Tento worship koncert byl opravdu amazing! Proč? Protože… Snad většina z nás zná skupinu Hillsong – ať už United, Worship nebo Young [:Jung :-D :] and Free. Mimochodem Hillsong Young and Free navštívili Poprad také a to v červnu roku 2015.

Byl to taktéž nezapomenutelný koncertík, který dostal do pohybu celou Poprad arénu! Ale vraťme se zpět. Hillsong Worship koncert se konal v pondělí 1. 2. 2016. Jak krásné datum. Tento den se stal pro 4200 lidí úžasným zážitkem a dobitím. Jak úžasný a velkolepý hudební vstup do nového roku 2016 jsme mohli prožít…

V pondělí dopoledne vyrazil z Olomouce do Popradu autobus plný 50-ti nadšenců Hillsong. Až na pár výjimek to byli samí studenti. Cesta byla parádní a nechybělo ani filmo-koncertové naladění v podání DVD Hillsongu. V půli cesty se pár nadšenců chopilo kytary a už frčely hosanovky a písně z Koinonie. Dokonce zazněly písně i v polském jazyce, což potěšilo ne jedno srdce tíhnoucí k tomuto nádhernému a vtipnému jazyku… Po příjezdu do Popradu jsme nadšeně „vlétli“ do Poprad arény a někteří si to zamířili přímo ke stánkům, kde byli Hillsong propagační materiály – např. trička, mikiny, čepice, kšiltovky neboli tzv. flexy. Takže se z některých stali Hip-hopeři (nevědomky B-)). Po nakoupení jsme rychle šli zaujmout „obranné“ pozice a zaútočili na nejlepší místo – skoro před pódiem a uprostřed arény. No uznejte sami, není to překrásná pozice na prožití worship rockového koncertu? A to by nebyl ten správně prožitý koncert, abychom se před ním neposilnili jídlem. A jako správní Moraváci jsme si s sebou přivezli čerstvou domácí tlačenku! Ta vůně… :-)

Již před začátkem koncertu nás u pódia organizátoři mile přivítali. Na velkoplošných obrazovkách nás totiž přivítali jednoduchým, ale výstižným slovem WELCOME! I když koncert začal asi o 45 minut později, byli jsme trpěliví a VYTRVALI! Co bychom pro ně neudělali, že ano? Nakonec jsme ale zjistili pravý důvod jejich opoždění. Koncert byl posunut o několik desítek minut z důvodu čekání na velkou část účastníků tohoto koncertu, kteří teprve přijížděli zpožděným vlakem do Popradu. Důvodem několikahodinového zpoždění bylo anonymní nahlášení bomby na vlakové trati směr z ČR do Popradu. Díky modlitbám jak v ČR, tak na Slovensku, díky Bohu vše dopadlo dobře, cestující přijeli v pořádku a koncert se mohl začít… Zajímavý článeček o nahlášené bombě a o cestujících, kteří směřovali do Popradu na koncert, naleznete zde.

Průběh koncertu byl pro mě a troufnu si říct, že i pro každého, kdo byl na koncertu přítomen, velkým duchovním zážitkem, nabitím, proměnou, povzbuzením, … Během dne ale i po koncertu jsme se dovídali i smutné zprávy, které se týkaly umírání některých lidí. Byl to zvláštní pocit, když dané zprávy přicházely zrovna v době, kdy se schylovalo k velkému worship koncertu. Bylo a je zajímavé přemýšlet i nad tím, proč zrovna v takovéto chvíli přicházely dané zprávy na místo, kde jsme mohli propojit skrze hudbu naše modlitby, chvály, prosby… Jako by nám tím mělo být sděleno něco, co... To, že jsme se mohli modlit všichni společně na jednom místě spolu se čtyřmi tisíci lidmi je nezapomenutelný zážitek… Na tomto místě byla jasně pocítitelná Boží přítomnost.

 

 

Hillsong Worship hráli převážně vlastní písně, ale také zde byly zastoupeny písně od jejich kolegů Hillsong United a Hillsong Young and Free. Zahajovací písní koncertu byla hluboká a krásná píseň Open Heaven. Zazněly také dvě písně, které jsou velmi známé i u nás – byla to píseň Hosanna a Mighty To Save (u nás známá jako píseň Vládca). Také velmi zajímavé bylo sledovat, jak daný průběh koncertu prožívají jednotliví členové kapely. Každý byl jiný a každý z nich to prožíval trochu jinak.

Přece jenom mi ale v hlavě utkvěl hlavně kytarista a zpěvák Reuben Morgan. Proč? Nevím… ale přišel mi hodně zajímavý v tom, jak prožíval daný koncert a jak se dokázal propojit s námi. I když hrál na kytaru a zpíval, dokázal udržovat i oční kontakt s celým publikem a tím se s námi se všemi propojit ve chválení Boha… Což samozřejmě dokázala celá kapela, ale tento člověk byl pro mě zvláštní a zajímavý zároveň. Bylo úžasné sledovat, jak jsme všichni propojeni navzájem – kapela, my všichni účastníci koncertu a... Všichni jsme byli propojeni skrze Toho, který za nás dal svůj život, skrze Ježíše!

Během koncertu zaznělo také svědectví Davida Ware, který se ve svém životě pokusil dokonce o sebevraždu a hovořil zde o tom, jak Ježíš změnil jeho život. Řekl:

„Je tu dnes večer někdo, kdo věří, že Bůh může zachránit tvůj život? Nevím, jak jsi na tom ty, ale já za sebe vím, že můj Bůh je schopný mě zachránit. Já pocházím z dost těžkého sousedství a vyrůstal jsem jako takový bitkař. Jak můžeš vidět, jsem tak trošku velký chlapec. Je to v pohodě, můžeš se zasmát. Ale abych byl upřímný, vyrůstal jsem jako dost rozbitý mladý kluk. Vyrůstal jsem v chudobné čtvrti, byl jsem jako dítě zneužívaný a jak jsem se potom stal teenagerem, tak sem v životě udělal kopu zlých rozhodnutí. Když jsem měl 17 roků, tak jsem se dokonce pokusil o sebevraždu. Byl jsem ztracený a byl jsem zničený. Ale potom se něco stalo, potkal jsem Ježíše. A v tom momentě, když jsem si šel vzít svůj život, tak jsem začal volat na Boha a On mě zachránil. Potom jsem se našel na takovém místě, jako je toto. Na místě, kde lidé uctívali jméno Ježíš. Byly tam světla, byly tam kamery. A poprvé v mém životě jsem se setkal s Bohem. Setkal jsem se s Bohem, který má moc zachránit. A dnes večer – upřímně, já neznám tvůj příběh, ale možná máš za sebou takovou minulost, pocházíš z takové rodiny, jako jsem byl já, anebo jsi dnes v této aréně ten nejúspěšnější člověk. Ale jednu věc, kterou jsem ve svém životě našel, jako tu nejpravdivější věc... A to je to, bez ohledu na to, jestli jsi ztracený, zničený, bez ohledu na to, zda jsi možná úspěšný v tom, co děláš. V Bibli se píše, když budete hledat Boha celým svým srdcem, On se vám dá poznat. Nevím, jaká je tvá minulost, ani nevím, jak jsi se sem dnes večer dostal. Možná tě sem někdo pozval a řekl, že jdeš na rockový koncert… Ale jedna věc, kterou vím, je ta, že Bůh je zde dnes večer přítomný. Takže jak bych se dnes mohl tebe zeptat, a kdybychom si mohli někde my dva sednout a jít na hlubinu, a já bych ti položil otázku, poznal jsi tohoto Ježíše, o kterém ti dnes hovořím? Jak bych se tě dnes zeptal, jestli máš tento krásný upřímný vztah s Ježíšem Kristem, možná někde na svojí cestě životem sis kdysi uvědomil Ježíše. Nebo možná jsi měl takový postoj, jakoby byl součástí nějakého náboženství. Ale někde jsi pozapomněl, že celý čas to bylo o vztahu s Ním. Tak se tě chci teď zeptat, jestli máš tento vztah s Ježíšem. Protože Ježíš je tu dnes přítomný a On by se dnes s tebou rád setkal a stal se tvým přítelem. Jak někde v hloubi srdce dnes víš, že potřebuješ mít takovýto živý vztah s Ježíšem, tak ti chci dát příležitost zareagovat na tuto moji otázku a udělat toto rozhodnutí před Bohem, který je mocný a schopný zachránit. Takže jak máte zavřené oči, budu počítat do tří, a jak dnes víš, že chceš vstoupit do takovéhoto vztahu s Ježíšem, tak tě prosím o zdvižení tvé ruky, abych věděl, za koho se dnes večer budu modlit. Jedna, dva, tři. Jak dnes toužíš vstoupit do tohoto vztahu s Ježíšem Kristem, tak hodně rukou šlo nahoru a ještě chvíli chci počkat. To není o náboženství, ty potřebuješ se setkat s ním a On může tvůj život změnit. Amen. Můžeme zatleskat těm, kteří dali nahoru své ruce.

Chtěl bych krátce říct, udělal jsem takovéto rozhodnutí před dvanácti roky, jako ten mladý ztracený kluk. A dnes mám krásnou manželku a dva syny. A žiji to stejné povolání Boží. A to je to, čemu jsi dnes zdvihnutím ruky řekl ano, já, Bože dnes vstupuji do tvého povolání pro Boží lid. Zdvižením ruky jsi ještě nevstoupil do vztahu s Ježíšem, ale jak se budeš teď modlit spolu se mnou, tak tě představím Ježíši. Je to modlitba, kdy Ho pozveš přímo do svého srdce, a kdy Ho pozveš do tohoto vztahu s tebou. Takže ještě na chvíli můžeme zavřít své oči. Budete opakovat anglicky nebo slovensky. Budeme se modlit všichni. Je to OK?

Drahý Pane Ježíši, já tě dnes zvu do svého srdce. Děkuji ti za tu cenu, kterou jsi zaplatil, za to, že jsi odpustil můj hřích, za to, že jsi mi odpustil moji minulost a dal jsi mi dnes záměr pro můj život a naději pro moji budoucnost. Děkuji ti moc. Můj život dnes patří Tobě ve jménu Ježíš. Amen.

Chci ti říct, že toto rozhodnutí se možná zdá takové malé, ale je to to nejlepší rozhodnutí tvého života. Chci tě pozvat ke třem věcem. Za prvé – prosím, najdi si biblické společenství, církev, sbor. Za druhé – začni číst Bibli, Boží slovo. Je to živé Boží slovo. A ta třetí věc – jak víš o nějakém křesťanovi v tvém okolí, který je na této cestě, prosím, řekni mu, že jsi udělal toto rozhodnutí. Popros ho o pomoc.“

Po svědectví následovaly další písně.  Celý seznam písní, které se postupně hrály na koncertu, naleznete v tomto playlistě, kde jsou seřazené podle toho, jak následovaly.

 

 

 

 

A nebyli by to ti praví Hillsong, kdyby to na konci koncertu pořádně nerozpařili! :-D Poslední dvě písně byly totiž písně od Hillsong Young and Free – Alive a This Is Living. Tyto dvě písně rozpařily celou Poprad arénu takovým způsobem, že poskakovala celá podlaha. To byl opravdu zlatý hřeb večera.

 

 

A jako na začátku nás na velkoplošných obrazovkách přivítali slovem Welcome, nezapomněli se s námi ani rozloučit. Rozloučili se opět jednoduchým, ale ještě o něco krásnějším slovem:

BE BLESSED!

Myslím, že nikdo z těch čtyř tisíců lidí zde přítomných nelitoval. Naopak. Myslím si, že ještě alespoň další hodinu by tam každý z nás vydržel.

Po skončení koncertu jsme rychle spěchali na autobus, který na nás již čekal. Nechtěli jsme totiž, aby řidič přetahoval svých 15 hodin cesty. Jinak by to znamenalo komplikace, čekání na jiný autobus a zdražení jízdného. Naštěstí se vše stihlo, i když po příjezdu do Olomouce již řidič přetahoval půl hodiny své cesty. Zpáteční cesta z Popradu byla také zajímavá. Než šla většina cestujících autobusu spát, představil se nám a podělil se s námi o pár slov také Abel z Nigérie, který studuje v Praze a již minulý rok s námi vycestoval na koncert Hillsong Young and Free do Popradu a na Martina Smitha do Prahy. Abel se zapsal do známosti především svým pěveckým vystoupením na loňských Hillsong Young and Free, kde si vybojoval svým zpěvem originální mikinu Hillsong. A tak nám letos v autobusu zazpíval dokonce píseň, která se zpívá v jeho zemi, ze které pochází. Bylo to krásné a vzájemné obohacení. Také jeho přáním bylo, ať ho naučíme některou českou kytarovou písničku. Což třeba píseň Slunce Kristovy lásky na to, že ji viděl a zpíval poprvé za svůj život, zvládl bravurně… Během několika hodinové cesty nastalo ticho v autobuse a někteří mohli jít spát nebo přemýšlet o tom, co všechno jsme zažili a prožili během koncertu.

Myslím, že by chtělo alespoň tímto způsobem poděkovat Bohu a panu řidiči za to, že jsme šťastně a v pořádku dorazili do našeho cíle - do Olomouce. A také poděkovat o. Pavlovi za zorganizování této výjezdní akce a za zajištění autobusu. Měl s tím určitě nemálo starostí. Díky!

 

 

PS: O tom, jak se líbilo na koncertu Abelovi a jaký byl jeho největší zážitek z Popradu, se můžete dočíst v některém z budoucích článků zde na webu.

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz