Tato irská čtveřice je jednou z nejznámějších rockových skupin minulosti i současnosti. Počátky U2 sahají do roku 1978, když Larry Mullen (narodil se 31. 10. 1961) vydal ve škole inzerát hledající mladé hudební talenty. Díky tomu poznal budoucí členy skupiny: Adam Clayton (13. 3. 1960) – baskytara, Dave Evans (The Edge, 8. 8. 1961) – kytara, Paul Hewson (Bono Vox, 10. 5. 1960), který si stoupl za mikrofon a Larry si vzal na starost bubny.

Nejdříve vystupovali pod názvem Feedback, pak se přejmenovali na The Hype. V březnu 1978 se účastnili soutěže v Limericku (už pod jménem U2), kterou vyhráli. Hned nato jdou do studia, aby mohli vytvořit svou první nahrávku. Po úspěchu v Irsku jejich nahrávací společnost Island Records vydala mezinárodní smlouvu a vyšlo první album a stejnojmenný singl Boy (1980). U2 nebyli skupinou, která by byla ovlivňována trendy osmdesátých let, měli svůj vlastní směr.

Druhé album October bylo ovlivněno křesťanstvím a vírou tří členů skupiny (pouze Adam se k víře nehlásí, byť Bono tvrdí, že v mnoha otázkách je dál, jak lidé věřící) a právě tito členové řešili otázku, jestli je pro ně vůbec možné žít stylem rockerů a zároveň být věrní všemu, co přijali do životů skrze studium Bible. Nakonec zjistili, že to jde a rozhodli se pokračovat v kariéře. Zdá se, že tímto rozhodnutím U2 dodnes mohou ovlivnit životy nejen mladých lidí. S kratšími či delšími pomlkami U2 tvoří nová alba a začínají dobývat světové hitparády, jezdí na světové turné, kde koncertují pro statitisíce lidí. Získávají několik prestižních hudebních ocenění Grammy. Za předpolední poslední album How To Dismantle An Atomic Bomb získávali hned tři pozlacené „gramofonky“. Vystoupili na vrchol hned ve třech kategoriích, a to za: nejlepší rockové album, za album roku a za píseň roku: Sometimes You Can't Make It On Your Own. V průběhu své kariéry nahrávají také soundtracky k filmům Batman Forever (Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me ) a Mission : Impossible.  V roce 1999 přichází do kin film The Million Dollar Hotel. Příběh tohoto filmu napsal Bono a U2 vydali k filmu soundtrack The Ground Beneath Her Feet. Za zmínku určitě ještě stojí to, že po 22 letech své existence v roce 2000 již měli U2 na svém kontě prodaných neuvěřitelných 100 miliónů alb.

Tato skupina je pozoruhodná nejen svými úspěchy, ale zejména díky tomu, že dokázali víc jak dvě desetiletí přežít na vrcholu bez všech těch různých výstřelků, se kterými se u populárních kapel co chvíli setkáváme. Navíc si obdiv celého světa získávají skrze své politické, společenské a charitativní  postoje. Charismatický Bono Vox se setkává s politiky, protestuje proti válkám a občanským nepokojům. Bez zábran využívá svoji popularitu, aby pomohl trpícím lidem. Netají se tím, že šíření idejí humanizmu a dobročinnost jsou pro něj stejně důležité jako hudba, která jej proslavila. Celý svět jej zná jako muže, který se nebál vystoupit proti terorismu IRA, má za sebou desítky benefičních koncertů na podporu obětí válek a hladu. Zpíval s Pavarottim na podporu válkou postižených dětí v Bosně, neváhal se angažovat za zákaz nášlapných min. Na papeže Jana Pavla II. zapůsobil Bono natolik, že si s ním papež vyměnil růžové brýle za růženec.

Charismatické kouzlo své osobnosti však vložil naplno do projektu Jubilee na odpuštění části dluhu krajinám třetího světa. „Peníze, které se půjčily zemím třetího světa, patří občanům zemí, které jim je půjčily. Proto mají politici pocit, že své rozhodnutí o odpuštění dluhů si musí nejdříve dát schválit svými občany. A tu nastupujeme my. Svou hudbou reprezentujeme část voličů, jsou to hlasy rockových fanoušků,“ tvrdí Bono. Tvrdohlavý Ir je o této své pravdě přesvědčený do takové míry, že neváhal kvůli tomu navštívit většinu vlivných světových politiků. Součástí tohoto jeho projektu je, aby byly finanční závazky odpuštěny jen krajinám, které nevedou válku. „Je to šance na nový začátek pro miliardy lidí, kteří žijí denně z míň jak jednoho dolaru. Zároveň by měli být i motivovaní, aby skončili s válkami.“

Možná jste někdo zaregistrovali, že k pomoci třetímu světu Bono spolu se svojí ženou Alisou Stewardovou zakládá vlastní oděvní firmu, jejíž výrobky se šijí přímo v těchto zemích, aby místní lidé získali zaměstnání. Tak chce inspirovat ostatní firmy k účinné pomoci. Taky proběhla tiskem zpráva o spojení několika finančních gigantů American Express, americkou oděvní jedničkou Gap, výrobcem sportovních bot Converse a módního návrháře Giorgia Armaniho ke společné nové značce Red. Část zisku z tržeb půjde přímo fondu zaměřenému zejména na boj s AIDS v Africe. American Express současně uvede na britský trh novou platební kartu Red. Nejméně jedno procento ze všech transakcí, které budou pomocí platebních karet provedeny, chce American Express odevzdat na boj proti AIDS. Projekt se soustředí především na pomoc ženám a dětem, ale také na boj s tuberkulózou a malárií. Šedesát procent nemocných AIDS žije právě v Africe. Toho, kdo stojí v pozadí tohoto projektu, jistě nemusím prozrazovat. Není proto divu, že se jméno Bono Vox objevilo mezi kandidáty na Nobelovu cenu za mír.

 

Tento muž je idolem mnoha žen. A to nejen pro svoji slávu, ale především pro tradiční rodinné hodnoty, které uznává. Se svým uspořádaným manželstvím a čtyřmi dětmi vůbec nenaplňuje představu o divokém rockerovi s rozverným životem. Image tvrdého muže nahradil charismatem zpěváka s duší naplněnou láskou. I láska je však dle něj velmi silnou zbraní, s kterou je třeba se naučit zacházet. „Láska v mých písních nemá nic společného s hippie představami. Žádné květy ve vlasech. Jde o hodně tvrdší, silnější druh lásky, o lásku jako reálnou zkušenost v protikladu s idealistickými představami. Láska je dar od Boha. Proto bychom  měli být šťastní­…“ Pomůžeme U2 naplnit tento odkaz?

 

 Odkazy:
http://www.u2.com  – oficiální web
http://u2czech.blog.cz/  - fanouškovský web

 -pš-

 

 

V píseň Magnificent Bono zpívá:

  

Vznešený

Vznešený

 

Narodil jsem se

Narodil jsem se, abych byl s tebou

V tomto prostoru a čase

Nikdy poté jsem už neměl jiný záchytný bod

Jen psát báseň

Bláznovství, co někdy nechá v srdci tmu a smutek

 

Jen láska, jen láska nechá takovou stopu

A jen láska, jen láska uzdraví takový šrám

 

Narodil jsem se

Narodil jsem se, abych ti zpíval

Nemohl jsem jinak, než tě vyzdvihnout

A zpívat každou píseň, kterou jsi po mně chtěl

Vracím ti svůj hlas

I ten první pláč poté, co jsem se narodil

Byl křikem radosti…

 

Jen láska, jen láska nechá takovou stopu

A jen láska, jen láska uzdraví takový šrám

 

Ospravedlněni až do smrti, ty i já budeme velebit Vznešeného

Vznešeného

 

Jen láska, jen láska nechá takovou stopu

A jen láska, jen láska uzdraví takový šrám

 

Ospravedlněni až do smrti, ty i já budeme velebit Vznešeného

Vznešeného

Vznešeného

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz