Zatímco Kreyson má své vystoupení ve Philadelphii za sebou, nabízí se nám možnost hudební ochutnávky zase z americké scény. Můžete si u nás vychutnat kritikou skvěle přijaté THEOCRACY, kteří se mají u nás tři zastávky v rámci svého evropského turné. Na jejich koncerty si můžete zajít 25.10. do Liberce, 27.10. do Hradce Králového a 28.10. do Ostravy. Začtěte se do rozhovoru a ochutnejte něco z jejich tvorby.

 

THEOCRACY je kapela z amerického města Athens ve státě Georgia hrající melodický metal, který odpovídá spíš měřítkům evropské metalové školy. Muzika THEOCRACY je charakteristická mohutnými refrény, epickými aranžemi a progresivními prvky. Lehce zapamatovatelná, chytlavá, přesto vám odhalí nové klenoty s dalším a dalším poslechem.

 

THEOCRACY vznikli jako projekt zpěváka/kytaristy Matta Smithe, který debutové album nahrál celé sám. Album „Theocracy“ vyšlo na konci roku 2003 prostřednictvím MetalAges Records. Celosvětová metalová komunita přivítala desku fantastickými ohlasy a recenzemi.

 

Po vydání debutu se k Mattovi přidávají bubeník Shawn Benson a kytarista Jon Hinds a THEOCRACY začínají vystupovat po okolí (včetně prestižního festivalu ProgPower). Rozjíždí se také práce na novém počinu. Ten se dostává na svět koncem roku 2008. „Mirror Of Souls“ vydala firma Ulterium Records, výsledný mix provedl Matt Smith ve vlastním studiu kapely (Theocracized Studios) a mastering si vzal na starost mistr Mikka Jussila z legendárního Finnvoxu. Vynikající čistá produkce padla novým skladbám jako ulitá. „Mirror Of Souls“ se stalo jedním z nejlepších melodic metalových alb roku 2008 a zařadilo se pevně mezi špičku žánru. Recenze z celého světa na něj byly vynikající (průměr cca 88% ze 100):

 

Po vydání „Mirror Of Souls“ se k THEOCRACY připojil nový kytarista Val Allen Wood, díky čemuž se Matt Smith mohl zaměřit pouze na zpěv. Nic nyní nebránilo propagaci nové desky. Kapelu čekaly nové koncerty včetně evropského debutu na festivalu Elements Of Rock ve Švýcarsku a vystupování rozhodně není u konce.

THEOCRACY rázně vykročili k úspěšné budoucnosti. Provázejte je na této cestě i Vy!

 

Převzato z http://bandzone.cz/theocracy

 

Odkazy:

http://www.theocracymusic.com/

http://www.myspace.com/theocracyband

http://volumemax.net/ - recenze alba Mirror Of Souls

 

 

 

Rozhovor Matt Smith (Theocracy): Mám rád ty dlouhé skladby, které nezní jako dlouhé

 

Má domněnka, že druhé album THEOCRACY se stane mým nejoblíbenějším albem loňského roku, se naplnila. Kvalitu desky potvrzují vynikající recenze, pochvalné komentáře všude na internetu a konečně – řada přátel, kterým jsem THEOCRACY doporučil, rovněž nešetřila chválou. Pokud stále váháte, máte možnost dovědět se o THEOCRACY něco víc v rozhovoru s mozkem kapely Mattem Smithem.

 

Druhé album THEOCRACY je venku, jaké z něj máš dojmy? Mohl bys ho trochu porovnat s předchozím CD? Co se změnilo?

Největší změnou je to, že THEOCRACY mají nové členy – Shawna a Jona (nyní také dalšího kytaristu Vala, pozn. autora). První album jsem musel nahrát celé sám, protože jsem nemohl najít spoluhráče. To, že THEOCRACY jsou nyní kompletní kapelou, zapříčinilo velký rozdíl v energii a zvuku. Kromě toho, tentokrát se nám povedla lepší produkce a samozřejmě i zpěv a hráčské výkony jsou lepší.

 

Musíš být určitě velmi spokojený s aktuálním albem. Recenze vypadají fantasticky.

Jsem velmi šťastný! Už jen to, že se nám ho podařilo vydat, mě činí šťastným. A ano, album bylo přijato skvěle s excelentními recenzemi. Trvalo nám to dlouho, ale máme konečně desku, na kterou jsme 100% pyšní a stojíme si za ní.

 

Nyní bych se rád dozvěděl něco více o některých písních z „Mirror Of Souls“. Můžeš nám některé z nich přiblížit? Začal bych s „Tower Of Ashes“, jednou z rychlejších písní na tomto albu. Je tato skladba inspirovaná příběhem o babylonské věži?

Ten příběh tvoří rámec celé písně, která jinak pojednává o pýše. Pak se ale stane trochu více osobní a je o tom, jak si každý z nás různým způsobem buduje své vlastní věže. Je o tom, kolik úsilí je třeba k postavení těchto monumentů, abychom nakonec jen sledovali jejich pád.

 

Třetí píseň „Laying The Demon To Rest“ je docela jiná v porovnání se zbytkem alba. Název této skladby je tak trochu tajemný. Chtěl jsi, aby si každý posluchač z této písně vzal své vlastní poselství?

Ano to jsem chtěl. „Laying The Demon To Rest“ je o pokušení. K vyprávění jejího příběhu jsem využil metaforu duševního boje, ale nechtěl jsem udělat píseň o nějakém konkrétním pokušení. Za prvé, v mém životě je řada věcí, se kterými bojuji, takže by bylo zbytečné zmínit jednu a zanedbat ostatní, ale hlavně jsem chtěl, aby každý posluchač mohl tuto píseň aplikovat na svůj vlastní život. Takže to může být o drogách, chtíči, domýšlivosti, podvodu... prostě o čemkoliv, čím procházíš ve chvíli, kdy tu píseň posloucháš.

 

V této skladbě je také krátká black metalová pasáž. Posloucháš i extrémnější metal?

Čas od času se odvážím na poslech melodického death metalu, ale to je tak všechno. Ale mám moc rád thrash metal. Myslím, že je důležité, aby album vzalo posluchače na cestu a aby neznělo celou dobu stejně. „Laying the Demon to Rest“ je agresivnější tvář THEOCRACY.

 

„Martyr“ je má nejoblíbenější věc z celého alba. Obzvláště španělská mezihra je opravdu skvělá. Myslím, že musí být docela náročná na zahrání, není?

(smích) Je to zrádné, ale taky trošku klamavé – zní to, jako by tam bylo víc not, než opravdu je. Jsem rád, že se ti ta píseň tolik líbí. Víš, je velmi stará, vznikla dlouho před vydáním prvního alba. Vlastně jsem ji chtěl umístit na debut, ale neměl jsem místo. Nebyl jsem si jistý, jestli ji mám dát na novou desku, protože je to tak stará píseň, ale přátelé mě k tomu přemluvili a jsem rád, že to udělali, protože mnoho lidí ji zmiňuje jako svou nejoblíbenější.

 

A konečně titulní skladba. Gratuluji k tak perfektnímu opusu. Jaké to je, skládat tak dlouhé kompozice? Musí to být jiné, než když skládáš píseň s obyčejnou stopáží.

Děkuji! Ten přístup ke skládání opravdu není tak odlišný; to, jak je píseň dlouhá a jakou má náladu vlastně určuje jen to, o čem ta píseň pojednává a její lyrický obrys. Když jsem procházel skrz riffy a melodie, které jsem měl na pásce a dostal jsem nápad na „Mirror Of Souls”, věděl jsem, že to bude pěkně epická věc. Ale nepředpokládal jsem, že to bude tak dlouhé.

 

Obecně, máš raději skladby s delší stopáží? Dáváš přednost delším písním?

Abych řekl pravdu, nevím proč píšu tak dlouhé písně. Užívám si dobrou epiku, ale mám rád jen ty dlouhé skladby, které nezní jako dlouhé. To je pro mě výzva. Je v té písni spousta zbytečné instrumentální onanie, která tu píseň nikam nevede? Obsahuje hodně variací, a přesto mě dokáže udržet v napětí a znít jako jednotná práce? Plyne dobře z jedné části do druhé? To jsou věci, na které jsem se snažil myslet, když jsem skládal „Mirror Of Souls.”

 

Jaký je příběh „Mirror Of Souls“? Použil jsi v ní nějaké osobní zkušenosti?

Je to především jedinečný přístup ke složení písně, která je o pýše, ale samozřejmě v ní je určitá osobní zkušenost jako ve všem, co píši. Základem této písně je, jak se někdy trestuhodně díváme na jiné, abychom soudili naši vlastní cenu. “Já nejsem tak špatný, jako tenhle kluk.“ A to je velmi nezdravé. Kdykoliv skládám, skládám o něčem, s čím bojuji nebo co mě trápí.

 

Co ostatní písně, o kterých jsem se zde nezmínil? Chtěl bys nám o nich něco říct?

Jistě. „On Eagles’ Wings” je vlastně velebná píseň – jsem to já, vděčný za dobré zprávy po jistých děsivých zdravotních událostech v mojí rodině. Hudebně je to rychlý, chytlavý power metal. „Bethlehem” je další oblíbená skladba mnoha lidí a vypráví příběh ze Starého zákona. Je to o Simeonovi, kterému bylo slíbeno, že bude žít, aby viděl Mesiáše. „Absolution Day” je jedna z mých oblíbených; chytlavější rychlý metal.  A „The Writing In The Sand” vypráví příběh z Nového zákona: „Kdo z vás je bez hříchu, první hoď na ni kamenem”, což je o Ježíši a cizoložnici. Tahle píseň má dobrý, hnací groove a hodně emocí.

 

Mohl bys zmínit jednu skladbu, kterou máš z „Mirror Of Souls" nejraději?

Určitě je to právě „Mirror Of Souls“. Myslím, že je to shrnutí THEOCRACY v jedné skladbě. A složit tuto věc pro mě hodně znamenalo.

 

THEOCRACY je křesťanská metalová kapela. Jaké to je, být křesťanem a hrát metal? Nemáš s tím třeba nějaké problémy? Protože „opravdoví” metalisté obvykle vidí křesťanství jako věc, která by měla být odstraněná a nenávidí všechny věci, které jsou s ním spojené. Na druhou stranu si myslím, že hodně křesťanů se bojí heavy metalu, protože ho považují za zlou muziku, která je jen o Ďáblovi a temných věcech.

Jistě, já s tím žádné problémy nemám, ale jsem si jistý, že jiní lidé mají. Určitě jsme trnem v oku mnoha lidem, kteří nám nedají šanci kvůli nějaké antikřesťanské zaujatosti. Ale na druhou stranu máme spoustu fanoušků, kteří nejsou křesťané a kteří pochází z různých životních situací, za což jsem vděčný. Myslím si, že pokud lidé poslouchají s otevřenou myslí, brzy zjistí, že naše texty a naše muzika se perfektně doplňují a alespoň se mohou ztotožnit s emocemi a boji, které jsou v nich obsažené.

 

Myslím, že tvé oblíbené zvíře je kočka. Na YouTube jsem viděl video s tvým kocourem Trumanem a zaujalo mě, že je na vašem posledním albu. Mohl bys nám prozradit, v jaké písni ho uslyšíme?

Je opravdu úžasný a je to opravdová osobnost. Vlastně je v „Mirror of Souls”, tvoří podklad v blastbeatové sekci, kde se zpívá „…a dark chasm, a great abyss…”. Hodně se tam toho děje, takže je docela obtížné ho slyšet.

 

 

Máte už plány na tour? Přijedete do Evropy?

V květnu se chystáme do Švýcarska na festival Elements Of Rock a jsme opravdu velmi natěšení. Stále se snažíme vyjednat podrobnosti pro nějaké další evropské koncerty později v tomto roce, takže zůstaňte naladění!

 

Je „evropský“ power metal ve Státech oblíbený?

Ále, ani moc ne. Počítačové hry „The Guitar Hero“ a „Rock Band“ svým způsobem přivedly novou generaci dětí k metalu a pomohly kapelám jako DRAGONFORCE, ale obecně kapely tu moc známé nejsou.

 

Jak a v jakém věku jsi začal s muzikou?

Zřejmě ještě před tím, než jsem vůbec dokázal mluvit. Už tehdy jsem sahal po stereu a brebentil něco nesrozumitelného o muzice, takže myslím, že se mnou to bylo jasné od samého začátku. Začal jsem zpívat v kostele a zpíval jsem opravdu hodně hned, jak jsem byl dost starý na to, abych mluvil, takže jsem s tím vyrostl. Hudba byla vždy velkou součástí mé rodiny a mého života.

 

Jaké jsou tvé oblíbené kapely?

O, je jich tolik. SONATA ARCTICA, FATES WARNING, MAIDEN, METALLICA, EDGUY, EXTREME, Neal Morse. Před nedávnem jsem byl na koncertě CIRCUS MAXIMUS. Je jich opravdu mnoho a stále objevuji skvělou novou muziku.

 

Matte, děkuji mockrát za tvůj čas. Poslední slova jsou tvá, takže pokud chceš nechat nějakou zprávu českým fanouškům, máš možnost.

Děkuji moc tobě i Volumemaxu za to, že jste si udělali čas na interview se mnou. Všem fanouškům THEOCRACY v České republice chci jen poděkovat za trpělivost při čekání na nové album. Doufáme, že se vám líbí tolik, co nám. Bůh vám žehnej!

 

 

Crimson Tunder, převzato z http://volumemax.net/

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz