Xavier Kurt Naidoo se narodil 2. října 1971 v Mannheimu. V Německu tento slavný Soul- a R&B-zpěvák a skladatel si díky svým textům, názorům a postojům vysloužil označení „Zpívající apoštol“. Xavierův otec Rausammy pochází z jižní Afriky a je z části Ind a z části Němec. Usadil se v Mannheimu s Xavierovou matkou Eugene, která je napůl jihoafrického a napůl irského původu. Xavier byl vychovánán v římsko-katolické víře. Dodnes bydlí v rodném městě, kde vznikla spolu s kapelou Söhne Mannheims („Synové Mannheimu“), jejíž je spoluzakladatem, písně jako Meine Stadt („Mé město“) nebo Wo ist mein Platz („Kde je mé místo“). Naidoo řekl, že ve škole si kvůli jeho tmavé barvě pleti z něj často dělali srandu, díky tomu nebylo jeho dětství a dospívaní jednoduché. Aby se mohl lépe bránit, začal chodit do Kickboxu.

Své první hudební zážitky zažil ve školním a kostelním sboru. Byl členem Celebration Gospel Choir, se kterými natočil jedno CD. Po vyjití základní školy se vyučil kuchařem, dělal modela na módní přehlídce plavek, byl bodyguardem mannheimského breakbeat klubu Milk! a nakonec jel do USA, kde pod uměleckým jménem Kobra zveřejnil své první sólové album Seeing Is Believing (“Vidět znamená věřit”). Jeho hudební kreativita neznala hranice: S „Alive and Swingin“ v okázalé Show v Las Vegas vystupuje ve smokingu a lakýrkách s umělci jako Sasha, Rea Garvey a Michael Mittermeier.

Protože u Xaviera našli 48g hašiše, a že řídil bez řidičského průkaze byl v listopadu 2000 na 20 měsíců potrestán odnětím svobody a peněžitou pokutou v hodnotě 100.000 německých marek (asi 1 400 000 Kč). Později se vrátil do Mannheimu a zveřejnil spolu s Söhnen Mannheims první desku. Také naživo oslovuje na jevišti jak mladé, tak starší publikum svým neobyčejným charizmatem.
Na začátku 2012 se oženil se svou přítelkyní, což bylo stručné zveřejněno až v září 2012 v rádiovém interview. Také se stal docentem mannheimské Pop-akademie.

Sólová kariéra

Naidoova debetního alba Nicht von dieser Welt („Ne z tohoto světa“) bylo prodáno od roku 1998 více než milion kusů a zůstalo přes rok mezi TOP 20. Jeho čtyři další sólová alba Zwischenspiel – Alles für den Herrn (2002), Telegramm für X (2005), Alles kann besser werden (2009) und Bei meiner Seele (2013) dosáhla stejně tak špičky mezi německými nahrávkami.

Nicht von dieser Welt (Ne z tohoto světa)
1998 zveřejnil Naidoo album a stejnojmenným singlem Nicht von dieser Welt. Rozhodl se zorganizovat živá vystoupení po celém Německu. Převážně sám a částečně s Label 3p. Návštěvnost koncertů byla mnohem větší, než bylo očekáváno, takže na konci tour mohl Naidoo říct, že zpíval před více než 300 000 lidmi. V roce 1999 získal Xavier Naidoo poprvé ocenění nejlepšího národní umělce a mezinárodně uznávané ocenění MTV Europe Music Award jako Nejlepší německý umělec. Také titulní píseň filmu Asterix a Obelix proti Caesarovi Sie sieht mich nicht - “Nevidí mě” (hudba Jean-Jacques Goldman) mu přinesla slávu nejen v Německu, ale i v Rakousku a Švýcarsku.

Zwischenspiel – Alles für den Herrn (Mezihra – vše pro Pána)
Druhé album bylo zveřejněno v r. 2002. Vystoupalo na první místo v německém Albumcharts, ve Švýcarsku získalo 3. místo. Po zveřejnění tohoto alba získal Xavier mnoho ocenění. V r. 2002 byla jeho píseň použita v německém traileru k filmu City of God („Město Boha”).

Singl Ich kenne nichts („Neznám nic“) z z tohoto alba se vyšplhal v r. 2003 v Německu na první místo v Single-Charts.

Telegramm für X (Telegram pro X)
Album bylo zveřejněno v prosinci 2005. Přineslo mu ocenění platinové desky. 9. 7. 2006 zpíval Naidoo na přivítání německého národního fotbalového týmu na Světovém poháru 2006 v Berlíně. Později zvěřejnil titul Danke („Díky“), ve kterém národnímu týmu děkuje za třetí místo, které vybojovali.

Alles kann besser werden (Vše může být lepší)
2009 vyrazil Xavier Naidoo na hudební tour spolu se Söhne Mannheims po Německu, Rakousku a Švýcarsku. V říjnu 2009 zveřejnil své 4. album - Alles kann besser werden. Na tomto albu tematizuje v písni Goldwaagen/Goldwagen („zlaté váhy/zlaté auto“) různé konspirační teorie, obzvláště o teroristickém útoku 11. září 2001 a o „mostu přes Atlantik“. V červnu 2010 jel navštívit německé vojsko v Afganistanu v táboře Marmal (Mazār-i Scharif) a v polním táboře Kunduz, kde vojáky svými koncerty podpořil. ... (Vše může být lepší, bude líp, věřte...)

Voice of Germany (Hlas Německa) a Bundesvision Song Contest
V letech 2011 a 2012 byl jedním z porotců hudební Castingshow The Voice of Germany (“Hlas Německa). V r. 2012 se zúčastnil s Kool Savas pod jménem Xavas soutěže Bundesvision Song Contest, kterou vyhráli. Pod tímto jménem vydali album Gespaltene Persönlichkeit („Rozdvojená osobnost“).

Kontroverzity a texty písní

Naidoovy texty písní se zabývají mimo jiné vyznáváním křesťanství, apokalyptickými scénami a láskou k bližnímu. Vedle své kapely je Xavier také aktivní v mnoha projektech: Brothers Keepers, Rock gegen Rechts, 4 Your Soul, Rilke Projekt, Zeichen der Zeit, Fourtress....

Německý Spolek gayů a lesbiček nařkli v r. 2012 Xaviera a Kool Savas za text písně Hidden Tracks z jejich alba Gespaltene Persönlichkeit za pobuřování národa a veřejné pohoršování. Podle nich v této písni srovnávají satanistické rituály se zneužíváním dětí, pedofilií a homosexualitou. Naidoo to v rádiovém vysílání označil jako nedorozumění. Nešlo prý v žádném případě o spojování homosexuality a pedofilie, ale chtěl poukázat na strašné smrtelné rituály na dětech, které se skutečně hojně dějí v celé Evropě.

Naidoo byl v listopadu 2012 Marcem Staigerem, bývalý šéfredaktorem www.Rap.de, označen jako křesťanský fundamentalista. Celé Naidoovo dílo je protkáno slibem věrnosti, čistoty, určité „Highlander-romantiky“, lidového heroismu. Ne vždy se to setkalo s uznáním, naopak mnoho německých novin prezentovalo jeho projevy za opovrženíhodné.

V roce 2015 velkolepým koncertem v rodném městě oslavil Xavier spolu s dalšími členy Söhnen Mannheims 20 let své existence.

Autorka textu o Xavierovi Lidka Honková

Odkazy:

http://www.xaviernaidoo.de

http://www.facebook.com/XavierNaidoo

http://www.soehne-mannheims.de

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz