Kapela RED vznikla v roce 2000 díky přátelství mezi zpěvákem Michaelem Barnes a dvojčaty Anthonyem a Randyem Armstrong. Tři členové se přestěhovali z Pensylvánie do Tennessee, aby se zaměřili na svou kariéru, a připojili se ke kytaristovi Jasen Rauch. Kapelou prošlo několik různých bubeníků, ale tito čtyři šéfové zůstali jádrem kapely RED.

Členové hudební skupiny RED jsou známí tím, že hrají hard rock, ve kterém můžeme slyšet i prvky metalu. Hudební skupina je označována jako křesťanská skupina, ale jejich písně neobsahují zjevné odkazy na náboženství nebo víru, ačkoli duchovní témata uvedená v textech způsobila, že se kapela stala na křesťanských hudebních žebříčcích velmi populární. Díky své dynamice a kvalitě svých písní je mnohdy připodobňována s kapelou Shinedown a Linkin Park. Kapela vydala pět studiových alb, skrze které získala nominaci na cenu Grammy pro nejlepší rock gospelové album.

 

 

Michael Barnes o rozdílu mezi „mainstreamovou“ a „křesťanskou“ tour:

„Mainstream se příliš neliší. Opravdu, co se obsahu týče, je to trochu jiné. Stejně jako na turné, na kterém jsme právě teď se 3 Doors Down, jsou to všichni křesťané. Ale pokud se jedná o nějakou řeč z pódia, obvykle ji na běžném turné neděláme.“

 

Anthony Armstrong o nekřesťanských kapelách:

„Jsme docela velcí fanoušci Slipknotu. Je to zábavné, protože se nás lidé v mnoha ohledech ptají: „Proč se vám líbí kapely, které jsou otevřené Zlu? " a my jsme prostě jako „Co?“ Jde jen o hudbu, neznamená to nutně, že souhlasíme s obsahem toho, co říkají, nebo s čímkoli jiným.“

 

Randy Armstrong o významu názvu skupiny:

„RED“ symbolizuje Kristovu krev. Chtěli jsme jméno, které bylo krátké, smysluplné a snadno zapamatovatelné. Museli jsme se ujistit, že bychom mohli použít jméno „RED“, takže jsme jej hledali dva a půl roku, než jsme dostali pro název naší kapely ochrannou známku. Mnoho lidí použilo ve své hudbě jméno „Red“ nebo ve jménu kapely jako Red Hot Chili Peppers nebo Simply Red, ale nikdo nikdy nepoužil právě „RED“ jako název kapely.“

 

Anthony Armstrong o tom, že má v kapele Red své dvojče:

„Vždycky jsme spolu vycházeli. Nekonkurujeme si. Spíš sportovně, ve videohrách, ale pokud jde o hudbu, opravdu neexistuje konkurence, protože my všichni to děláme pro to samé, máme stejné důvody. Chceme, aby to znělo dobře a bylo to dobré.“

 

Jak jste přišli k názvu pro svůj debutový projekt End of Silence?

End of Silence je něco, co bychom chtěli proměnit v hnutí, kde křesťané mohou otevřeně sdílet svou víru s ostatními a mluvit o tom, kde se ve svém životě nacházeli. Mnoho lidí hledá příležitost, aby byli svědky, ale nevědí, jak na to. Když jsme přemýšleli o názvu End of Silence, uvažovali jsme: „Dobře, tohle je naše příležitost. V posledních dvou letech o projektu vědělo jen pár lidí. Nyní máme konečně svoji první nahrávku, konečně se dostaneme k lidem prostřednictvím naší hudby, a to je konec našeho mlčení! Když jsme o tom více přemýšleli, doufali jsme také, že se křesťané nebudou bát mluvit s ostatními o temných tématech a sdílet své negativní zážitky ze svého života, které je vedly k tomu, že začali hledat odpovědi u Boha. Toto může lidem pomoci vidět, jak se ostatní dostali ze svých bojů a jak navázali vztah s Bohem. Víme, že to pro některé lidi není snadné, ale musíme oslovovat i jiné a přestat mlčet o naší víře!

 

Můžete nám vysvětlit některé náměty, které byly inspirací pro album End of Silence?

„Breathe Into Me" je náš první singl a je o člověku, který se cítí, jakoby již všechno vyzkoušel, ale konečně dosáhl konce svého lana. Někde ve svém životě zakusil Boha, ale nutně se k Němu neobracel. Místo toho se pokusil věci ovládat sám. První verš říká:

„A takhle se cítím, když
ignoruji slova, která ke mně pronášíš
A ztrácím sám sebe
když od tebe stále utíkám“

 

 

Pokud to takhle necháte příliš dlouho, budete duchovně na smrtelné posteli! Tento člověk si v písni nakonec uvědomil, že bez Něj nejde udělat nic. Vykřikl k Bohu, říkajíc: „Vdechni do mě svůj život“ – pomoz mu dostat se zpět na cestu.

Udělali jsme dvě různé verze „Already Over“. V první verzi se mluví o závislostech. Tento člověk ví, že tyto závislosti ovlivňují jeho život, ale stále v tom běží. Hluboko uvnitř ví, že ho to zničí, ale je to závislost, která jej ovládá. Tragicky „přináší svou duši“.

Druhá verze „Already Over, Pt. 2“, mluví o běhu něčeho jiného. Tentokrát běží k odpovědi, kterou je Bůh, a konečně skrze Ježíšovu moc překoná pokušení. Ve chvíli, kdy nakonec přineseme své duše Ježíši, je už konec, temnota ustupuje, odpouští se nám hříchy a můžeme spočinout v Jeho pokoji. Když posloucháte první verzi a potom posloucháte druhou verzi, uvidíte vykoupení, ke kterému dochází mezi těmito dvěma písněmi.

 

Píseň „Wasting Time“ je o odolávání vůči ďáblu a o silném vytrvání ve víře. Jste na duchovním místě, kde bojujete, říkáte Satanovi: „Neztrácej čas, nedostaneš mě! Otáčím se k tobě zády!“

 

 

Píseň „Let Go“ se zabývá také duchovní zápasem. Zápasíte, mluvíte k negativním životním situacím, které vás strhávají jako stres, finance nebo cokoli, co nás jen táhne dolů a dostane nás do vyjeté koleje. Ty jen těm věcem říkáš „pusť“ nemáš se mnou nic společného - Bůh je porazil, porazil všechno!

 

 

 

Cítili jste, že vás Bůh volá do křesťanské hudby?

Anthony a já jsme dvojčata a Michaela jsme znali od třetí třídy. Jsme z malého města v Pensylvánii, zvaného Linesville, kde jsme všichni společně vyrůstali v kapelách a hráli v mládežnických skupinách. Vždy jsme měli srdce pro křesťanskou hudbu; bylo to přesně to, co jsme chtěli dělat. Když jsme byli na vysoké škole, pár z nás dostalo od Boha ujištění. Byli jsme s kamarádem na Creation festivalu, při hoře Lookout Mountain a začali jsme se modlit. Tam mi Bůh řekl, že budu křesťanským hudebníkem. Přišel jsem s úsměvem a moji rodiče mi řekli, že nikdy nezapomenou na můj výraz ve tváři. Byli jsme tehdy jen mladí lidé z malého města (21-22 let). Bylo to děsivé ustoupit od toho všeho, co jsme dělali do teď. Věděli jsme, že nic nemáme – neměli jsme práci a ani jsme nebyli finančně zabezpečeni. Věděli jsme, že ale musíme vykročit ve víře a jít do Nashvillu, abychom v našich životech následovali Boží volání.

 

Jste velmi talentovaní hudebníci, že dokážete propojit tak jedinečnou směs vášnivých vokálů, těžkých kytar a intenzivních strunných aranžmá. Když jsem slyšel váš debutový projekt, byl jsem opravdu ohromen tím, jak jste kombinovali klasické vlivy s hard rockem. Co tě inspirovalo k tomu?

Když jsme poprvé vytvořili kapelu, byli jsme opravdu ovlivněni křesťanskou hudbou a nevěděli jsme toho tolik o mainstreamové hudbě, což je tak trochu neuvěřitelné. Ale Jasen přinesl tento element do kapely a ukázal nám, co z toho může vyrůst. Začali jsme mluvit o tom, co bychom mohli udělat, abychom lidem přinášeli jedinečný zvuk. Milujeme klasickou hudbu, tak jsme mluvili o kombinaci klasických prvků s hard rockem. Dali jsme se na to, a tak jsme se posadili se skladatelem Bernie Hermes a Robem Graves. Ukázali jsme Bernie naše nápady s našimi demo verzemi a on začal hrát na klavír. Pokud posloucháte skladbu „Intro“ v záznamu, uslyšíte Bernieho mluvit na pozadí a to je relace s Bernie a Robem. Bernie mluví o nápadech, které měl pro naši hudbu, a tuto relaci jsme zaznamenali na kazetu. Zatímco jsme hráli na klavír, mysleli jsme si, že by byl skvělý nápad přidat do našeho projektu strunné aranžmá. Takže do klavírních aranžmá jsme přidali strunová aranžmá a tak jsme vytvořili náš jedinečný zvuk. Chtěli jsme jen udělat něco jiného, co křesťanská hudba nutně nepotřebovala, ale co v ní chybělo.

 

Jaké jsou vaše ambice pro kapelu?

„Myslím, že mám jen dlouhověkost a neustále vytvářet hudbu, na kterou lidé reagují. Děláme hudbu a píšeme texty z naší minulosti, protože chceme oslovit lidi tam, kde jsou. Svět nepotřebuje žádné další církve; svět potřebuje více lásky. Lidé budou zažívat zkušenost s Ježíšem skrze někoho, kdo mluví o životě, a od někoho, kdo chápe, že milovat je jako Bůh, je to, co získá jejich pozornost – pak by byl Bůh přitažlivější pro více lidí.“

Pokud jde o naše kariérní cíle, budu s vámi přímočarý. V té době jsme hledali producenta a měli jsme pohovor s agenturou Third Coast Artist Agency. Posadili nás a zeptali se nás: „Jaké jsou vaše cíle pro křesťanskou kapelu a s čím vám můžeme pomoci?“ Odpověděli jsme: „Chceme, abyste nám pomohli se dostat do pozice, ve které bychom byli schopni dobít křesťanskou scénu. Naším cílem je být v tomto hudebním odvětví tzv. úhelným kamenem, být domácí kapelou, která tu bude dlouho.“ Řekli jsme jim: „Chceme být nejznámější křesťanskou rockovou kapelou v historii!“ Pamatuji si, že jsem se jich tehdy zeptal: „Nechce každá kapela, která sem přijde za vámi, být největší křesťanskou rockovou kapelou v historii?“ Říkali, že nikdy tam nikdo nepřišel s odpovědí, kterou jsme jim dali my. Řekli, že většina kapel právě hledá někoho, kdo by pro ně udělal show. Cítili se jako kapely, které v dnešní době nechtějí jít v křesťanské hudbě celou svou cestu - hledají nejrychlejší cestu k mainstreamu. Odpověděli jsme jim: „Chceme být kapelou, která bude jádrem křesťanské hudby.“ Všichni byli našimi odpověďmi velmi povzbuzeni. Byli jsme opravdu překvapeni! Mysleli jsme, že jsme jim dali stejnou odpověď jako každá jiná kapela, ale oni nikdy předtím něco takového neslyšeli!

 

Můžete se s námi podělit o nějaké svědectví, které jste obdržel od fanoušků?

Na týdnu GMA bylo dítě, na kterém jsme poznali, že s něčím zápasí. Prostřednictvím svého mladého pastora dostal kopii našeho CD, a na cestě na hřbitov, kde navštívil hrob rodičů, začal poslouchat "Pieces". Řekl nám, že byl celý den v slzách, protože ještě nikdy nezažil takovou zkušenost s uctíváním jako s naší hudbou. Byl jsem skoro jako opařený a plný pokory, protože my v žádném slova smyslu nejsme worship kapela. To, že řekl: „Nikdy jsem takhle ve svém životě neuctíval“, bylo pro nás úžasné! Když vidíte, jak Bůh koná, tak to vámi pohne. Jeho e-mail pro nás byl velmi povzbudivý. Jsme jen služebníci a snažíme se lidem sloužit tak, jak je to jen možné. Doufáme, že se to nikdy nedostane do bodu, kdy nebudeme moct odpovídat na e-maily a navazovat kontakty s fanoušky, protože oni jsou důvodem, proč to děláme.

 

 

Kapela nazpívala také celosvětově známou a v rádiích hojně hranou píseň Ordinary World. Jak tato píseň zní v jejich podání, můžete posoudit sami.

 

 

Zdroje:

newreleasetoday.com

liveabout.com

thebandred.com

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz