V našich nejtemnějších chvílích, kdy jsme oněmělí bolestí a smutkem, nám hudba dává nový jazyk, kterým můžeme formulovat naše modlitby. Když zármutek zahalí naši víru a jsme na pochybách, hudba nám může pomoci dostat se z našich zmatků s nadějí, že krása a rým melodie prostoupí naše úzkostlivé srdce s velkou perspektivou. Když jsme na konci našeho lana a jsme vyčerpaní, našim řešením je hudba. Hudba otevírá naše oči do věčnosti. A věčnost otevírá naše srdce Bohu.

A Bůh změní naše životy navždy. Možná, to je proč, hudba je tak – dobrá... duchovní? Připadá mi, že Bůh naplnil hudbu sám sebou. On je v tom velkém mixu vším.

 

Joey a Rory Feek jsou manželé, které vzájemně propojila láska k hudbě. Joey a Rory byli američtí country a bluegrassoví duo zpěváci. Za svoji společnou éru vydali 8 alb. Byli nominováni na spoustu ocenění, mezi nimiž vyhráli např. Academy of Country Music Awards a Inspirational Country Music Awards. Joey si vzala Roryho 15. června 2002. Dne 17. února 2014 se jim narodilo jejich prvorozené dítě - holčička Indiana „Indy“. O několik týdnů později lékaři potvrdili diagnózu – Indy měla Downův syndrom. V květnu, sotva o tři měsíce později během běžné návštěvy u lékaře objevili lékaři něco, co naznačovalo na rakovinu děložního čípku. O několik dní později testy prokázaly diagnózu, kterou lékaři tušili – Joey začala ve svých 38 letech svůj boj s rakovinou.

Skrze rozsáhlé operace, které Joey podstoupila, se lékaři později domnívali, že rakovina byla odstraněna. Ale neuběhl ani rok a rakovina se vrátila v plné síle.

Během několika měsíců se drahocenný pár ocitl ve smršti návštěv u lékaře, diagnóz a rozhodnutí. Všechno jejich hudební vystoupení, venkovské zemědělství i jejich hit RFD-TV seriáluThe Joey + Rory Show muselo jít stranou. Ačkoliv odezva rodinných příslušníků i dalších stoupenců byla vzájemně podporující se, nemilosrdná invaze této nemoci byla i pro rodinu s rámem fungující víry rakovina těžká.

Pro Joey se písně staly záchranných lanem.

"Myslím, že mnohokrát, když nevíme, co na to říct, když nevíte, co se modlit, nevíte, jak vůbec začít, to je místo, kde jsou pro mě tyto písně vším.“ řekla Joey během rozhovoru s Gospel hudebním průkopníkem Bill Gaither.

"Společně Joey a já jsme se naučili, co je pro nás lepší nebo horší. A ještě víc než to jsme se naučili, co pro nás opravdu znamená důvěřovat Bohu se všemi našimi nadějemi, sny a především našimi obavami.“

„Vzpomínám si na jedno probuzení – bylo to asi dva dny po mé operaci uprostřed noci. Vzpomínám si, když jsem měla dostatek sil k tomu se posadit, zdvihnout ruce nad hlavu a když jsem poté začala zpívat chválu, píseň I Need Thee Every Hour – „Potřebuji Tě / Oh potřebuji Tě/ Každou hodinu Tě potřebuji....“

„A já potřebovala Jeho každou hodinu. Existují dny, které jsou velmi těžké. Tato píseň k nám pronikala každou hodinu kdykoli jsme Ho potřebovali. A On pokračuje ve svém sledování každého z nás – dívá se na nás a stará se o nás. My všichni Ho potřebujeme každý den – potřebují Ho lidé, kteří nemají rakovinu, kteří se zabývají soudními procesy nebo kteří řeší rodinné problémy.“

 

Žádná píseň ze všech již vydaných písní nezrcadlí boj s rakovinou a manželství s Rory tak, jako píseň When I'm Gone. Vydána byla v roce 2012, srdcervoucí balada vypráví o ženě, kterou povzbuzuje její manžel před tím, než zemře.

„Domnívám se, že toto je význam víry. Nechat to, co v současné době není známo, v naději, že je něco trvalé, něco věčné, co bude odhaleno na cestě tam. Myslela jsem, že jsem udělala všechno, ale Bůh se rozhodl pro mě, že má práce – zpívání pro lidi zde dole, je mým odkazem a že On mě nyní potřebuje, abych Mu zpívala tam nahoře. Takhle jsem se na to podívala“

„Se slzami v jejich očích i v mých, Joey držela mou ruku a řekla mi, že má skutečný rozhovor s Ježíšem.“ svěřil se Rory. Řekla mu, že jestli On je připraven si ji vzít, je připravena odejít domů.

Písně nejsou jen možností jak říci sbohem. Písně jsou podle Joey a Roryho způsobem, jak připravit sebe, rodiny, fanoušky a nás všechny k novému životu.

Joey Feek v březnu 2016 prohrála boj s rakovinou a zemřela ve svých 40 letech.

Přeloženo z:

http://www.ccmmagazine.com

 

Joey zažila ztrátu blízké osoby již v mladém věku, kdy její bratr Justin zemřel při autonehodě v červenci 1994. V písni See you there Joey prožívá svůj žal nad ztrátou bratra a reakci její rodiny na smrt.

 

Tato píseň That's Important To Me dává fanouškům ochutnat jejich každodenní život ještě před Joeyinou krizí.

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz