„Vy jste světlo světa. Nemůže zůstat skryto město ležící na hoře. A když rozsvítí lampu, nestaví ji pod nádobu, ale na svícen a svítí všem v domě. Tak ať svítí vaše světlo před lidmi, aby viděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci v nebesích“ (Mt 5,14-16) – tyto slova jsou nejoblíbenějšími verši Joela Parisiena zpěváka kapely Newworldson – synové Nového světa. Muži z této kapely chtějí být světu světlem a nadějí, plamenem hořícím v temnotě.

 

Tato mladá kapela pocházející z Kanady je tvořena čtyřmi muži, kteří před založením této kapely působili každý zvlášť, hrávali hudbu středního proudu v klubech a koncertních halách po světě. V tomto prostředí se také naučili být neohrožení ve své víře.  Jsou ozbrojeni inspirativními texty a prvotřídní muzikálností, zachraňují soul ze statutu bezvýznamného žánru a vrací se k jeho posvátným kořenům.

 

Kapelu tvoří Josh Toal (kytara, zpěv), Rich Moore (baskytara, zpěv), Mark Rogers (bicí) a Joel Parisien (zpěv, klávesy) dohromady čtyřčlenné gospelové uskupení. Zpěvák Joel Parisien říká: „Když vysledujete kořeny kořenů hudby – kořeny soulu, kořeny folku, je to všechno o lidech, je to „družná“ hudba. Doufáme, že se naši posluchači stanou naší rodinou. Doufáme, že opouští naše koncerty inspirováni. Naší službou je pozvedat lidi.“

 

Newworldson v roce 2006 vydali první album s názvem „Roots revolution“. Vyneslo jim několik ocenění. Po zpívání s Nashwille based Inpop records byli Newworldson pozváni k doprovázení obrovsky úspěšné koncertní šňůry skupiny Newsboys. Ukázali při něm tisícům fanoušků křesťanské hudby napříč severní Amerikou jedinečný pohybový styl chval.  Ale jak jejich živé koncerty, tak i jejich jedenáctipísničkový debut „Salvation station“ míchá pohyb a nadšení.  Skvělá zpráva pro tyhle čtyři muzikanty přišla v roce 2008, kdy byla skupina nominována na cenu JUNO v kategorii Nejlepší křesťanské/gospelové album roku. V roce 2008 vydali další album s názvem "Salvation Station".

 

Se schopnostmi stále  se zdokonalovat tito „zvláštní agenti“ (tak se sami označují v písni Workin man…) odsunují temnotu do ústraní a odpovídají na Boží volání, aby „naverbovali“ další duše pro Jeho Království. Jejich směs popu, soulu, jazzu a gospelu není podobná ničemu vyskytujícímu se dnes na poli populární hudby.
Čtyři synové Nového světa, jejichž příběh právě začal…

-bak-

Odkazy:
http://www.newworldson.com/
http://www.lumen.sk/live - Počůvaj srdcom (30.3.2009) o albu Salvation Station
http://www.musicmix.cz/ - recenze alba Salvation Station

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz