„Volal jsi a křičel, až jsi prolomil mou hluchotu. Nadechuji se a vydechuji, jsem zase naživu. Rozbil jsi mé temnoty, smyl jsi mou slepotu. Nadechuji se a vydechuji, jsem opět naživu.“ takto popisuje to, co pro každého z nás Bůh dělá, ve své nejznámější písni z  alba Alive Again Matt Maher.

 

Současný křesťanský zpěvák a skladatel se jako mnoho jiných v jeho branži věnuje chválám.

Matouš "Matt" Maher se narodil a vyrůstal v Newfounlandu v Kanadě. Rodiče podporovali jeho hudební nadání, které dále rostlo díky klavírním lekcím. Od mala se věnoval celé škále hudebních odvětví. Hrál v různých souborech, účastnil se jazzových koncertů, zpíval ve sboru, měl dokonce i svou rockovou garážovou kapelu.

Jeho život na hudební dráhu nasměroval také zisk stipendia od Jazz Department. Díky stipendiu se dostal na univerzitu v Arizoně, kde studoval jazz, hru na klavír a získal hudební titul. No, studium není vždy levná záležitost, a pokud nemáte rodinné bohatství, musíte si na studia vydělat. Také Matt má tuto zkušenost. Na první roky studia si vydělával tím, že hrál na klavír v hotelu.

 

 

Životní vzory často hodně ovlivní cestu, kterou se v životě vydáme, a u zpěváků jistě výrazně ovlivní obraz jejich jedinečné tvorby. K Mattovým vzorům patřili mimo jiné britští Delirius?, ale také moderní skladatelé jako například Paul Baloche. Dále člověka hodně ovlivňuje spolupráce na velkém díle s osobnostmi, kterých si váží. Matt začal psát chvály pro své církevní shromáždění, ale začal také spolupracovat s hudebníky, kteří se podílejí na „Passion Conferences“.

Dnes má Matt Maher na kontě již 6 sólových alb:

The End and the Beginning (Počátek a konec) z roku 2002,
Welcome to Life (Vítej v životě) vydané v roce 2004,
Overflow (Přetékání) spadá do roku 2006,
Empty & Beautiful (Prázdný a krásný) z roku 2008
a o rok později vyšlo album, které je pojmenováno stejně jako píseň citovaná v úvodu tohoto článku, Alive Again (Opět naživu).
Letošní, nové album nese název The Love In Between (Láska uprostřed). Některé písně z tohoto alba (Turn Around, Woke Up In America, The Spirit And The Bride) si můžeme poslechnout na Mattových oficiálních stránkách.

Jeho nejznámější písní je však mnohem starší, „Your Grace Is Enough“ (Tvá milost je dost), kterou známe v podání Chrise Tomlina.

Matt Maher je věřící a praktikující katolík. Není divu, že byl požádán, aby vedl chvály pro davy tisíců poutníků v Rally, pro mládež a seminaristy v Yonkers v New Yorku v dubnu 2008, kdy papež Benedikt XVI. navštívil USA.

Na podzim roku 2009 podnikl s Michaelem W. Smithem "New Hallelujah Tour", o kterém jsme psali zde.

Teď alespoň pár slov k Maherově tvorbě. Jeho písně jsou velmi přesvědčivé a hluboké. Zabývá se v nich klasickými tématy, které ke tvorbě podněcují umělce už po staletí. Jedná se o základní filosofické i náboženské otázky. Ptá se po smyslu života, snaží se dotknout tajemství smrti.

Je známý také svou snahou budovat mosty mezi komunitami. Svou tvorbou i životním poselstvím se snaží inspirovat ostatní k tvůrčí dokonalosti pro slávu Boží.

Téma alba Alive Again vznikalo postupně. Ve svých písních se Matt začal soustředit na to, co to znamená být naživu. Říká, že fakt, že se Bůh stal člověkem, by měl změnit způsob, jakým se díváme na to, co to znamená být člověkem. Je to cesta, kterou nás Bůh vede zpět ke kříži.

Titulní skladbu Alive Again, ze které by i úvodní úryvek, autor popisuje jako píseň o probuzení se do království Božího. Vzpomíná na inspiraci, která ho přiměla k napsání této písně. Bylo to na cestě od hranic Mexika do San Antonia za úsvitu. Skladatel pozoroval, jak se slunce chystá roztrhnout oblohu. Když vyjížděli, byla černočerná tma, pak se začalo rozednívat. Po 2 hodinách si najednou uvědomil, co mohl vidět. Přemýšlel o tom, že mohl zahlédnout světlo před samotným východem slunce a že stejně tak Kristus je ve světě již před tím, než Ho svět v plnosti spatří. Spojil si to s počátkem Janova evangelia, kde se píše: „Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo byl Bůh.“

Matt říká, že Kristus miluje svět, a tak září ve světě skrz církev dávno před tím, než lidé poznají, že to je On.


Z Matta nejen při jeho živých vystoupeních vyzařuje nadšení, vášeň pro komunitu. Nalézáme tuto vášeň na celém Alive Again. Nutno dodat, že album Alive Again není ani zdaleka o jedné skladbě. Ohromné bohatství myšlenek nalézáme například u písně You Are On The Cross. Matt si spolu s námi klade tak častou otázku: Kde byl Bůh, když jsem trpěl? Maher prostřednictvím této písně odkrývá Boží přítomnost v naší bolesti. Doplňuje: „Nejen, že je kříž sám o sobě odčiněním za hřích, je to prostředek, díky kterému se všechna lidská utrpení mění. Nezáleží na tom, jak temná se vám zdá vaše situace, Bůh sám tam byl…“ a zpívá „Byl jsi tam, v celém mém utrpení. Byl jsi tam, v mých pochybách a ve strachu. Čekám na svítání, kdy se znovu objevíš.“

Píseň Hold Us Together je mocná hymna pro tuto neklidnou dobu, uzdravující křik, ukazující, že láska k Bohu prokazovaná církví může lecos změnit.

Jak to bývá u všech umělců, také Mattovy zkušenosti formovaly jeho život. Matt říká, že cítil dvě touhy svého srdce: podporovat spolupráci a současné působení více kultur, ale zároveň má v srdci také touhu usilovat o jednotu.

Mluví také k lidem, kteří jen tak stojí v propasti mezi dvěma vrcholy, křesťanským myšlením a dnešní společností: „Předpokládá se, že budeme ve světě, ale nikoliv ze světa. Jako křesťané máme povinnost nikoliv ustupovat, ale být světlem. Mezi křesťany je každý povolaný k tomu, aby svědčil o víře, kdekoliv se nachází. Prostory pro misie se změnily. Prostory pro misie jsou teď všude!“ Těmito slovy nás Matt nutí vstát ze židlí a jít, pustit se do díla. Vybízí nás k tomu, abychom si uvědomili, že církev tvořím já i ty a všichni jsme potřební a důležití. Jsme povoláni k velkým věcem, jen se musíme rozhodnout dát Boží vůli v našem životě zelenou. Texty Mattových písní nás k těmto důležitým rozhodnutím jistě „nakopnou“ a v těžkých chvílích podrží a dají naději. Stačí se zaposlouchat!

-elektronka-

Odkazy:

http://mattmahermusic.com/

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz