Kluci z Musicmixu přinesli zajímavou zprávu, která rozšiřuje počet hvězd, které vystoupili u nás nebo v okolních státech. Tentokrát se jedná o koncert Kirka Franklina, který dokázal vtisknout novou tvář černošskému gospelu. Kdo z vás má zájem, zajeďte na jeho koncert 11. září do Varšavy. Kdo vlastně je tato v současnosti nejúspěšnější tvář gospelu?

 

Byla by škoda nedat hlas pro představení Kirka té nejpovolanější a tou je podle mě Alena Dobrovolná, která tvoří pořad o gospelu na Rádiu7, který se jmenuje Gospeltrain. Běží vždy v sobotu ve 20 hodin, s reprízou následující čtvrtek v 15 hodin.

 

O Kirkovi napsala:

Největší hvězdou gospelu je v současné době Kirk Franklin. Říká se mu také architekt gospel music. Narodil se v roce 1970 a jeho matce v té době bylo 16 let. Vzhledem k tomu, že péči o dítě nezvládala, opustila ho a Kirk tak vyrůstal u své tety Gertrude. Odmalička projevoval výrazné hudební nadání. Od čtyř let hrál na klavír a v jedenácti už dirigoval svůj první sbor. O téhle zkušenosti sám říká, že byla divná - jak měl tak malý kluk zvládat sbor dospělých lidí? Franklin doslova vyrůstal na veřejnosti. Gertrude Kirka vedla k hudbě a k víře v Boha, ale Kirk si musel v době svého dospívání i tak projít vzpourou. Bral drogy, tancoval v klubech a taky se v sedmnácti stal otcem. Ve chvíli, kdy jednoho z jeho nejlepších přátel zabili na ulici, došlo Kirkovi, že takovýhle život nevede nikam a pozvolna začal dávat víc prostoru Bohu.

Debutoval v roce 1993 albem Kirk Franklin and the Family a album způsobilo senzaci a drželo se řadu týdnů na předních místech gospelových hitparád. A podobně se dařilo i ostatním jeho nahrávkám, jako je třeba Whatcha Looking For, případně Nu Nation Project. V roce 1996 se při jednom koncertu velice těžce zranil a vypadalo to, že nepřežije. Obecenstvo se za něj ale přímo na osudném koncertu modlilo a Kirk se nejen probral, ale přežil bez následků, což lékaři označili za zázrak.

Kirk kombinuje gospel s hip hopem, latinou a jinými styly a výsledek rozhodně stojí za to. Franklin geniálně pracuje se sborem, který se pod jeho vedením vyznačuje velice přesným frázováním a intonací a zároveň nasazením. Jeho skladby jsou typické krásnými, klenutými melodiemi a nábojem, který se neztrácí ani v pomalých skladbách.Doporučuju. Franklin spolupracoval s mnoha známými osobnostmi v oblasti moderní hudby. Namátkou: Mary J. Blige, Bono...

 Zdroj: http://www.gospeltrain.cz/

 

Odkazy:

http://www.kirkfranklin.com/

O Kirkovi na Mediablogu

Recenze alba The Rebirth of Kirk Franklin

Recenze alba Hero

Hodinový pořad Rádia Lumen Počůvaj srdcom o albu The Fight Of My Life (24.11.2008)

Hodinový pořad Rádia Lumen Počůvaj srdcom o albu Hero (30.6.2008)

Hodinový pořad Rádia Lumen Počůvaj srdcom o albu God´s Property (13.11.2006)

 

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz