Přináším vám další zajímavý rozhovor. Tentokrát je to kapela ESPÉ, která letos také vystupovala na festivalu UNITED.

 

 

Na otázky mi odpovídal člen kapely ESPÉ Daniel Launer

 

Chtěla bych se vás zeptat, fungujete od roku 2003, co se u vás za tu dlouhou dobu u vás změnilo a v čem jste se posunuli za tu dlouhou dobu dopředu?

Změnila se sestava kapely, změnilo se zaměření kapely. Začátky kapely byly takové, že jsme chtěli dělat nějaké pěkné písně a sem tam vzpomenout Boha, tak nějak postupně jak nás Bůh vedl, tak jsme tak dozrávali v to, že jsme začali více ty písně věnovat Bohu a začali jsme se učit co to vlastně je chvála a uctívání a začali jsme. Vlastně tak se měnily písně, měnil se styl, jakým jsme hráli, ale myslím, že to byla taková cesta dozrávání v tom, že jsme sami tak hledali a taky to co vlastně a k čemu nás Bůh vede.

 

Můžete mi povědět, jak lze skloubit vás adrenalin, který panuje na vašich koncertech s obyčejným každodenním životem? Oddělujete třeba soukromý život od profesionálního?

Ten adrenalin, asi chápu, co tím myslíte tím adrenalinem na koncertech. Ono je to, myslím, že je to velmi dobré, že během chval člověk zažije a může vstoupit do toho, že všechno ostatní jde bokem a teď tento čas věnuji jen Bohu a prostě Ho chválím. Byli jsme na různých festivalech kde se člověk cítil jako v nebi a vícekrát mě napadlo, že potom festivalu po sobotě, která je nejlepší, přijde neděle ráno a pak pondělí ráno a člověk jde do práce a možná se na nejbližší takovouto akci dostane nejdříve za půl roku, ale myslím si, že to je dobré, protože Bůh ho může nějak speciálně proměňovat nebo zažít s Bohem něco co potom právě může přinést do těch dní, do těch každodenních dní. Asi by nemělo smysl být celý život jen na jednom úžasné koncertě a tam si to všechno užívat a v reálném životě být úplný člověk, který je introvert a který se nedává s nikým do řeči. To by asi nemělo smysl.

 

Za ta léta vašeho koncertování jste se dostali do velkého povědomí lidí a posluchačů. Stává se vám na Slovensku nebo v Čr, že vás lidé na ulicích poznávají a oslovují vás?

Ano stává se nám to a myslím, že to má dvě stránky. Jedna je ta, že je to velmi příjemné a je to velké povzbuzení když nás potká někdo, kdo se s námi dá do řeči, že jsme z té kapely. Stalo se nám už to, že jsme šli na vyšetření k nějakému doktorovi a ten doktor řekl, že nás zná, že oni sami poslouchají ty naše písně a že jsou jimi povzbuzeni. Takže takovéto věci se nám stali. A to je jeden rozměr a ten druhý je ten, že to sebou nese i takovou zodpovědnost, že si uvědomujeme naše chování, že to co děláme, vidí lidé, ale že už několikrát... je to prostě taková zodpovědnost nepohoršit lidi svým chováním a vystupováním.

 

Co pro vás znamená sláva?

Sláva... myslím si, že to je něco co v určitém slova smyslu - tu opravdovou slávu, je něco co dává Bůh a na to, myslím, že se o tom tak bavili v kapele, je to něco co například nám Bůh dává na to, abychom se mohli dostat na místa, kde bychom se normálně nedostali. A nebo abychom se dostali k lidem, kam bychom se prostě nedostali. Například to, že jsme začínali někde úplně na začátku v malé místnosti ve společenství a postupně nás Bůh vedl, tak tím více nám Bůh dával takovou slávu, dá-li se to tak nazvat. Tak tím více si uvědomujeme, že nám Bůh dává takový větší vliv, větší zodpovědnost. Za celý ten čas jak hráváme, tak si myslím, že nás tak i učil jak se s tím vyrovnat. Že na jedné straně člověk může zažít to, že jde na nějaký festival, kde ho každý člověk zdraví a každý se chce s ním vyfotit a potom přijde domů a tam má děti a manželku a rodinu a řeší úplně obyčejné věci, ale myslím, že je to dobré, že nás tyto věci drží tak při zemi, že vícekrát nám to tak připomíná, abychom zůstali sami sebou a zůstali takoví pokorní, jak nás učí Bůh.

 

Založili jste projekt GODZONE a hlavním cílem tohoto projektu je evangelizace mladých lidí na Slovensku. Jak se vám daří naplňovat toto poslání?

Myslím si, že se nám to postupně daří a že jedna z věcí, kterou si uvědomujeme je, že když se i díváme zpětně, tak že Bůh každého, který založil tento projekt, tak jej tak zvláštně připravoval, aby se mohlo něco stát. A teď už to funguje sedmý možná osmý rok a vidíme ovoce, že vznikli některé společenství mladých lidí na Slovensku anebo vznikla animátorská škola, která bude mít už pátý ročník a různé další aktivity. Ta hudební stránka toho GODZONE projektu, tak to je jedna část projektu, protože jak jsem říkal, tam je ještě taková animátorská lídrovská škola mladých lidé z celého Slovenska. Potom je tam GODZONE misie to jsou takové malé výjezdy do farností a společenstvích na Slovensku. Takže vidíme, že se to tak postupně naplňuje, ale jakoby stále si myslím, že je před námi dlouhá cesta.

 

Můžete mi povědět váš nejsilnější duchovní zážitek, který jste zažili skrze GODZONE? Nebo od návštěvníků, kteří přišli za vámi a pověděli vám, že je oslovilo vaše vystoupení?

Zážitků bylo hodně. Aji během GODZONE turné a aji během animátorských škol a takovýchto věcí. Snažím se vzpomenout který vybrat nebo si vzpomenout na nějaký. Jeden z takových zážitků je ten, že ta GODZONE škola kterou máme, tak trvá dva roky a vícekrát během ní zažíváme takové věci, kdy vidíme, jak Bůh proměňuje lidí velmi tak do hloubky a vede je zralostí.

 

S tímto projektem jste byli v roce 2015 i v Brně v Čr. Jak na vás působilo české publikum?

Ano, minulý rok jsme vlastně byli v Brně a působilo to na nás tak, že jsme si uvědomovali, že to je víc jako jeden koncert v Čechách, že jakoby to, co nám Pán Bůh dává zažívat na Slovensku, v něčem jakoby ... Z dlouhodobějšího pohledu jsme věděli, že Bůh činí nějaké věci na Slovensku už dlouho a že dlouho je činí i v Čechách a vlastně tím, že jsme jeli hrát i vlastně do Čech tak jsme viděli, že tam jako by byla v uvozovkách ta půda už velmi připravená a že to bylo jeden z nejlepších věcí, které jsme za turné zažili. Ten čas v tom Brně, kdy jsme se setkali s hodně mladými lidmi, kteří se modlili tak horlivě a tak hladně, že jsme byli z toho hodně povzbuzeni a uvědomovali jsme si, že je to něco co má v duchovním chápání obrovský rozměr, který úplně přesahuje naše chápání, co Bůh činí v tom Brně.

 

Setkali jste se v životě s nějakou kritikou nebo nesouhlasem lidí na tento projekt nebo na koncertování?

Ano, setkáváme se s tím. Stalo se nám například, že nám přišel list od starostky jedné obce, která zakázala GODZONE turné po tom, co jí církevní představitelé pověděli, že to není správné a že svádíme mladé lidi a...

 

A jak jste na to reagovali, na kritiku?

Prvních pět minut bylo takových, že jsme to nechápali a byli nahněvaní, ale potom jsme si uvědomili, že i Ježíše pronásledovali a že možná toto je nějaký způsob, kdy se setkáváme s pronásledováním nebo s takovým odporem vůči tomu. A stalo se nám například, že jeden velmi teologicky vzdělaný člověk se snažil přezkoumat celý GODZONE a napsal nám potom takový list, ve kterém byly podtržené věci, které nejsou teologicky správné a něco nás začalo učit takovému... takové zodpovědnosti, že chceme opravdu jít za Bohem a to je to hlavní. A dávat si pozor i na to, aby z našich úst nevyšlo něco, co je teologicky nesprávné a nebo tak. Zároveň nám to dalo takové potvrzení jako je napsané v Bibli: „Každý kdo bude věřit v Ježíše, bude pronásledovaný.“ A tímto se i my setkáváme s takovou opozicí. Ale něco nás udržuje v takové zdravé ostražitosti nebo takové bdělosti.

 

A poslední otázka, co plánujete do budoucna? Je v plánu vydat třeba i nějaké nové CD?

Ano, je to v plánu a chtěli bychom ho vydat jako kapela a velmi bychom chtěli udělat CD, na kterém bude možné uslyšet lidi. Hlas lidí jak se modlí a chtěli bychom to udělat možná nějak akusticky, protože naše kapela je úzce spojena se společenstvím se kterým žijeme a většinu času vlastně trávíme s nimi a pak na malých setkáních a na setkáních které máme. Chtěli bychom, aby další CD bylo takové, že tam bude méně vidět nás jako kapelu, ale hlavně slyšet lidi jak se modlí a dát tam prostor pro spontánní písně a nějakým způsobem to udělat, aby lidi, kteří si to pustí doma, aby mohli mít pocit, že jsou někde uprostřed chval.

 

A na kdy se můžeme těšit?

No, to je otázka. Připravujeme toho hodně a aji vlastně tím, že teď připravujeme naplno turné, tak jsme doufali, že se to podaří ještě tento rok, ale uvidíme. Možná začátkem budoucího.

 

Děkuji za rozhovor.

Aji já, děkuji pěkně.

 

Odkazy a foto: 

https://www.facebook.com/sk.espe/

http://espe.spolocenstvosp.sk/

 

 

Sestřih vystoupení na festivalu UNITED 2016

 

 

Vystoupení v rámci GODZONE tour 2015

 

 

Videopozvánka na GODZONE tour 2016

 

 

 

Podobné články

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz