…když se u nás před nedávnem začalo mluvit o Ewě Farné, z nejednoho novinového článku na nás zářilo šokující: „Tak mladá a takový talent?“ Když Vám teď napíšu něco o dívce, která je vlastně mojí vrstevnicí, a prozradím, že „za oceánem“ je známá už dobrých 7 let, bude Vám už asi věk 13 let připadat jako nejlepší doba pro start hudební kariéry.

 

Vy, kdo jste tento krásný věk stejně jako já propásli, nezoufejte a radši mi dovolte představit dnes už mladou paní, skladatelku, zpěvačku a kytaristku, Bethany Dillon.

 

Odkazy:
http://www.bethanydillon.com/
http://www.myspace.com/bethanydillonmusic

 

 

Představte si, že jednou vaše dceruška v deseti letech začne brnkat na kytaru a ve dvanácti letech jen tak z rozmaru natočí na CD pár písniček, co napsala pro své blízké, své společenství, co zpívala na konferencích a ve škole. Na tom by ještě (kromě jistě obdivuhodného talentu) nebylo nic podivného, že? Říkám si, jak ale musí rodiče překvapit například takový telefonát: „Hej, my bychom opravdu chtěli vaši dceru přihlásit. Slyšeli jsme její nahrávku a je fakt super.“ Ano, nahrávkou, podivným telefonátem a velkým překvapením začíná kariéra i Bethany Dillon.

 

 

Hned na začátku po vydání nezávislého alba se Bethany setkává s velkými ohlasy u publika. Začíná se tvořit exponenciálně rostoucí místní fanouškovská základna, která nepochybně také postrčila její kariéru pěkně rychle kupředu. Tak mezi fazolovým a kukuřičným polem v rodině aktivně zapojené do místního sboru poslouchá mladé děvče U2 a Bona, mámina oblíbeného interpreta, a ještě pořádně netuší, že z ní vyrůstá budoucí umělkyně.

 

Začíná skládat, psát zpívat a hrát a samozřejmě natáčet další CD. Co ji inspiruje? Denní události, to co prožívá, na jaký film se dívá, co vidí a slyší. Celý proces vzniku nového songu přirovnává k rybaření. Vnímá to jako určitý druh ukázněnosti v čekání, jestli Bůh rozhodne, že něco napíše nebo ne. Prostě „nahodí“ a čeká.

 

A tak vznikají jednotlivé songy i alba: Bethany Dillon (2004), Imagination (2005), Waking Up (2007), So Far: The Acoustic Sessions (2008), In Christ Alone: Modern Hymns of Worship (s Mattem Hammittem) (2008).

 

 

Novinkou letošního roku je Stop & Listen, na kterém najdeme např. tyto skladby: "Get Up And Walk", pro kterou byly inspirací myšlenky sv. Augustina. „Reach Out", jenž je příběhem ženy, která se dotkla lemu roucha Ježíše a byla uzdravena. V "Say Your Name" nás Bethany vyzývá, abychom věnovali čas a soustředění modlitbě. "Deliver Me" je zase Bethaninou osobní modlitbou, ve které přiznává svou nejistotu, pýchu i nedostatek lásky. A konečně song "Stop & Listen", podle kterého bylo album nazváno, je založen na příběhu Marie a Marty. Zpěvačka v něm zdůrazňuje, jak je důležité sedět Bohu u nohou a poslouchat.

 

I její dřívější alba a songy vypovídají o intenzivním vztahu s Bohem, zahrnují velké otázky utrpení, neplodnosti, zranitelnosti, romantiku a věrnost. Bethany (stejně jako jiní autoři) hlavně pracovala na sobě, aby dokázala naplno žít a tvořit ve světě plném rozkolísanosti. Odmítá se uspokojit se snadnými a dobře vypadajícími odpověďmi, naopak, má spíš jako žalmista sklon k hledání a nalézání vykoupení uprostřed bolesti.

 

Kvůli svému mládí dostává často otázky: „Jak dlouho ještě budeš zpívat? Chceš se tomu věnovat celý život?“ Ona odpovídá, že právě teď zpívá, ale co bude, neví. Přestože by se chtěla hudbě věnovat celý život, nechává to na Bohu. Na druhou stranu má ale spoustu snů. Chtěla by např. jet na misie. V březnu loňského roku se provdala za 33letého křesťanského zpěváka Shana Barnarda ze skupiny Shane & Shane a jednou by s ním ráda měla děti.

 

Hudba je však stále její láskou. Miluje skládání, ráda si hraje s kompozicemi. V neposlední řadě miluje hru na kytaru a samozřejmě se snaží, aby její hudba byla co nejlepší… No jo, ale nejlepší hudba, to je dost subjektivní pojem. Jak vypadá podle Bethany dobrá hudba? Důmyslně odpovídá citátem: „Dobrá hudba musí působit stesk po místě, kde jste ještě nikdy nebyli.“ Věří, že hudbou může lidem předat své hodnoty bez toho, že by musela žádat o svolení. Hudba lidi zkrátka zaujme a překvapí. Oni cítí, že to, co zpívá, myslí upřímně. Miluje na hudbě to, že může povzbudit jiné, vyjádřit sebe a zároveň chválit Pána.

 

 

 

A teď, dámy, něco, s čím jsem se snad ještě nesetkala. Normálně, Bethany napsala 2 songy přímo pro nás, pro ženy. Jedná se o „For My Love“ a „Beautiful, kterou možná znáte i z rádií. Dotýká se zde témat, o kterých se často mlčí. Veřejně přichází s osobním svědectvím toho, co se my holky spíš snažíme ututlat. Zpívá o tom, jak je často odlišné to, jak se vnímáme, a jaké opravdu jsme. Jak toužíme po tom být krásné a být milovány. Jak někdy zoufale brečíme do polštáře a schováváme se pod tunou make-upu a toužíme být někým jiným. V závěru se obrací vždy s prosbou k Pánu, aby nám pomohl, abychom dokázaly vnímat, jak jsme krásné. Abychom dokázaly žasnout nad tím, jaké opravdu jsme. Aby On sám vstoupil do našich srdcí a řekl, že to, jaké jsme, je docela dost, že jsme hodny lásky a jsme nádherné.

 

 

Nevím jak vás, ale mě si Bethaniny songy získaly svou jednoduchostí a zároveň hloubkou, stylem, který se rychle dostává „pod kůži“, a také díky názorům, které svou hudbou i svým životem ukazuje světu.

 

A závěrem… Pořád se Vám zdá, že tuto zpěvačku neznáte? Že je vzdálená? Že hraje a zpívá tam kdesi za oceánem? Určitě ne, už jsem přece prozradila, že její song „Beautiful“ se hraje v našich rádiích stejně tak jako další dlouho známý „All I need“. A pokud občas mrknete na nějaký ten film, tak možná taky víte, že jste Bethany mohli slyšet v „Bridge to Terrabithia“, kde se objevil její song „When You Love Someone“, a dokonce i ve filmu Letopisy Narnie – lev, čarodějnice a skříň, pro který nazpívala song „Hero“.

-elektronka-

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz