Hudební skupina zvaná The Piano Guys pochází z Ameriky. Jsou známi především tím, že hrají a používají někdy zvláštním způsobem své hudební nástroje a natáčí své videoklipy na světoznámé populární písně.

Jak odpověděl v jednom rozhovoru člen kapely Steven Sharp       Nelson:"Vždycky jsme chtěli vzít klasickou  hudbu z koncertních síní a dát ji do úplně nového prostředí."

Své videoklipy natáčí a dělají zajímavým a poutavým způsobem, který dokáže velmi překvapit a zaujmout. "Paulova vize je dát piano nebo cello na bláznivá místa, kde je ještě nikdo neviděl," vysvětluje Al van  der Beek, další člen skupiny.

The Piano Guys si zahráli jak na Velké čínské zdi, tak u sochy Krista v Rio de Janeiru a chystají projet dalších 5 divů světa. Tato skupina vešla do známosti především skrze internetový portál youtube, kam  vkládají své úžasné videoklipy. „Bez sociálních médií bychom dnes nebyli, kde jsme," dodává Beek. Zde má většina videoklipů již několika milionové zhlédnutí (jeden videoklip má dokonce neuvěřitelně přes 41 milionů zhlédnutí). Na svém kontě mají již páté album.

 

Vznik této hudební skupiny

Paul Anderson vlastnil obchod s klavíry v Utahu a zde se setkal s hudebníkem Johnem Smithem a zeptal se ho, jestli by nechtěl s ním hrát na jeho koncertě. A za pár měsíců se dali dohromady i s ostatními hudebníky a tak vznikla skupina THE PIANO GUYS.

 

 

Členové The Piano Guys:

  • John Smith – klavírista, skladatel

- původem z Německa a již od dětství začal hrát na klavír

- jeho první skladby vznikly v 11 letech

- v pozdějším věku začal vyučovat hru na klavír

- kariéru začal od svých 20 let

 

  • Steven Sharp Nelson hudební vzdělání získal v roce 2002 v Utahu

- v hudební skupině hraje na violoncello – akustické i elektrické

- v této skupině je od roku 2011

 

  • Paul Anderson producent a kameraman

- ve 12 se přestěhoval do Utahu

- po dokončení střední školy odjel do Seattlu

- oblíbil si hru na klávesy

 

 

  • Al van der Beek – hudební producent, skladatel

- narodil se na Novém Zélandu

- k hudbě byl veden již od dětství, ale jeho touha hrát na saxofon se mu nesplnila a tak ho rodiče přesvědčili ke hře na housle

- rád zpívá a v roce 2004 otevřel své domácí nahrávací studio

- v roce 2011 přišel do hudební skupiny The Piano Guys

 

 

 

O svůj zážitek z koncertu hudební skupiny The Piano Guys, se s námi podělila účastnice Ludmila Honková.

 

The Piano Guys – zážitek z jedinečného koncertu

Dne 20. 11. 2014 jsem měla tu čest účastnit se koncertu na živo v Sárské Hale v Saarbrückenu. Poté, co se téměř celá hala zaplnila, zhasla všechna světla a do tmy začala hrát melodie All of me v podání Jona Schmidta. Kouzelný, mystický nástup, kdy kromě nádherné melodie se v sále rozprostírala atmo-sféra tichého úžasu. Po úvodní skladbě a mocném potlesku se na pódium připojil Steven Sharp Nelson se svým nejedním cellem a hudební technikou pro nahrávání a následné přehrávání aktuální-ho vlastního hraní umožňující současné vícehlasé hraní jednoho nástroje. Steven uchvátil diváky ko-mentovanou ukázkou, jak vznikají jeho známé hudební kusy, při kterých hraje on sám 4 a více (až např. 12) melodií současně na jeden nástroj. Společně hráli s přestávkou přes 2 hodiny, přičemž si v průběhu vzájemně skládali uctivé pokorné komplimenty jako:

Jon: „Hey, Steven, I am your biggest fan! You are just awesome! It is unbelievable how you can play one cello 12 melodies at one time and beat it in between. I do not think we can continue be named The Piano Guys when you play your cello like this.“

(„Hej, Stevne, já jsem Tvůj největší fanoušek! Ty jsi prostě úžasný! Je to neuvěřitelné, jak dokážeš hrát na cello 12 melodií současně a k tomu na něj ještě v průběhu bubnovat. Myslím, že se už nemůžeme jmenovat The Piano Guys, když hraješ takhle na cello.“)

nebo

Steven: „Jon, you see what everything I must do and perform to cope with your piano playing.“

(„Jone, vidíš, co všechno já musím zvládat a hrát, abych se Tvé hře na klavír vůbec vyrovnal.“)

Koncert doplňovali vlastním svědectvím života, jak se dostali k hudbě, o tom, jak skládají, jak se pokaždé před vznikem nové skladby, zkoušením i samotným koncertem upřímně všichni modlí, protože ví, že to dostali od Boha a zvou Ho, ať je s nimi nejen na pódiu a hraje skrze ně. Otevřené svědectví o Bohu před ateisticko-luteránsko-katolickým Německem vzbudilo v sále hrobové ticho s atmosférou překvapení a osobním zamyšlením. Pověděli o svých rodinách, o svých dětech a z toho přirozeně vyplývající manželské věrnosti.

A až na konci se připojili další 2 členové skupiny The Piano Guys, kteří pomohli se závěrečnou peckou, jejich nejznámějším kusem One direction, ve kterém se naplno projevuje jejich talent, vášeň, znalost hudby a umění využít potenciál piana jako nástroje i jinak – nejen přirozeného stisku kláves, ale i brnkání na struny klavíru, jako na harfu, či hraní smyčcem na jeho struny, bubnování na dřevěnou konstrukci a k tomu ještě stihli běhat dokola… Po tomto vystoupení je samozřejmě nemohlo publikum pustit domů a skrz několikaminutové standing ovation jsme si vytleskali ještě nejeden přídavek.

Je úžasné, jak může člověka oslovovat čistě instrumentální hudba. Každá melodie ve mně vyvolávala upřímnou Radost a Pokoj. Jsou to prostě talentovaní borci, které zná celý svět!

L. H.

 

 

 

 

V tomto videoklipu si můžete povšimnout jejich hudebního pojetí a kreativity.

 

Zde si můžete pustit známou píseň z filmu The Mission, která vede člověka k zamyšlení a při které si člověk vybaví celý film.

 

V tomto videoklipu se můžete přesvědčit, co jsou ochotni podstoupit, aby získali co nejlepší záběry do svých videoklipů.

 

 

ODKAZY:

www.thepianoguys.com

http://www.ceskatelevize.cz

http://www.reflex.cz

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz