Jestliže jsem dříve napsal, že nejedno vystoupení Ládi Křížka je proloženo hovořením o hodnotách života a někdy i jeho svědectvím víry, tohle vše najdeme nejspíš shrnuto na jeho nově nahrané desce.

 

O jejím vzniku najdete víc ne jeho webu, ze kterého si půjčím popis o nahrávání desky z 29. března 2013:

Láďa Křížek a Kreyson našel po 18 letech hledání svého producenta ve Švédsku

Po 18 ti letech od poslední studiové nahrávky Ládi Křížka a jeho kapely Kreyson fanoušci netrpělivě očekávají novou desku. Kapela ve složení Ladislav Křížek, Luděk Adámek – basová kytara, Peter Boška a Radek Kroc – kytary a Michal Daněk - bicí se v současné době nachází ve Švédsku.

Ano, jsou u  Andy La Rocqua, ve studiu dvorního kytaristy a dvorního producenta samotného Kinga Daimonda. S Andym kapelu seznámil producent Patrik Kohut, který Kreyson také doprovázel na jejich cestě po USA. Kapela v březnu a dubnu zde pilně natáčí své nové studiové album. Vynikající severský vzduch dostává Láďu Křížka k výkonům, které můžeme slyšet na prvních Zlatých deskách.  Tematicky album vychází z obsahu knihy Zjevení sv. Jana a nese název Návrat Krále.

Práce na desce postupují s neskutečnou lehkostí a producent Andy La Rocqua očekává, že Kreyson přiveze do České republiky desku, která bude zásadní událostí v oblasti heavy metalu letošního roku. Křest nového nosiče Kreyson se plánuje na začátek června 2013.

 

 

Někteří fanoušci však nešetří kritikou, jestliže je deska nahraná, proč se otálí s jejím vydáním a je uložena v trezoru? Dle komentářů kapela opět mlží a tím oddalováním maskuje svou neschopnost. Řešení této kritiky je na webu ponecháno pouze fanouškům, protože Kreyson při svém vystoupení začátkem června na Metalfestu v Plzni, jehož se účastnil taky Andy La Rocque, svěřuje fanouškům pravý důvod:

 

 

Světový malíř Mark Wilkinson tvoří grafiku nové desky KREYSONU !

 

Návrat krále je natočena a mix a mastering připravil sám Andy La Rocque, dvorní kytarista, skladatel a producent legendárního Kinga Daimonda, který na desce také některá sóla hraje. V současné době je hotová nahrávka uložena v bezpečném trezoru, neboť ve Velké Británii maluje světový malíř a ilustrátor Mark Wilkinson obal a  booklet nového nosiče.

 

Mark Wilkinson pochází z Velké Británie a maloval obaly a booklety pro takové kapely jako Iron Maiden, Judas Priest, Bon Jovi, Marilllion a další. Teď k těmto světovým jménům bude přiřazen také obal a booklet české kapely Kreyson! Obrazy Marka Wilkinsona byly vybrány pro "Nejlepší britskou výstavu“ v Royal College of Art před několika lety a Mark vystavoval také v Dánsku, Německu, Švýcarsku, Norsku, Španělsku, Itálii, Skotsku a USA.

 

„S Markem je skvělé jednání. Když jsem mu říkal, že celý koncept desky vychází z knihy Zjevení svatého Jana, bylo mu vše jasné. Jen mne poprosil o nějaký čas na znovuprostudování této knihy - aby odvedl dobrou práci, tak se chtěl četbě knihy alespoň měsíc věnovat. S tím jsme samozřejmě souhlasili. Jednáním s Markem se dotýkáme heavy metalového nebe a stále tomu nemohu uvěřit," říká Láďa Křížek.

 

Kreyson je první kapela z České republiky, která pracuje s tímto světovým malířem. Je zřejmé, že nová nahrávka, která vznikla ve Švédsku v legendárním studiu a navíc s obalem od Marka Wilkinsona nemá v naší zemí obdoby.

 

Mark Wilkinson přijede na pozvání Ládi Křížka osobně na promo nové desky a setká se také s fanoušky.

 

 

Během července a srpna Kreyson připravuje k nové desce dva videoklipy.

Kritika některých fanoušků s otálením vydání nové desky se může zdát oprávněná, pokud by člověk nenahlédl do životních příběhů členů kapely a neměl pro ně pochopení. U tvorby Ládi Křížka nejde jen o to mít na hudebním kontě další desku a na svém kontě z ní zisk, ale jde o jeho srdce, které se zrcadlí v každé písni. Snad jeho srdce pohladila i jedna z pozitivních reakcí dokonce jeho ne-fanouška Pavla Odrážky z 27 června na jeho webu:

Snad se na mne nebudou fanoušci Ládi Křížka zlobit. Nikdy jsem nebyl jeho fanoušek. Uznávám, že zpívá hezky, že má hezký hlas, ale nic pro mne. Ano mám rád populární hudbu, ale jak píši, nikdy jsem nebyl jeho velkým fanouškem. Ale proč jsem se sem přihlásil.... Nedávno jsem viděl v televizi dokument o něm a byl jsem příjemně překvapen.... jak mluvil, jak hodnotil svůj život, jak mluvil hezky o své manželce, o svém vnoučeti, jak ..a to hlavně... nechytil manýry rádoby celebrit. Dnes jsem znovu na netu náhodně narazil na článek o Láďovi a když jsem si přečetl, jak mu bylo líto, že slovně ublížil manželce při zkrachování projektu podnikání.... je to u mne velký chlap, který má rád svoji ženu a svoji rodinu. Je to chlap, který doopravdy miluje svoji práci zpěváka a nepotřebuje k tomu média, popularitu a mnoho a mnoho nekalého kolem sebe. Nedávno mne takto překvapil v televizním dokumentu herec pan Munzar, kterého jsem také neměl v oblibě....ale musím přiznat, že jsem se spletl a oba pánové mají u mne veliké KLOBOUK DOLŮ. Je tu ještě jeden zpěvák, kterého si vážím jako člověka a to je Gott, ale to je jiná kapitola. Přeji Láďovi Křížkovi hodně zdaru a úspěchu.

 

 

Na závěr malé shrnutí hudebního působení Ládi Křížka:

Ladislav Křížek a Kreyson v 90. letech vydává několik úspěšných alb Anděl na útěku, Křížáci, Zlatej chlapec, Elixír života, Zákon džungle a další.

Po určité přestávce Láďa Křížek  Kreysonu v roce 2006 obnovuje a v roce 2007 vydává své první živé album Kreyson Live Třinec. Vynikající zvuk a výborná práce kamery Davida Beránka vytvořil vynikající nosič. DVD+CD Live Třinec obsahují speciální bonusy – mj. jeden z největších hitů Kreyson - Čarovná noc - zpívá v anglické verzi v duetu Láďa Křížek a světová metalová královna Doro Pesch. Evropské tour Kreyson absolvoval v roce 2007 pod názvem „Christmas Europe Tour“.

Americké vydavatelství Retroactive Records vydává CD „20 Years of Kreyson“ v červenci roku 2009. Jako bonus  nosič obsahuje nový videoklip Salome (anglické titulky),ve kterém jsou fotografie předního českého fotografa pana Jindřicha Streita. Křest alba se uskutečnil v USA na koncertě společně s Ross The Boss (ex Manowar).

V roce 2012 vychází anglická reedice alb Angel on the run a Crusaders ve Švédsku.

Ladislav křížek a Kreyson prodal přes 500 000 hudebních nosičů, jsou nositeli 8 Zlatých  a 1 Diamantové desky.

A tak nám nezbývá, než se těšit na novou desku a možná na některém z jejich vystoupení již něco z připravované desky zaslechnout v předstihu. Osobně se na něco z toho těším v rámci vystoupení Ládi na festivalu UNITED ve Vsetíně.

 

Odkazy:

http://www.ladakrizek.com

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz