Nechtějí říkat, že všechno bude vždycky v pohodě, ukazovat svět pod růžovými brýlemi. Kdyby tohle dělali, byli by z nich lháři. Ukazují drsnou pravdu, která někdy bolí, ale má stejný účinek, jako když nalijete kysličník do otevřené rány. Přesně taková je tvorba kapely DIZMAS.

 

Jedná se o rockovou skupinu pocházející z Lancastru v Kalifornii. Tvoří ji bratři Zach a Josh Zegan, na bicí hraje Clayton Bradley Hunt, na baskytaru Nicholas Aranda. Součástí je ještě jedna dvojice bratrů. Johnatan Howard , který má na povel druhou kytaru a jeho bratr Joey, který dělá skupině manažera a zvukaře.

 

Jak kapela vznikla?

Dětství Zacha a Joshe nebylo jen překrásným obdobím bez mráčků. V rozhovoru natáčeném pro EXIT 316 popisují, že se jako malí často prali, soupeřili o místo v rodině, o pozornost rodičů a podobně. Když se pak Zach ve 14ti letech rozhodl dělat muziku a založit rockovou kapelu, rodiče mu řekli, že pokud chce mít vlastní kapelu a myslí to vážně, tak že by do ní měl vzít i mladšího bratra. Joshe myšlenka s kapelou zaujala, přestože do té doby o hudbě nic moc nevěděl a spíš se věnoval učení a škole. Zach mu byl svým způsobem vzorem a chtěl dělat to, co on.

 

Bratři se spolu často hádali. Jednou přišla změna a uvědomili si, že všechny jejich spory tvoří blbosti a na světě jsou důležitější věci. Začali si vážit toho druhého, poznávat v něm opravdového bratra. Navzájem je kromě stejné krve začalo pojit i přátelství. Bůh proměňoval jejich životy. Rostli ze setkání s jinými lidmi a z četby Bible. Uvědomili si důležitost vztahů v životě, důležitost vlastního postoje k druhým i důležitost vztahu s Bohem.

 

Josh svoji zkušenost ve vztahu s Bohem popisuje takto: „Jak jednou začnete důvěřovat nebeskému Otci a budujete s ním vztah, on se vám stane vším, čím by otec měl být. Miluje vás, jak by otec měl a zajímá se o vás daleko víc, než by kdy mohl váš lidský otec. A opět to je především o vztazích. Nyní, když se dívám zpět, je pro mě vztah s Bohem daleko víc než nějaké zkoušky a problémy v životě, které mi mohou přijít do cesty, protože já se mohu podívat na svého nebeského Otce a uvědomit si, že on má všechno ve svých rukou. A i když prožívám těžkosti, vím, že on to má všechno pod kontrolou a to je uklidňující.“

 

Jako dospívající navštěvovali Desert Christian High School. Tady začali roku 1998 spolu s Nickem a Clayem hrát. Později se k nim přidal ještě kytarista John Howard z Pensylvánie. Hledali tehdy na internetu druhého kytaristu a výsledkem bylo doplnění sestavy o další bratrskou dvojici.

 

Alba & songy

 

S Johnem nahráli v roce 2005 své první album s názvem „On a Search In Amerika“. Jeho bratr už pak měl podíl na dalším albu s názvem „Tension“, které vyšlo v roce 2007.

 

Na otázku, jak vznikl název tohoto alba, odpovídá Zach Zegan: „Nějak jsme jako jednotlivci, ale i jako skupina přišli na to, že žijeme ve světě, kde lidé často různé věci popisují jako černé a bílé, správné a špatné, dobré a zlé atp. Naučili jsme se, že život není vždy o tom, co je správné nebo špatné, ale jde o to, co se ti stane a jak tě to v mezičasech posune dopředu.“

 

Z alba Tension pocházejí také nejznámější nahrávky této skupiny. Např. „If You Love Someone“. Zde zpívají o nesobecké lásce. V refrénu můžeme slyšet, že když někoho miluješ, měl bys ho nechat odejít, respektovat jeho rozhodnutí, jeho svobodu, a pokud se k tobě vrátí, je tvůj. Dalším příkladem může být „Play It Safe“. Tato píseň je o víře. O tom, že víra není o důkazech, nepotřebuje je. Víra není přesvědčení. To selže. V dnešním světě není moc lidí, kteří hledají Boha, ale Bůh bude, i když přesvědčení selže. Láska přetrvá, i když nadšení zmizí.

 

Jejich nejnovější album vyšlo roku 2008 a jmenuje se stejně jako skupina – Dizmas. Mezi nejpopulárnější songy od DIZMAS patří také „Yours“, který vyšel právě na tomto albu. Vypráví o tom, jaký je rozdíl v životě s Bohem a bez něj. Mluví o pýše, která drží člověka daleko od Boha, o strachu i o důvěře v Zachránce.

 

Tvorba skupiny Dizmas dokazuje, že rocková hudba může mít hluboký smysl a inteligentní texty. Snaží se propojovat silné morální hodnoty s dráždivým zvukem kytar. O hodnotě člověka podle jejich názoru nerozhoduje fakt, jestli ho v životě potkalo štěstí či ne, věci dobré či zlé, veselé nebo smutné. Rozhodující je to, jak ve svém životě uplatníme zkušenosti, které jsme těmito situacemi získali. Ve své hudbě se snaží ukazovat i vlastní chyby a přejí si, aby se i z jejich zkušeností lidé poučili.

 

-elektronka-

Odkazy:

http://www.dizmas.com/

http://www.dizmas.cz

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz