Take 6 z USA si za dobu své kariéry získali řadu fanoušků po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Tu navštívili již vícekrát a díky tomu je možné je blíže poznat i z toho, co se zde již o nich psalo. Letos přijíždějí do Českého Krumlova na 28. mezinárodní hudební festival. Těšit se na ně můžete v sobotu 20. 07. 2019 od 20.30 spolu se Severočeskou filharmonií z Teplic. Jak láká tento festival na 10 násobné držitele ceny Grammy s domácími symfoniky?

Americký sextet Take 6 je jedním z nejuznávanějších mezi vokálními tělesy. Koncerty tohoto fenomenálního souboru jsou pro posluchače vždy mimořádným zážitkem. Jejich show je založena na harmonickém souzvuku šestice mužských vokálů, skladbám nechybí aranžérská vynalézavost a dokonalá intonace, ale ani rytmická hravost, originalita a v neposlední řadě nebývalá duchovní hloubka. Styl moderního křesťanského gospelu členové souboru osobitě formují soulem, jazzem, funkem, R&B či popem. Take 6 je držitelem mnoha prestižních hudebních cen (10 cen Grammy, 10 Dove Awards, Soul Train Award a další). Skupina patří k nejvíce obdivovaným a capella souborům na světě. Se svým koncertním programem objela celou planetu a spolupracovala s řadou dalších umělců napříč různými žánry, např. s Rayem Charlesem, Ellou Fitzgerald či Whitney Houston a mnoha dalšími.

Že Gospel – tedy radostná zvěst evangelia je hnacím motorem jejich letité tvorby, můžete poznat i z tohoto rozhovoru po návštěvě Prahy v roce 2012.

V roce 2004 byly hosty Mezinárodního jazzového festivalu Jazz Fest v Brně. Tehdy se o nich psalo:

Umělecká dráha vokální skupiny Take 6 začala nenápadně v roce 1980, kdy Claude McKnight založil vokální kapelu s názvem The Gentleman’s Estate Quartet. Později prošel soubor personálními proměnami, rozšířil se o dva nové členy a změny doznal i původní název – kapela pokračovala pod jménem Alliance. K poslední velká změnám ve složení skupiny došlo v roce 1985, kdy Alvin Chea, Cedrik Dent a David Thomas nahradili tři členy původní sestavy. V roce 1987 podepsala skupina smlouvu s vydavatelstvím Warner Brothers a už pod novým názvem Take 6 vydala stejnojmenné album, které jim vyneslo dvě ocenění Grammy v kategorii Jazz a Gospel a dosáhlo první desítky v žebříčcích Billboard v kategoriích současného jazzu a křesťanské hudby. V roce 1991 opustil kapelu Mervyn Warren, aby se mohl intenzivně věnovat kariéře producenta a do kapely na jeho místo naskočil Joey Kibble, mladší bratr Marka.

Take 6 jsou do dnešního dne osminásobnými držiteli ceny Grammy ze třinácti nominací, deseti cen Dove Awards (ocenění v oblasti gospel music), sedminásobní vítězové kategorie vokální skupina v prestižním jazzovém časopise Down Beat, držitelé Soul Train Music Award, BRE (Black Radio Exclusive) ceny pro vokální skupinu roku a mnoha dalších.

Sextet hrál a nahrával s nekonečnou řadou umělců, mezi kterými nechybí Quincy Jones, Ella Fitzgerald, Stevie Wonder, Ray Charles, Al Jarreau, Don Henley, James Taylor, K. D. Lang, Patti Austin, Randy Travis, Queen Latifah, Branford Marsalis a BeBe & CeCe Winans. Objevil se na filmových soundtracích k filmům Spike Leea Do The Right Thing, Boyz In The Hood John Singletona, Dick Tracy Warrena Beattyho a Glengary Glen Ross Davida Mameta.

Take 6 redefinovali standardy vokální hudby. Populární představitelé Rhythm and Blues jako Boyz II Men nebo Coming of Age zmiňují Take 6 jako kapelu s největším vlivem na jejich tvorbu. Skupina samotná neusíná na vavřínech a umělecky roste a vyvíjí se. Jejich talent, tvrdá práce a křesťanská víra jim vydobyla kredit jedné z nejstálejších a nejvíce obdivovaných skupin v celé oblasti „a capellového“ vokálu.

Kam se posunuli od té doby, můžete pooudit díky záznamu jejich vystoupení na Jazz à Vienne 2012.

Zdroj: www.festivalkrumlov.czwww.ceskatelevize.cz

Odkazy:

http://take6.com/ 

https://www.facebook.com/Take6Official/ 

ROZHOVOR S TAKE 6: SPOLUPRÁCE S RAYEM CHARLESEM BYLA INSPIRATIVNÍ ZÁŽITEK

Předvánoční zpívání s Take 6

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz