Taky si někdy lámete hlavu, kde jste jenom tu píseň slyšeli? U písně Stuck od zpěvačky Stacie Orrico jsem si uvědomil, že přece ta píseň delší dobu brouzdala naše rádia, kde se pohodlně umístila na nejvyšších příčkách hitparád, tak proto ji znám. Dal jsem se do pátrání, kdo se skrývá za tímto jménem.

 

Mladá scholistka

K mému i vašemu překvapení může být tahle jednadvacetiletá zpěvačka ze Sietlu velkým povzbuzením pro všechny, které sníte o kariéře zpěvačky a jediné místo, kde můžete zatím uplatnit své talenty, je místní schola či sbor v kostele. Nejedna slavná zpěvačka začínala právě tady a taky Stacie si zde už jako šestiletá odzpívala svůj první koncert. Pak se spolu se svými rodiči odstěhovala na rok na Ukrajinu. Proč zrovna tam? Její rodiče byli v té době misionáři a rozhodli se pomoci právě zde v ošetřovaní tuberkulózou nakažených sirotků v jedné místní nemocnici. Podmínky neměli lehké, přesto je jejich touha sloužit posilovala, aby vydrželi.

 

Vítězka soutěže zpěváckých talentů

Když se po roce vrátili domů, začala Stacie chodit do školy a dále zpívala ve sboru.

„Byla jsem mladá běloška zpívající v gospelovém sboru se samými černochy,“ vzpomíná. „Lidé přicházeli k mým rodičům a říkali: Toto děvče umí zpívat, má duši.“

Možná právě tato slova uznání ji utvrdila v rozhodnutí stát se zpěvačkou. První velký krok udělala ve svých dvanácti letech, když se stala objevem soutěže zpěváckých talentů, kam se mimochodem přihlásila jen tak ze srandy:-). Naštěstí seděl v porotě člověk, který v ní rozpoznal skutečný talent a rozhodl se jí pomoci. Díky tomu jí v roce 2000 vychází první debutové album s názvem Genuine. U tehdy čtrnácti leté zpěvačky to byl nečekaný nástup, album se stalo nejprodávanějším debutem mezi ženskými interprety a nakonec díky půl milionu prodaných kusů taky zlatou deskou. Není tedy divu, že si jí všimla skupina Destiny´s Child, která v té době získala Grammy a nabídla jí místo předskokanky na jejich americkém turné. Z tohoto turné si odnesla jako nejcennější zkušenost to, jak si tato kapela dokázala udělat čas na své fanoušky.

 

Zlomové album

V roce 2003 jí vychází nové album nesoucí prostý název Stacie Orrico, k němuž řekla:

„Jsem teaneger a žiji podobným životem, jako většina 17-ti letých děvčat. Takže ať už je to z kladného úhlu pohledu a nebo z toho pochybovačného, chci zpívat o věcech, se kterými se setkávám. A trápit se či divit nad tématy, jako je dospívání, chlapci, rodina.“

Právě zde najdete již vzpomínanou píseň Stuck, která nese tohle poselství:

„Tolik lidí, zvláště děvčat vstupuje do vztahů, ve kterých se s nimi velmi dobře nezachází. Zůstanou v nich, přímo uvíznou, protože nacházejí jistotu v chození s chlapcem a možná ani netuší, co to znamená mít dobrý vztah. Takže se cítíte emocionálně roztrhaní, zaseknutí. A o tom je ta píseň Stuck- Zaseknutý.“

Sama si přeje vytrvat v čistotě až do svatby. A protože tato píseň obletěla celý svět, mohla se Stacie vydat na celosvětové turné. I přesto, že nechtěla dál pokračovat v hudební kariéře, píše dál písně a u zpívání nakonec zůstává.

 

Návrat k misii

Poslední deska Beautiful Awakening (2007) s hitem I'm Not Missing You, který slýcháte z rádií nebo můžete sledovat na Óčku, ukazuje, že zpívání je její pravé místo. Vypráví zde příběhy ze svého života (romantické balady, rozchody, oslava rodiny).

Tyto písně odrážejí období plné radosti, v kterém byla součástí mého života láska. V minulosti moje hudba vycházelamíst, které byly citově mnohem tvrdší.“

V jejich písních najdete ale i texty, které řeší její vztah k Bohu a připomínají mi modlitbu. Sama se snaží svým životem v čistotě ukazovat, že věřit je velké bohatsví našeho života a naše skutky lásky mohou proměňovat tento svět a mohou být pro něj velkým svědectvím. Proto v únoru 2007 začala s kampaní na pomoc dětem nemocným AIDS v Jižní Africe, kam se taky jako dobrovolnice vydala.

 

Odkazy:

http://www.stacieorrico.com/

http://www.youtube.com/ - Stacie na Youtube

http://stacie-orrico.ic.cz/ - fandovský web

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz