Kdo z vás měl možnost navštívit některý z koncertů Pavla Helana, tak mi dá nejspíš za pravdu, že je Pavel nejenom výborný písničkář, ale taky bavič. Ostatně důkazem mohlo být jeho vystoupení na festivalu VOX, kdy hned o první písně se před něj nahrnuli lidé a jeho písně prokládali tleskáním do jejich rytmu až do samého koncertu.

 

A byl to právě VOX, kde jsem poprvé slyšel novou píseň z Pavlova pera, o které on sám řekl, že se jí snaží hovořit proti komercionalizaci Vánoc. Mezitím vším koncertováním Pavel nelenil a skočil do studia, podařilo se sestříhat klip a zde je výsledek, který je opět nejenom nějakou kritikou, ale stává se zároveň modlitbou nad současným prožíváním tak krásných svátků, kterými Vánoce asi pro většinu z nás jsou.

 

Píseň "Vánoční Otčenáš"

 

Nelenil jsem a hned jsem poprosil Pavla o rozhovor k této jeho novince.

 

JAK SE ZRODILA TATO PÍSEŇ?

„Počátečním impulsem byly trenýrky. Inspirovala mě reklama u dálnice, na které mladík drží v rukou trenýrky. Když jsem pokračoval v jízdě po D1 a tento billboard potkal ještě dvakrát, napadlo mě, co mají vlastně vánoční kampaně společného s oslavou narození Krista, jak zpívají koledy. Představil jsem si, kde by se dnes mohl narodit. Odtud vznikla první sloka “ve frontě u kasy” a dál protestní refrén “bez reklam - o vánocích”.

 

JAK VZNIKL VIDEOKLIP?

„Píseň vznikla koncem listopadu, a šel jsem ji hned natočit do studia. Když byla hotová, řekl mi režisér - jestli zpíváš o tsunami v obchodě, tak já ti něco pustím … předvánoční slevy Black Friday ve Velké Británii a USA, lidi po sobě šlapou, zasahuje policie, všude fronty a hromady zboží. V té chvíli bylo jasné, že máme klip.“ Závěrečný citát dodal kněz Pavel Šupol.

 

JAKÉ MÁŠ REAKCE PO ZVEŘEJNĚNÍ?

„Velice kladné. Jsem rád, pokud píseň vyvolá sdílení a diskuse. Je to čest pro každého písničkáře, když se může strefit do tématu.“

 

CO BYS NÁM CHTĚL POPŘÁT K NÁSLEDUJÍCÍM SVÁTKŮM?

„Moje přání je obsaženo v refrénu písně. Přeju klid, mír a lásku.“

Děkuji za rozhovor.

 

Pavel se stal známým poté, co postoupil do finále soutěže „Československo má talent“. A tam zazpíval svou troufnu si říct nejznámější píseň IBůh.

 

 

V červnu 2013 vypustil Pavel, který spolupracoval s Petrem Bendem, první singl z připravovaného CD se stejným názvem IBůh. Tehdy k ní napsali:

„Život bez chytrého telefonu si už málokdo dovede představit a v životě každého člověka je důležitá víra.  Ať je to víra v sebe, v práci, kterou děláte, v lidi, kterými se obklopujete nebo třeba i víra v Boha“, uvedl Bende. „Tato píseň je velkou nadsázkou o dnešní technické době, o tom, jak nás ovlivňuje a žene dopředu a také o tom, že každý hledáme svůj záchytný bod a nebylo by špatné, mít v telefonu aplikaci, která by nám vždy se vším pomohla“, vysvětluje dále Bende.

"Když jsem si koupil chytrý telefon a procházel různé aplikace, napadlo mě, že dnešní člověk má přístup téměř ke všem informacím, které potřebuje, kromě čísla na Boha. Představte si aplikaci iBůh, ve které byste zadali svůj problém a na ploše telefonu viděli řešení. Odtud celý nápad plyne a věříme, že posluchače pobaví či přiměje k zamyšlení" dodává Pavel Helan. „S písní jsme už několikrát společně vystoupili a vždy měla velký úspěch, proto jsme se rozhodli ji takto zveřejnit.“

 

Jak vznikla píseň IBůh říká sám Pavel na televizní kameru

 

 

Asi každý skladatel se těší, pokud jeho písně doslova zlidovějí. Pavel tuhle radost dokonce sdílí na svém youtube kanálu:

Pavel Helan & Petr Bende iBůh Víťa a Filípek Štaiglovi cover

 

Ke vzniku CD IBůh (recenzi si můžete přečíst zde nebo taky zde) se nebojí Pavel říct, že když hrával 4 roky ve schole při doprovázení bohoslužeb, tak si říkal, že těmhle písním by lidé v rádiu, pokud by se tam pustily, nerozuměli. A tak v něm dozrávala touha napsat písně, které by mohly být modlitbou současného moderního člověka.

 

Písní Svaťba nás Pavel přenese do Káni Galilejské, abychom se stali svědky prvního Ježíšova zázraku na této zemi

 

 

Rozhovor s Pavlem, který stojí za přečtení, připravil i Milan Tesař. Jeho titulek zní: Pavel Helan – Ježíš nebyl hodný kluk

 

Odkazy:

http://pavelhelan.cz/

https://www.facebook.com/pavelhelanofficial

https://www.youtube.com/

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz