Jejich svěží způsob chválení – jejich indie-folk hudba, podivné a dechberoucí nástroje a energické vystoupení – to vše jim přivedlo obrovskou popularitu. Lídr skupiny Chris Llewellyn hovoří o náhodné slávě, rodinné dynamice a síle radosti.

(Pozn. Indie folk je hudební žánr, který vznikl v roce 1990 z hudebníků indie rockové komunity, která byla ovlivněná folkem a klasickou country hudbou. Indie folk kříží akustické kytary s tradiční lidovou hudbu s moderním vybavením.)

 

Kapela Rend Collective začala na hraně mainstreamu – ale teď jste neskutečně populární. Jaký je to pocit skončit v mainstremu?

Nikdy jsem si nemaloval to, kde jsme teď. Odstartovali jsme jako věřící hnutí studující Bibli, ale nikdy jsme neměli nic společného s hudbou, až asi po 5 letech jsme začali s worship kapelou, kterou jsme doteď. Je to šílené. Myslím, že nebýt Boha, nebyli bychom tam, kde jsme, protože bychom se o to nikdy nepokusili. Je to povzbuzující věc. Pravděpodobně bych měl o tom hodně pochybností, když bych zkusil sledovat tento můj sen – pravděpodobně bych zpochybňoval mou integritu, pokud bych se za ním hnal. Ale pokud se to událo náhodou, jsem s tím v pohodě.

 

Jste jako Rend Collective táta starající se o každého nebo jste hádavý sourozenec? Který člen rodiny jste?

Oh, já se rozhodně nestarám o každého, to Ali. Nevím, možná jsem jako prostřední dítě? Možná je to tak správně. Starám se, ale mám malou odpovědnost.

 

Nedávno jste se oženil – gratulace! Co ti manželství dává?

Co mě určitě naučilo je to, že nejsem tak pěkný kluk, jak jsem si myslel, že jsem. To byla rána. Taky mi manželství ukázalo, jak v podstatě sobeckým člověkem jsem byl. Hádám, že mě to naučilo hodně také o milosti – v manželství je hodně bojů a to je další důvod jak můj vztah s Bohem může být lepší nebo horší.

 

Když vystupujete, panuje mezi vámi humor a zábava, jste takoví i ve skutečnosti?

Myslím, že takoví opravdu jsme. V poslední době jsme došli k závěru, že nejsme opravdu indie-folk kapela a že rozhodně nejsme rocková kapela, ale že jsme pravděpodobně více chválící kapela. Ale to je takový náš pohled na skutečnost. Domníváme se, že chválení je náš dar, naše poslání a naše specifické poslání církve a snažíme se to vykonávat co nejlépe jak je to možné.

 

Takže si myslíte, že radost je něco, co církev trochu ztratila?

Ano, domnívám se, že ano. Myslím, že my máme opravdu dobrou a intenzivní formu chválení. Zpíváme modlitební písně, které zní jako energické balady a to není nic špatného. Ale věc kterou jsme pravděpodobně ztratili je - část ze všech těch stovek výzev po radosti a oslavě, které se nacházejí skrz naskrz v celém Písmu.

 

Jaký nejpodivnější nástroj jste použili na nové desce?

Bez pochyby neslavně známý “Jingling Johnny”! Jedná se o bicí nástroj - hůl tureckého původu, která, jak jeden člen publika nadšeně poznamenal, vypadá jako piknikový set ubitý k smrti! Je potřeba to vidět, abyste uvěřili!

 

Prosím, můžete mi říct poselství vaší písně "Build Your Kingdom Here"?

Myslím, že pro nás je to vlastně tak trochu modlitba, kde jsme jako kapela právě teď. Modlíme se za přijití Království. Modlíme se k Bohu, aby nám ukazoval směr, kterým máme jít, abychom došli správného cíle. Mezi tvořením hudby a našim koncertováním je tu ještě jedna touha, kterou máme a tou je stavět Boží království všude kamkoliv půjdeme. V roce 1990 jsme se modlili o vylití Ducha svatého a modlili jsme se k Bohu, aby konal tak jako v dávných dobách. Připadalo mi, že když lidé viděli, že se nic dramatického nestalo a přitom chtěli vidět odpovědi na jejich modlitby, stala se církev v oblasti modlitby pro ně unavená nebo cynická. Skoro jako: "No to nefungovalo, pojďme se modlit za nějaké jiné věci." Tato píseň přišla z místa volání církve zpět na místo modlící se za probuzení. Mám pocit, že jsme vyzrálejší a musíme dále zrát a ne jenom žádat Boha o příchod a konání různých věcí. Ježíš poslal učedníky ve dvojicích hlásat království. Zdá se, že je to zralejší přístup, ano, modlit se aby zde Bůh stavěl Jeho království, ale také říci, ano Bože, budu tvými rukami a nohami, budu pro Něj prostředníkem k budování Jeho království zde na zemi. Rozdíl ve Velké Británii a Irsku ve srovnání s Amerikou je, že jediná "worship hudba" je soustředěna na sborovém zpěvu.

 

Řekni mi, prosím nějaké verše z Bible, které charakterizují tuto píseň.

Koloským 3: 14-16

Především však mějte lásku, která všechno spojuje k dokonalosti.

A ve vašem srdci ať vládne pokoj Kristův, k němuž jste byli povoláni v jedno společné tělo. A buďte vděčni.

Nechť ve vás přebývá slovo Kristovo v celém svém bohatství: se vší moudrostí se navzájem učte a napomínejte a s vděčností v srdci oslavujte Boha žalmy, chválami a zpěvem, jak vám dává Duch.

Matouš 6: 33-34

Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Nedělejte si tedy starost o zítřek; zítřek bude mít své starosti. Každý den má dost vlastního trápení.

Matouš 10: 7

Jděte a kažte, že se přiblížilo království nebeské.

 

Přeloženo z: https://www.bmsworldmission.org/

 

ODKAZY: 

Oficiální web Rend Collective

Youtube

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz