyť jsou krásný, neříkej, že zpívat neumíš i andělé přestali být vážní, možná, že jednoho z nich uvidíš....... Pokoj lidem dobré vůle....

 DĚKUJI ZA ROZHOVOR A PŘEJI CELÉ VAŠÍ KAPELE KRÁSNÉ A KLIDNÉ PROŽITÍ  SVÁTKŮ VÁNOČNÍCH!

 

Markéta Maňáková

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz