Flyleaf je současná rocková skupina, pocházející z Beltonu v Texasu. Za své účinkování na scéně vystřídali několik názvů, z nichž poslední byl Passery. Ale protože už taková kapela existoval, tak se přejmenovali. Napomohlo tomu taky to, že podepsali nahrávací smlouvu a před třema lety jim vyšlo debutové album se stejným názvem Flyleaf.
Mnozí je dnes přirovnávají k Evanescenci.

Ale vezměme to pěkně po pořádku. Jak vlastně kapela vznikla? Za vším stojí 26 letá zpěvačka Lacey Mosley. Prošla si bouřlivé dospívání, ve kterém samozřejmě velkou roli sehrál sen o velké kapele. Takže proč pro to hned něco neudělat? To, že v 10 začala zpívat s bráchou ve sklepě, mohlo tomuto snu jen prospět, jenže když k tomu začnete brát drogy, tak se to vymkne kontrole. Ve 14 dostala k narozkám basovou kytaru, to už se o jejím velkém snu vědělo. Taky že jo, protože brácha hrál na kytaru, tak proč si nezahrát ne už v pokoji ale třeba v garáži nějaké pecky od Nirvany nebo od Green Day?

Jenže drogy si berou svou daň. V 16 letech to s ní již matka nemůže vydržet a Lacey musí z domu. Přestěhovala se ke svým prarodičům, kde chodila na střední školu, ale víc jak na učení myslela stále na kapelu, pro kterou píše své první texty. Jenže v pozadí všeho stojí stále prohlubující se závislost na drogách, která rozbíjí vše, co jí bylo doposud nejdražší. Ztratila přítele, rodiče a sourozence, které viděla předtím každý den. K tomu se přidávají záchvaty depresí a myšlenka na sebevraždu. Jeden den se o ni skutečně pokusila.

Tohle je příběh, který se line mnoha životy zpěváků, které jsem zatím poznal.
Když se však sebevražda nezdařila a babička si s ní promluvila a doslova ji donutila jít do kostela. Tohle je zlomový okamžik, kdy se jí Bůh dotýká natolik, že o něm prohlásila: „Můj život se po tom úplně změnil.“

Možná bolestnou změnou bylo to, že se jí tím rozpadla i kapela. Lacey se přestěhovala do města Temle v Texasu. Zde potkala bubeníka Jamese Culpeppera. Společně s Lacey vymýšleli nové písničky a hledali basáka. Tím se nakonec stal Pat Seals. Lacey jednou oslovili Jared Hartmann a Sameer Bhattacharya, jestli by nechtěla hrát s nimi v kapele a všichni se dali dohromady. Založili kapelu Listen, která se nakonec v červnu 2004 přejmenovala na Flyleaf.

Co vlastně tento název může znamenat? O tom nechám radši promluvit samotnou zpěváčku: „Co je to Flyleaf? Tuhle otázku jsem dostávala stále. Stejně jako když jsem měla 13 roků a nevěděla jsem, co znamená „nirvana“, tak jsem se koukla do slovníku. Slovíčko „flyleaf“ je ve slovníku definované jako: obal, vrchní strana, stránka na začátku nebo na konci knihy.“ Lacey si k tomuto významu dotvořila to, co nějak definuje kapelu, co chtějí předávat: „Flyleaf je prázdná strana na začátku knihy, je to strana věnování. Místo, do kterého napíšete svůj vzkaz někomu, komu knihu dáváte a to je to o čem naše songy jsou - osobní zprávy, které poskytují několik momentů jasností, než příběh začne.“

Pokud bych nevěděl o jejich vztahu k Bohu, asi by mi unikal pravý smysl jejich písní. Pravdou však je, že všech pět členů jsou křesťané. Víra skutečně ovlivňuje jejich tvorbu, ale jak sami říkají, to z nich ještě nedělá křesťanskou kapelu. Kloní se k názoru, který jsem četl např. u P.O.D. a nebo stejně to vystihly i kluci ze SWITCHFOOT: „Pro nás to je víra, ne nějaký žánr. Vždy jsme otevřeně a upřímně mluvili o tom, odkud naše songy vycházejí. Myslím si, že naše písně jsou pro každého. Když nás ale někdo přiřazuje ke křesťanskému rocku, automaticky zavírá dvířka ostatním lidem. A to není to, o co se pokoušíme. Hudba otvírá cestu k novým myšlenkám a to je to, co chceme.“

I samotná Lacey si stále klade otázku, kterou často s někým diskutuji. Označit někoho za křesťanskou kapelu přece může být spíš na škodu vůči posluchačům, kteří přistupují ke křesťanství s různými předsudky. „Jsme kapela a křesťanství je naší součástí. To, že jsme věřící, vychází ven skrze naši hudbu a je to palivem pro vše, co děláme. To, že jsem našla víru, zachránilo můj život. A na to reaguje většina našich alb. I zlé věci se mohou obrátit na dobré. V okamžicích, kdy se cítíte, že vás to zabije, nakonec vás to posilní, protože jste stále naživu. Našimi písněmi chceme dát bolesti smysl, říct lidem, že se mohou přes ni dostat a nakonec uspět.“

Zdá se, že přece jen dokáží přesvědčit svým hudebním projevem natolik, že vystupují po boku velkých kapel, které se sice ke křesťanství nehlásí, ale oceňují jejich hudební projev. Již dříve Flyleaf vystupovali spolu s kapelou KORN na festivale Family Values. Tehdy Lacey vyzvala své fanoušky, aby se modlily za všechny kapely, které tam vystoupí. Vnímá, že je to příležitost, jak na tomto místě být a přinést tam poselství víry. Prohlásila: „Myslím, že je super, že pouští křesťany na jejich turné. Něco se tam děje.“ Zdá se, že se osvědčili, protože KORN si je letos pozvali opět a tentokrát na své evropské turné a my se s nimi můžeme vidět 19. února v Ostravě.


Přijměte pozvánku ponořit se aspoň do několika textů, které u nás najdete. Vyzdvihnu aspoň jeden z nich „Cassie“. Máte možnost celý tento příběh poznat nejenom z jejich písně, ale taky z knihy „Řekla ano. Mučednice v džínách“. (Najdete ji v karmelitánském nakladatelství , které ji vydalo). Jde o dívku se jménem Cassie Bermallovou, která byla mezi těmi, kteří jsou v novodobých dějinách Ameriky zapsáni krvavým písmem. Stala se obětí střelby na střední škole Columbine. Když se vrah přiblížil ke stolu, pod kterým byla schovaná, přiložil jí postol k hlavě a zeptal se jí, jestli věří. Ona nezapřela a její: „Věřím“ pro ni znamenalo zmáčknutí spouště.

 

Odkazy:
http://www.flyleafmusic.com/
http://flyleaf.blog.cz/ - český fanouškovský
http://www.myspace.com/flyleaf
http://hudba.signaly.cz/preklady/ - překlady jejich písní

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz