S úctou k velkému britskému hudebníku Mattu Redmanovi usedám k psaní upoutávky na jeho koncert ve Vsetíně, abych vám přiblížil pramen jeho tvorby. Nepůjde totiž jen o hudební show, ale především o duchovní sdílení skrze vedení chval. Této službě se věnuje již od roku 1993 v Soul Survivor Church v anglickém Watfordě. O tom, že jeho služba zasáhla dnes již celý svět, svědčí zájem o jeho písně, z nichž se mnoho zařadilo mezi 500 nejznámějších skladeb současné světové hudební scény a které s velkou úctou zařazují do svého repertoáru hudebníci zvučných jmen, mezi které patří např. Michael W. Smith, kapela Tree63, Delirious, Charlie Hall. Jednu snad z jeho nejznámějších písní Blessed be Your name jsem mohli slyšet živě v podání Rebecca St. James v Táboře.

 

O jeho hudebních kvalitách se dočtete spoustu i u nás na webech, proto bych vám dnes rád poodhalil pramen jeho umění a cíl jeho skládání.

Matt je znám tím, že ať již hraje někde pro 40 lidí stejně jako pro 40 000 lidí, kteří přišli na jeho chvály na stadion ve Wembley na akci s názvem Champion of teh World, vždy mu jde o jedno – o spolupráci s Bohem, ke kterému chce ostatní přivádět.

Snaží se o uctívání v Duchu svatém, což pro něj znamená dennodenní ujištění, že s Ním drží krok. Říká: „Pro vedoucího chval je to výzva i děsivá myšlenka. Musím si být jistý, že žiji svůj život tak, aby byl místem, kde může přebývat Pán.“ Proto se snaží o to, aby jeho uctívání vycházelo z Božího zjevení. Kde však hledat Boží zjevení? Prameny vidí Matt v četbě Božího slova, modlitbě, v přítomnosti na bohoslužbách ve společenství křesťanů a taky v přírodě, kde můžeme svou duši vykoupat v nádheře našeho Stvořitele. Četba Písma se pro něj stala příležitostí k ponoření se do hlubin Boží lásky, aby nás tam skrze své písně vzal příště sebou. To jen potvrzují jeho slova o uvolněnosti před Pánem, která z toho pramení: „Toužím, aby takových chvil bylo víc – okamžiků, kdy je moje srdce tak pohlceno Ježíšem, že z něj tryská záplava uvolněné chvály. Psaní písní není pro mě prací. Považuji to za nejpřirozenější způsob odpovědi Bohu, jako by to bylo součástí mých modliteb. Každá píseň zahrnuje studium Bible a čas, ve kterém své srdce vylévám Bohu. Je to pro mě jako malý duchovní barometr, protože jak od Boha nedostávám žádné čerstvé zjevení ve smyslu udržování zdravého vztahu s ním, potom zjišťuji, že nepíšu ani písně.“

Jeho písně jsou posilou pro tisíce lidí po celém světě nejen v okamžicích, kdy se jim daří, ale především tehdy, když prochází těžkými chvílemi života, neboť jak říká Matt: „...v uctívání je rozhodně místo pro pláč a zlomenost. Když však vyléváme před Pánem svoje srdce, nesmíme přitom nikdy začít Pána kritizovat. Opravdový nářek nikdy nezpochybňuje Boží majestát. Naopak uznává, že Boží dobrota a velikost jsou jedinou nadějí v bezútěšné situaci. Dokonce i na samém dně musí být vespod důvěra a z ní pramenící uctívání. Je to vzácná píseň, která překoná jakoukoliv překážku a stoupá ze srdce zkroušeného člověka až do samého Božího srdce. Boží srdce miluje oběti těch, kdo jsou v uctívání vytrvalí. I když jsou přemáháni mnoha problémy, jsou ještě více přemoženi Boží nádherou.“

To, co se nám Matt snažil předat skrze rozjímání o utrpení, sám ve svém životě a ve svých písních dosvědčuje. Na jeho posledním albu Beatiful News najdete píseň You Never Let Go, která vznikla v období, kdy jeho žena Beth potratila. Spolu v této situaci pak napsali tuto píseň:

Dokonce i když jdu údolím stínu smrti, Tvá velká láska vyžene strach.
A dokonce i když jsem chycen v prostřed bouře tohoto života, já se neotočím zpět.
Vím že jsi blízko.

A nebudu se bát zla, pro mne je Bůh se mnou.
A pokud je Bůh se mnou, koho bych se měl bát?
Koho bych se měl bát?

Refrén:
Oh ne, nikdy nepusť, navzdory bezvětří i bouři.
Oh ne, nikdy nepusť, ve všem dobrém i zlém.
Oh ne, nikdy nepusť. Pane, nikdy mne neopusť.
A vidím světlo, které přichází do mého srdce a které trvá.
Nesrovnatelné Božské světlo a tam bude konec problémů.
Ale než tyto dny přijdou, my budeme žít s vědomím, že Ty jsi zde na Zemi.

A vidím světlo, které přichází do mého srdce a které trvá.
A tam bude konec problémů.
Ale než tyto dny přijdou, stále Tě budu velebit, stále Tě budu velebit.


Těším se z toho, že se smíme osobně setkat s mužem žijícím v Boží přítomnosti a jeho slovy se modlím za celý koncert 15.6. na Vsetíně:
„Pane, doveď nás, ať již uctívání vedeme nebo se ho účastníme, až na místo, kde budeme natolik pohlceni láskou k Tobě, že nás nebude zajímat naše vlastní důležitost nebo pověst. Tak, abychom ztratili sami sebe v lásce, chvále a úžasu před Tebou, až se s Tebou setkáme v uctívání.“Pokud vás toto přiblížení Matta Redmana nalákalo na setkání s ním živě, máte jedinečnou příležitost získat od nás 2 lístky na koncert na Vsetíně, pokud nám zašlete do pátku 6. června správnou odpověď s vaší adresou, kam mají lístky v případě výhry doputovat. Naše otázka zní:


„Jak se nazývá projekt chval, na kterém se spolu Mattem podílejí taky Chris Tomlin, David Crowder Band, Charliem Hall a další?“Pokud se vám zdá otázka příliš těžká, mám pro vás tip na jednodušší získání dalších 2 lístků. Stačí dát hlas některému z videoklipů ve videohitparádě kolegů na Mediblogu a pokud se na vás štěstí usměje, lístky jsou vaše. Zabrouzdejte taky na stránky mediálních partnerů koncertu, z nichž mnozí taky vyhlašují soutěž.

Nezapomeňte taky kouknout do archívu rádia Lumen, kde máte k dispozici ke stažení v pořadu Počůvaj srdcom povídání o celých albech Matta Redmana.

Taky navštivte weby mediálních partnerů koncertu, protože i u nich můžete narazit na soutěž o lístky.

Můj poslední tip se týká pozvánky Pohovky Rádia7 o posledním albu Beautiful News, která poběží 5.6. od 20 hodin (v repríze pak 10.5. od 15 hodin).


Odkazy:
http://www.worshipvsetin.cz/ – stránky koncertu
http://hudba.signaly.cz/preklady-pisne – překlady písní
http://www.gimel.cz – CD a kniha Matta Redmana - Neuhasitelné uctívání ke koupi
http://mediablog.christ-net.sk/ – o albu Beautiful News, odkazy na videa
http://mediablog.christ-net.sk/ – na čem všem se Matt podílí
http://www.lumen.sk - Počůvaj srdcom o albu Facedown (běžel 5.3.2007)
http://www.lumen.sk - Počůvaj srdcom o albu Where Angels Fear to Tread (běžel 14.1.2008)
http://www.lumen.sk - Počůvaj srdcom o albu Beautiful News (běžel 19.1.2009)

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz